Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zabezpieczyć płot przed zniszczeniami?

Jak zabezpieczyć płot
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nawet najlepiej zaimpregnowane płoty i ogrodzenia niszczeją pod wpływem czasu. Dotyczy to szczególnie płotów z drewna, które trzeba regularnie konserwować. Na uwagę zasługują też metalowe konstrukcje, które z biegiem czasu są coraz bardziej podatne na korozję. Promieniowanie słoneczne, duże różnice temperatur, a także wiatr mogą doprowadzić nie tylko do pogorszenia stanu technicznego płotu, ale także do zmniejszenia jego walorów estetycznych.

Najtrudniejsze w utrzymaniu są płoty drewniane: tutaj prawie każdy, najdroższy nawet model będzie tracił na jakości z biegiem lat. Drewno szarzeje, kruszeje, bywa poddawane atakom grzybów. Decydując się na płot drewniany, pomyślmy o tym, aby wybrać taki gatunek drewna, które będzie łatwe w utrzymaniu. Świetnie sprawdza się drewno olchowe, dębowe. Dobrze też będą sprawowały się gatunki drzew iglastych: świerk lub sosna, jednakże w ich przypadku szczególnie należy zadbać o to, aby było to drewno poddane obróbce. Musi zostać dobrze wysuszone i zaimpregnowane. W przeciwnym wypadku będzie wyciekała z niego żywica lub zacznie się wypaczać i kruszeć. 

Jeśli planujemy stworzyć płot z desek, wówczas upewnijmy się, że drewno, które kupujemy, jest zdrowe oraz czy było sezonowane. Tego problemu zwykle nie ma, gdy kupujemy gotowe przęsła w marketach budowlanych lub w sklepach z wyposażeniem ogrodów. Zwykle są one doskonale przygotowane do przetrwania niejednej zimy i znika problem dokonywania wokół nich jakichkolwiek prac. Sprawa jest jeszcze prostsza, gdy nasze ogrodzenie jest zrobione z kratek lub paneli lamelowych. Tutaj, o ile panele są dobrze osadzone w podłożu, nie ma obaw o trwałość. 

Odnawianie drewnianego płotu

Jednym z najważniejszych elementów prawidłowej konserwacji płotu jest okresowe pozbywanie się starej warstwy farby po to, aby położyć nową, świeżą warstwę substancji. Należy w tym celu dokładnie usunąć zewnętrzną powłokę ze sztachet: usuwamy ni tylko farbę, ale też zmurszałe naloty, mech i inne elementy nieprzysparzające zdrowia żadnej konstrukcji. Dla oczyszczenia trudniejszych nawierzchni można użyć szlifierki. Czyszcząc nawierzchnię, poświęćmy szczególną uwagę na szczeliny i pęknięcia, w których gnieździ się najwięcej zanieczyszczeń. Świetnie sprawdzi się tutaj szczotka o twardym (na przykład drucianym) włosiu. Po oczyszczeniu, w szczeliny tego typu można włożyć wypełniacz lub łatę maskującą z drewna. Te elementy ogrodzenia, z których oczyszczeniem nie daliśmy sobie rady, należy wymienić na nowe. 

Renowacja ogrodzenia metalowego

Ogrodzenia z żeliwa lub stalowe również wymagają konserwacji. Zwykle powinna ona następować raz na pięć lat. Wszelkie prace rewitalizujące należy rozpocząć od usunięcia ewentualnych rdzawych nalotów. Tutaj również rozpoczynamy od usunięcia wierzchniej warstwy drucianą szczotką, papierem ściernym, ewentualnie szlifierką. Następnie należy nałożyć farbę podkładową, która ochroni powierzchnię metalu przed korozją w przyszłości. W dalszej kolejności, na warstwę podkładu nakładamy farbę kryjącą, która ma nadać ostateczny kolor całej konstrukcji. Na koniec, na warstwę farby nakładamy preparat ochronny.

Taka trzystopniowa renowacja płotu metalowego jest dość pracochłonna, ale praktyka pokazuje, że skutecznie usuwa ogniska rdzy i zabezpiecza ogrodzenie przed powstawaniem nowych. Zamiennie - skrócić sobie pracę i zaoszczędzić czas - można zastosować preparat łączący w sobie właściwości podkładu, farby koloryzującej i farby preparatu ochronnego. 

Piaskowanie

Inny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni płotu żeliwnego lub metalowego to piaskowanie. Jest to metoda najbardziej skuteczna ze wszystkich, ale też najbardziej problematyczna w przeprowadzeniu. Konieczne jest bowiem zdemontowanie poszczególnych elementów płotu i zawiezienie ich do zakładu, w którym wykonuje się tego typu usługi. Przeprowadzenie zabiegu piaskowania na miejscu nie jest polecane ze względu na bardzo duże ilości pyłu piaskowego, który powstaje przy prowadzaniu piaskowania. Bardzo trudno jest je opanować na wolnym powietrzu. Ponadto, obecnie wciąż niewiele zakładów jest w stanie zaproponować nam wykonanie tej usługi zdalnie. 

Odnawianie elementów aluminiowych w ogrodzeniach

Ogrodzenia, w których konstruowaniu postawiono na aluminium, z góry są prostsze w konserwacji. Aluminium bowiem nie jest tak narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak wspomniane drewno, stal lub żelazo. W tym przypadku uwagę należy zwrócić na miejsca, w których aluminium łączy się z innymi materiałami, szczególnie ze stalą. W takich miejscach szybko powstają ubytki i zniszczenia. Można temu zapobiec pokrywając je grubą warstwą preparatu zabezpieczającego aluminium, do kupienia w każdym markecie budowlanym. Preparaty tego typu warto pieczołowicie też rozsmarowywać na całej powierzchni płotu, bo jak żadne inne zabezpieczają aluminium przed zabrudzeniami. Ma to szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie płoty mają jasną barwę. 

Sprawdź więcej pomysłów na to, jak zaaranżować płot drewniany na działce: