• Home
  • Dom i ogród
  • Czym różni się konsola od toaletki ? Najistotniejsze różnice i wspólne cechy

Czym różni się konsola od toaletki ? Najistotniejsze różnice i wspólne cechy

24 sierpień 2020

Niewielkie meble, które budują ekstrawagancki trend w naszych mieszkaniach, mowa oczywiście o ponadczasowej konsoli oraz funkcjonalnej toaletce. Chociaż jako meble nie są niezbędne to wnoszą do pomieszczenia wiele wytworności i dają nadzwyczajne możliwości zaaranżowania pustego miejsca przy ścianie. Poznajcie kilka odsłon tych wspaniałych elementów wyposażenia i poznajcie się bliżej.

Powrót do przeszłości, czyli tradycyjna konsola i toaletka wracają na salony

Zarówno konsola jak i toaletka to wąski rodzaj asortymentu mebli przyściennych, które kiedyś służyły do zagospodarowania pustej przestrzeni pod ścianą, między oknami i długich korytarzy. Obie zostały stworzone jako meble luksusowe i mało powszechne.

konsola zdjecie

Kiedyś wypełniały wnętrza pałacy lub pokoje dam, dziś ich funkcja nie została zbytnio przeobrażona. Nadal są artykułem rzadko spotykanym i bardzo eleganckim, ale bardziej osiągalnym i atrakcyjnym. Możemy je zauważyć urządzone w szalenie modnym salonie lub jako mebel do przedpokoju.

konsola w salonie

Pierwsza różnica polega na tym iż konsole z reguły częściej możemy spotkać w korytarzu ale także w pokoju dziennym, natomiast toaletka zazwyczaj upiększa wnętrze sypialni lub dużych łazienek. Nie zawsze jest to wytyczna, ponieważ zdarza się, że toaletka wypełnia aranżację przedpokoju w zastępstwie konsoli i na odwrót. Wielokrotnie w mniejszych sypialniach konsola pełni funkcję toaletki, głównie z tego względu, że jest węższa a zdarza się nawet, że posiada tylko dwie nogi, co bardzo oszczędnie wpływa na powierzchnię.

Konsola i toaletka, czyli meble pełne możliwości

Lekka konsola razem z funkcjonalną toaletką posiadają wiele możliwości do wykorzystania we wnętrzu. To staje się z pewnością ich wspólną cechą – funkcjonalność i uniwersalność.Obie mogą uatrakcyjnić puste wnętrze, posłużyć jako konstrukcja do postawienia dekoracji czy spełnić rolę typowej toaletki, zapełnionej kosmetykami. Podstawowa różnica wynika przede wszystkim w budowie wybranego mebla. Konsola do przedpokoju jest na ogół mniejsza i posiada prostszą formę natomiast toaletka zaopatrzona jest w szuflady i bardzo często, w zestawie jest lustro. Do konsoli musimy je po prostu dokupić ale z pewnością warto ponieważ lustro zwiększa optycznie pomieszczenie (świetne posunięcie przy wyposażaniu wąskich korytarzy czy łazienek) oraz odbija światło co bardzo rozświetla pomieszczenie.

toaletka astrid

Do tego lustro kupowane osobno możemy powiesić w inny sposób niż standardowo, czyli poziomo, pionowo lub w ogóle wybrać model z całkiem innej bajki niż konsola czy toaletka. Toaletki powinny także być skonstruowane z bardziej odpornych materiałów aby były odporne na zdarzające się przypadki, takie jak wylanie perfum czy kremów.

Różne style, różny image ale jeden doskonały efekt konsoli oraz toaletki

Kolejna różnica jaką możemy dostrzec jest metoda wykonania konsoli oraz toaletki. Konsole są meblem z długą tradycją dlatego ich sposób wykończenia jest bardziej stereotypowy. Częściej możemy spotkać konsole z zaokrąglonym blatem i finezyjnymi nogami w stylu klasycznym, prowincjonalnym lud prosto ze średniowiecznego pałacu. Co prawda producenci mebli pragną zharmonizować image konsoli do nowoczesnych standardów i wyznaczają bardziej nowoczesne wzory z użyciem chromowanych podstaw i szkła, jednak nie jest to jeszcze tak popularne jak typowa wersja.

zegnaelite

Toaletka do sypialni jest młodsza i w ciągu ostatnich lat jest na topie. Pośpiesza za modą z roku na rok przez co na rynku możemy spotkać wiele modeli w stylu skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. W większości przypadków spotykamy toaletki w kolorze białym w połączeniu z naturalnym odcieniem drewna. Pamiętajcie tylko, że jeśli zdecydujemy się już na wyposażenie naszego wnętrza w konsole lub toaletkę to nie powinniśmy przytłaczać ich obecności innymi meblami. Konsola doskonale wygląda, kiedy to ona stanowi główną część aranżacji przedpokoju lub dopełnia stylizację salonu wraz z innymi meblami takimi jak ławy, stoły czy meblościanki. Toaletka jako niepospolity mebel będący pragnieniem każdej kobiety, powinien przyciągać wzrok i zachwycać odwiedzających naszą sypialnię.

Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę Mirat.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt