Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co należy zrobić w ogrodzie jesienią?

prace ogrodowe jesienią
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jesteśmy już na finiszu wakacji jednak dalej możemy korzystać z długich ciepłych wieczorów, cieszyć się widokiem zielonych zakątków i zbierać plony z naszych małych, prywatnych plantacji. Jednak każdy ogrodnik i ten początkujący i ten bardziej zaawansowany dobrze wie, że wraz z nadejściem jesieni w ogrodach czeka nas cały ogrom pracy związanej z porządkowaniem, prowadzeniem nowych nasadzeń, ochroną roślin przed przymrozkami czy odpowiednim przygotowaniem gleby.

Jesienna lista obowiązków jest długa i czasochłonna, można jednak czerpać z niej przyjemność a włożony trud z całą pewnością zwróci się nam na wiosnę.

Zbieranie plonów

Zacznijmy jednak od przyjemnego obowiązku, czyli zebrania efektów naszej wielomiesięcznej pracy. Początek jesieni to okres zbiorów największej ilości plonów. O tej porze roku ogród obdaruje nas m.in. jabłkami, gruszkami, winogronami i śliwkami oraz niektórymi gatunkami warzyw: kapustą, marchwią, burakami, cebulą, ziemniakami. Jesienią zbieramy dojrzałe orzechy laskowe i włoskie, nie zapomnijmy również o ścięciu ziół i zerwaniu owoców aronii, głogu, dzikiej róży, tarniny. Nic tak nie cieszy zimą jak domowe przetwory własnej produkcji i z własnego ogrodu.

Czas na trawnik

Jesień uwolni nas od częstego koszenia trawnika, należy jednak dokładnie oczyścić go z suchych liści, drobnych gałęzi i innych obumarłych części roślin. Warto wykonać aerację trawnika, czyli zabieg polegający na napowietrzaniu murawy, który pobudzi korzenie do rozwoju i uczyni trawnik bardziej elastycznym i wytrzymałym. Ostanie koszenie trawy należy wykonać pod koniec października, jednak nie krócej, niż na około 4 cm aby zapobiec przemarznięciu.

Przycinanie krzewów i drzew

Drzewa i krzewy wymagające tego zabiegu przycinamy za pomocą sekatora lub w przypadku grubszych gałęzi – piły ogrodowej. Najlepiej zająć się tym w suche i słoneczne dni, na początku jesieni, gdy nie opadły jeszcze liście. Dzięki temu łatwo można rozróżnić zdrowe gałęzie i te wymagające usunięcia. Zabieg ten zapobiega znacznemu zagęszczeniu i pozwala na uzyskanie atrakcyjnego kształtu krzewów i drzew.

Chronimy rośliny przed mrozem

Rośliny doniczkowe przenosimy do wnętrza domu lub garażu a pozostałym gatunkom musimy zapewnić ochronę przed przymrozkami. W tym celu ściółkujemy glebę wokół roślin dodatkową warstwą kory lub liści, zabezpieczamy gałęziami sosnowymi lub okrywamy specjalną włókniną. Pamiętajmy aby pozwolić roślinom przyzwyczaić się do niskich temperatur i przykryć je dopiero po pierwszych przymrozkach.

Nowe nasadzenia

Posadzenie cebulek roślin zimujących w gruncie wynagrodzi nam cały jesienny trud. To właśnie dzięki tej czynności na wiosnę będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi tulipanami, szafirkami, krokusami, przebiśniegami, narcyzami, zawilcami i wieloma innymi. Cebulki sadzimy w miejscu nasłonecznionym, piętką do dołu i przed pierwszymi mrozami aby dostały szansę na zakorzenienie się przed zimą. Dopiero po pierwszych przymrozkach przykrywamy miejsca nasadzeń korą, słomą lub suchymi liśćmi. Cebulki można dodatkowo umieścić w specjalnie do tego przeznaczonych koszyczkach ażurowych dzięki czemu nie staną się przysmakiem myszy i nornic. Jesień to również okres nasadzeń roślin wieloletnich, drzew oraz krzewów ponieważ deszczowa pogoda, wilgoć w powietrzu i chłodniejsze dni pomagają roślinom w lepszym ukorzenianiu się.

Zabezpieczony i uporządkowany ogród to gwarancja udanego odrodzenia się roślin po zimie.  Warto zadać sobie ten trud aby wraz z nadejściem wiosny móc podziwiać swój własny zielony raj.

  azallo Autor
Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu