© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wybieramy ekogroszek do kotła 5 klasy

ekogroszek do kotła 5 klasy
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Za złą jakość powietrza w ogromnym stopniu odpowiadają zanieczyszczenia emitowane przez kotłownie w domach jednorodzinnych. Sposobem na rozwiązanie tego problemu mogą być nowe regulacje prawne, zgodnie z którymi możliwości ogrzewania budynków kotłami na paliwo stałe znacznie się ograniczą. Dotyczy to zakazu instalacji kotłów klasy niskiej klasy, które doprowadzają one do powstawania szkodliwego smogu. Jakie warunki musi spełniać ekogroszek przeznaczony do spalania w kotle 5 klasy?

Czym charakteryzują się kotły 5 klasy?

Kotły 5 klasy są bardzo nowoczesne, przez co posiadają wiele istotnych zalet. W porównaniu z modelami klasy 4, emitują nawet 20 - 50% mniej zanieczyszczeń odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Niskie wartości emisji wynikają z zastosowania dość drogich rozwiązań technologicznych, które pozostają nie bez wpływu także na sprawność urządzenia. Kotły 5 klasy wyposażane są w systemy sterowane elektronicznie, które pozwalają na bardzo precyzyjne dozowanie paliwa oraz powietrza do paleniska.

Komory spalania produkowane są z akumulujących ciepło materiałów ceramicznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnie wysokiej temperatury, niezbędnej do spalenia wydzielających się z paliwa substancji lotnych. W kanałach spalinowych urządzeń stosowane są natomiast specjalne turbulizatory, czyli zawirowywacze odpowiedzialne za zaburzanie ruchu spalin. Pozwala to na intensyfikację procesu oddawania ciepła wodzie, a tym samym znaczące podwyższenie sprawności kotła. Zawirowywacze są również w stanie zatrzymać pył w kotle, dzięki czemu nie dochodzi do zanieczyszczenia powietrza.

Co można spalać w kotłach 5 klasy?

W kotłach 5 klasy spalać można zarówno węgiel kamienny czy pellety, jak i ekogroszek. To ostatnie paliwo charakteryzuje się korzystna ceną, a zarazem pozostaje najbardziej przyjaznym rozwiązaniem dla środowiska. Stanowi ponadto bardzo częsty wybór właścicieli kotłów podajnikowych, w których właściwy opał jest bardzo ważnym elementem. Modernizując kotłownię i decydując się na zakup urządzenia wyższej klasy, warto więc pamiętać o wyborze odpowiedniego ekogroszku. Jego rodzaj w najwyższym stopniu decyduje o efektywności, z jaką piec spełniał będzie poszczególne funkcje.

W tym przypadku należy przede wszystkim zastosować się do zaleceń producenta, zamieszczonych w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) nowego kotła. Nie warto wybierać pierwszego lepszego opału, ponieważ można w ten sposób wyłącznie zaszkodzić urządzeniu. Prowadzi to zazwyczaj to strat ciepła, a w ostateczności może nawet spowodować poważne uszkodzenie całego systemu. Lepiej więc nie ryzykować i po prostu zapoznać się z zalecanymi przez producenta parametrami. Warto też pamiętać, że w każdym kominie wykorzystywanym razem z kotłem 5 klasy konieczne jest zastosowanie wkładu kwasoodpornego.

Jak wybrać ekogroszek dla kotła 5 klasy?

Ekogroszek do kotła 5 klasy najlepiej zakupić od sprawdzonego, zaufanego dostawcy opału. Produkt powinien w stu procentach wpisywać się w warunki narzucone przez producentów kotłów oraz normę PN-EN 303-5:2012, która ustala kryteria emisji oraz efektywności tych urządzeń. Ekogroszek do kotła 5 klasy powinien gwarantować przede wszystkim:

  • względnie niską szkodliwość dla naturalnego środowiska,
  • wysoką efektywność ogrzewania,
  • wygodę użytkowania.

Ekogroszek powinien być jednocześnie możliwie najbardziej kaloryczny, dzięki czemu zapewniać będzie wysoką wartość opałową. Takie rozwiązanie nie tylko zadowala wymagających użytkowników, ale też gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie pieca. Warto zwrócić uwagę na ewentualną, minimalna zawartość popiołu oraz siarki. Dzięki takiej domieszce, kocioł 5 klasy nie będzie wymagał częstego czyszczenia.

Jakie są optymalne parametry ekogroszku dla kotła 5 klasy?

Sprawność uzyskiwana przez kotły 5 klasy jest bardzo wysoka. Urządzenia te zużywają dzięki temu mniej paliwa, niż ich odpowiedniki posiadające gorsze parametry techniczne. Pozostaje to nie bez wpływu na jakość wymaganego paliwa, którym poza ekogroszkiem może być też granulat z biomasy. W kotłach spełniających kryteria przynależności do 5 klasy, nie jest obecny tzw. ruszt awaryjny, który pozwalałby na spalanie innych paliw stałych. Optymalne parametry ekogroszku to w przybliżeniu:

  • wartość opałowa minimum 28 MJ/KG,
  • granulacja od 5 do 25 mm,
  • maksymalna spiekalność do 20 R,
  • maksymalna wilgoć 10%,
  • zawartość popiołu maks. 6%,
  • zawartość siarki maks. 0,6%.

Ekogroszek przeznaczony do kotła 5 klasy charakteryzuje się wysoką kalorycznością, dlatego nie jest wskazane spalanie go w domowych kominkach. Niezależnie od rzeczywistych wartości, należy przed wyborem ekogroszku sprawdzić w instrukcji obsługi parametry paliwa zalecane przez producenta. Kotły 5 kasy nie tylko emitują mniej szkodliwych substancji w rodzaju benzopirenu czy rakotwórczych pyłów. Są również mniej problematyczne od tradycyjnych urządzeń, a tym samym bardziej efektywne. Wykluczenie ze sprzedaży modeli niższych klas jest więc rozwiązaniem przynoszącym korzyści zarówno dla środowiska, jak i użytkowników.
Pomoc przy tworzeniu artykułu - Kotły CO Bogdan Witkowski.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry