Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Lato w ogrodzie - jak przygotować się do sezonu?

Lato w ogrodzie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Za oknem piękna pogoda, coraz częściej więc ludzie spędzają czas na dworze. Wiele osób ma do dyspozycji swój własny ogród, co jest niesamowitą zaletą, zwłaszcza podczas sezonu wakacyjnego. Jednak sam teren zielony to za mało - warto zagospodarować go w taki sposób, aby mógł służyć domownikom na wiele sposobów. O czym zatem należy pamiętać przy projektowaniu swojego wymarzonego ogrodu na lato?

Roślinność

Każdy, nawet najmniejszy kawałek zieleni, może zostać zaaranżowany na wiele sposobów. Warto postawić na piękne rośliny, które w upalne dni oprócz pełnienia funkcji estetycznej zagwarantują także odrobinę cienia. Doskonałym rozwiązaniem będą kwiaty światło- i ciepłolubne, które jednocześnie nie wymagają częstego podlewania. W razie wątpliwości co do tego, jaka roślina będzie odpowiednia, należy poradzić się profesjonalistów pracujących w sklepach ogrodniczych lub zatrudnić architekta krajobrazu, który zaprojektuje florę według naszych indywidualnych preferencji.

Meble

Czym byłby ogród bez odpowiedniego wyposażenia? Dobrze dobrane meble mogą znacznie uprzyjemnić relaks i odpoczynek w naszym zaciszu. Warto wybierać modele solidne, wykonane z surowców odpornych na częste zmiany warunków atmosferycznych. Poduszki powinny zostać uszyte z tkaniny o przyjemnej fakturze, w kolorze, który zapobiegnie szybkiemu nagrzewaniu się. Należy zadbać o wysokiej jakości materiały wodoodporne oraz wzory, które nie wyblakną przy częstej ekspozycji na promienie słoneczne. W ogrodzie świetnie mogą sprawdzić się także wszelkiego rodzaju huśtawki, hamaki i leżaki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ognisko, a może grill?

Nieodzownym elementem podczas spędzania wolnego czasu w lecie jest organizacja ogniska lub grilla. Jest to doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi, podczas których nie tylko nadrobimy zaległości towarzyskie, ale także będziemy delektować się pieczonymi przysmakami. Na niewielkich działkach wygospodarowanie paleniska na ognisko może stwarzać problemy, w takim wypadku warto więc zaopatrzyć się w grilla. Na rynku dostępne są modele elektryczne oraz tradycyjne węglowe, w wielu rozmiarach i kształtach. W ostateczności można zakupić grill jednorazowy, który w sezonie letnim dostępny jest w każdym supermarkecie.

ogrodogrnisko

Jak zadbać o pupila?

Jeżeli posiadasz zwierzęta, warto pomyśleć o kilku rozwiązaniach, które mogą uprzyjemnić im pobyt na dworze. Właściciele kotów powinni zabezpieczyć ogród specjalną siatką lub wolierą, aby niedopilnowany pupil nie miał możliwości ucieczki. Psy są zwykle mniej chętne do eksplorowania nowego terenu, jednak w przypadku bardziej aktywnego okazu należy zadbać o wkopanie ogrodzenia na odpowiednią głębokość, aby uniemożliwić psiakowi podkopy do sąsiadów. Obowiązkowe jest również zapewnienie zwierzakom dużej ilości chłodnej wody do picia, ponieważ odwadniają się one zdecydowanie szybciej niż ludzie. Warto także zainwestować w obrożę przeciw kleszczom i innym pasożytom.

Cień

Nikt nie chciałby spędzać całego dnia w pełnym słońcu, jest to bowiem nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc pomyśleć o zapewnieniu sobie i swoim bliskim zacienionego miejsca, w którym można odpocząć od upału. Najlepiej sprawdzają się do tego celu parasole, które można ustawić w dowolnym miejscu i indywidualnie wygospodarować cień. Należy także pamiętać o używaniu kremów z filtrem UV przez cały dzień, nie tylko podczas przebywania na słońcu.

Stosując powyższe zalecenia możesz mieć pewność, że lato w ogrodzie spędzisz wygodnie, bezpiecznie i w niezapomniany sposób.

  Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy - największy portal ogrodniczy w Polsce.