Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Blaty kuchenne – na jaki blat kuchenny się zdecydować?

Blat granitowy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Podejmując decyzję o tym, jaki wybrać blat do kuchni, powinieneś zastanowić się nad tym, czego od niego oczekujesz. Dla jednych priorytetem będzie to, żeby blat był tani, dla innych aby był piękny, a dla jeszcze innej osoby najważniejsza będzie trwałość i funkcjonalność blatu. Prawda jest taka, że każda z tych cech jest równie ważna. Nie tylko cena i wytrzymałość, ale także wygląd blatu – kuchnia to miejsce, w którym spędzamy statystycznie najwięcej czasu, a piękny blat posłuży także za dekorację pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki blat kuchenny wybrać, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Jaki blat kuchenny wybrać?

Na rynku istnieje wiele materiałów, z których wykonuje się blaty kuchenne. Najczęściej spotykane są blaty z płyty wiórowej, blaty marmurowe i blaty granitowe. Blaty z płyty wiórowej z okleiną to produkt zdecydowanie budżetowy. Warto jednak mieć świadomość, że jego niska cena, to jedyna zaleta. Blaty z płyty są bardzo podatne na wilgoć – wylana woda czy nadmiar wilgoci w pomieszczeniu sprawiają, że blaty z płyty wiórowej puchną. Takiego uszkodzenia nie da się naprawić, pozostaje więc jedynie wymiana. Ten rodzaj blatów jest bardzo mało trwały, dlatego prędzej czy później i tak nie ominie Cię wymiana na nowy. Blaty marmurowe to blaty z drogiego kamienia, więc wiele osób myśli, że są wytrzymałe i wieczne. Owszem, prawdą jest, że marmur jest trwalszy od płyty wiórowej, jednak nadal nie jest materiałem idealnym na blaty kuchenne. Marmur to skała osadowa, która wchodzi w reakcję z kwasami. O kwasy w kuchni nie trudno – wystarczy wylać na blat kuchenny z marmuru ocet czy sok z cytryny, a uszkodzenia nie da się już cofnąć. Jaki w takim razie wybrać materiał, aby był jednocześnie tani, trwały i piękny? Z pomocą przychodzi nam granit.

granit

Kuchenne blaty granitowe – wady i zalety

Granit to skała magmowa, która powstała podczas stygnięcia lawy, w temperaturze 1400 stopni Celsjusza, co czyni ją niesamowicie trwałą i wytrzymałą. Chociaż w tytule tego akapitu mowa jest o wadach i zaletach blatów granitowych, to tak naprawdę ciężko jest znaleźć te pierwsze. Blaty granitowe do kuchni są odporne na wysoką temperaturę, wilgoć, kwasy czy uszkodzenia mechaniczne. Na dobrą sprawę blat granitowy bardzo trudno jest uszkodzić. Nie wchłania wilgoci jak płyta wiórowa, więc nie ma obawy o to, że napuchnie. Nie wchodzi w reakcje z kwasami, więc nie musimy się martwić, że zostanie uszkodzony jak marmur. Na blaty granitowe można stawiać gorące naczynie prosto z pieca i gwarantujemy, że nie uszkodzi to blatu w żaden sposób. Dobrze zadbany kuchenny blat granitowy może służyć nie tylko Tobie, ale także Twoim dzieciom, a nawet wnukom. Wystarczy co jakiś czas zaimpregnować blat specjalnym impregnatem do granitu i sprawa załatwiona. Granit posiada także szeroka gamę kolorów, dzięki czemu masz pewność, że wybierzesz cos dla siebie i będziesz z wyboru zadowolony. Niektórzy twierdzą, że wadą granitu jest jego cena, ale są to zdecydowanie osoby, które nie zagłębiły się w temat, ponieważ cena granitu nie jest stała. Widełki, w których mieści się wartość metra kwadratowego granitu, wynoszą od 200 do 1200 złotych. Jest to duży przedział cenowy, który zależy od tego, jaki granit wybierzesz. Granit Strzegom, granit Impala, granit Tan Brown czy granit Yellow Pink to najtańsze granity. Jeśli zależy Ci na tym, aby posiadać wytrzymały i odporny na uszkodzenia blat granitowy, którego cena Cię nie przytłoczy, a wygląd gra rolę drugoplanową, to są to materiały dla Ciebie. Jeśli z kolei najważniejsze jest dla ciebie, aby kuchenny blat granitowy był nie tylko funkcjonalny, ale pełnił także funkcję dekoracyjną domu, zaś cena nie ma znaczenia, to zdecydowanie polecamy Ci granit Star Galaxy, granit Cosmic Black i Gold czy słynny granit Viscont White, których piękno zachwyci każdego – są to granity, obok których nie da się przejść obojętnie. Z kolei jeśli jesteś osobą, dla której znaczenie ma i cena, i wygląd granitu, to najlepszym wyjściem będzie wybranie materiału ze średniej półki cenowej. Granit Nero Zimbabwe jest przykładem granitu, który jest piękny, efektowny, wytrzymały, trwały, odporny, a do tego ma rozsądną cenę. W połączeniu z lakierowaną kuchnią w białym połysku stworzy kontrast, który sam w sobie stanie się piękną dekoracją domu. A takich granitów, które spełniają wszystkie te wymogi, jest o wiele więcej!

Kuchenne blaty granitowe

Czy warto wybrać granit na blaty kuchenne?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy kuchenny blat granitowy jest dobrym rozwiązaniem, to koniecznie zadzwoń do specjalisty, który jedynie potwierdzi to, o czym mowa w powyższym tekście. Granit jest idealnym materiałem na blaty kuchenne, o czym zapewni Cię każdy użytkownik blatu granitowego. Dołącz do grona miłośników granitu i bądź kolejnym szczęśliwcem, który nigdy nie zazna konieczności wymiany blatu i który nie będzie musiał żałować swojego wyboru.

granit na blaty kuchenne

Artykuł powstał przy współpracy z kamieniarzem https://schody-granitowe-kmx.pl/