Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Urządzamy mieszkanie w stylu greckim

mieszkanie w stylu greckim
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wakacje w słonecznej Grecji przez cały rok? Tak, to brzmi kusząco. Okazuje się, że nie trzeba wiele by każdego poranka budzić się w domowym Santorini. Sprawdź jak urządzić mieszkanie w greckim stylu i cieszyć się śródziemnomorskim klimatem przez cztery pory roku.

Śródziemnomorskie kolory

Biele i odcienie błękitu dominują w typowych greckich domach. Te kolory doskonale współgrają z naturalnym drewnem. Ściany powinny mieć różnorodną strukturę, dzięki czemu wnętrze nabierze surowości. Pod sufitem doskonale będą wyglądały drewniane belki. W greckich wnętrzach nie zapomnijcie też o łukach, łączących pomieszczenia w mieszkaniu lub występujących we wnękach. Meble w greckim stylu charakteryzują się wyjątkową prostotą, praktyczność w tym wypadku jest najważniejsza. Typowe greckie meble są w kolorach naturalnego drewna, często sprawiają wrażenie niedokończonych bądź lekko zużytych. Podczas aranżacji mieszkania w stylu śródziemnomorskim, warto pamiętać o greckich motywach. Najbardziej znanym jest anthemion - nawiązujący do liści palmy, meander-będący wielokrotnie załamaną linią prostą oraz astragal składający się z pałeczek (pojedynczych lub podwójnych) podzielonych perełkami, podłużnymi paciorkami lub krążkami.

Zasłony w salonie powinny być w greckim stylu

Ze względu na wysokie temperatury oraz silną ekspozycję na słońce, greckie okna osłaniają grube zasłony lub rolety nieprzepuszczające słonecznych promieni. Dominującym kolorem jest  granat, rolety oraz zasłony często posiadają geometryczne wzory odnoszące się sztuki greckiej. Popularne są również biało-niebieskie pasy oraz kraty.

Pościel w śródziemnomorskich kolorach

Grecki styl do domu wprowadzisz przy użyciu pościeli w zimnych odcieniach błękitu, granatu i neutralnej bieli. Ważne aby materiały były naturalne - bawełna i len sprawdzą się doskonale.  W sypialni powinno znajdować się łóżko wykonane z drewna, pozostawionego w naturalnym kolorze.

Grecka kuchnia

W greckiej kuchni nie może zabraknąć ceramicznych mis,  amfor czy malowanych talerzy.  Lampy w kształcie starożytnych wazonów, plecione kosze oraz śródziemnomorskie zioła sprawią, że kuchnia będzie do złudzenia przypominała grecką tawernę. 

Materiał powstał we współpracy z blogiem MojaPodroz.blog