Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dekoracje okien - firany

Firany
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Firany sprawiają, że w pomieszczeniach robi się przytulniej i przyjemniej. Ważne jednak, aby współgrały one z zasłonami oraz z innymi elementami wystroju wnętrza.    Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas wyboru firan? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Firany ‒ o czym pamiętać przy wyborze? 

Wybór firan wcale nie należy do najprostszych zadań i, aby wśród modeli wyłonić ten idealny, trzeba pod uwagę wziąć cały szereg czynników, są to:

  • Długość firan ‒ pierwsza kwestia, którą powinniśmy dobrze przemyśleć to długość firan. Do wyboru mamy firany do połowy okna, sięgające do parapetu, za parapet, jak również firany długie.
  • Rodzaj zawieszenia ‒ dostępne są firany z różnego typu mocowaniami, między innymi z szelkami o różnej szerokości, na taśmie marszczącej, ze specjalnymi otworami kutymi, z tunelem, w który wsuwa się metalowy karnisz. Przed wyborem konkretnego mocowania, warto dokładnie sprawdzić czy zawieszanie będzie odpowiednie do naszego karnisza. 
  • Stopień zaciemnienia ‒ dostępne są firany o różnym stopniu zaciemnienia, niektóre z nich przepuszczają więcej światła, inne mniej. Warto wziąć to pod uwagę podczas doboru firan. 
  • Wymiary firany ‒ istotne jest również, by firana nie była za mała bądź zbyt duża, dlatego, zanim rozpoczniemy poszukiwania, warto sprawdzić długość karnisza. W związku z tym, że podczas montażu firana jest marszczona, jej długość może być nawet dwa razy dłuższa niż długość karnisza. Należy też dokładnie przemyśleć, jakiej długości firany potrzebujemy i przed zakupami wszystko dokładnie wymierzyć.  
  • Wybierać możemy między lekkimi woalami, firankami zakończonymi falbaną bądź frędzlami, gładkimi, z elementami haftowanymi, bądź z dekoracyjną tasiemką.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Jak już wspomnieliśmy na początku, firany powinny współgrać z innymi elementami wystroju, zarówno z zasłonami, jak również z kolorem ścian i sufitu. Do najbardziej popularnych firan należą białe i kremowe ‒ są uniwersalne i sprawdzają się nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na  zmianę koloru ścian, dodatków czy mebli. 

Firany na zamówienie 

W przypadku osób, które z jakiś powodów nie mogą poradzić sobie z doborem firan bądź mają problem ze znalezieniem takiej, która będzie w 100% zgodna oczekiwaniami, dobrym rozwiązaniem będzie pomoc fachowców. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się kompleksową dekoracją okien. Fachowcy wszystko dokładnie wymierzą, przygotują projekt  i zrealizują go, a nawet zawieszą przygotowane firany. 

Zdając się na fachowców zyskamy pewność, że firmy spełnią wszystkie nasze oczekiwania. 

Podsumowanie 

Wybierając firany, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jaka długość sprawdzi się w danym pomieszczeniu - zastanowić się czy preferujemy firany bardzo krótkie, sięgające do parapetu, czy do podłogi. Istotny jest również rodzaj zawieszenia ‒ taśma marszcząca, tunel, kute koła czy  szelki. Następne kwestie to grubość firan i to, jak wiele światła będą przepuszczać, ich kolor i ewentualne elementy ozdobne.  Osoby, które nie mogą znaleźć odpowiedniego modelu mogą zdecydować się na firany na zamówienie i wsparcie specjalistów, które przygotują dostosowany do indywidualnych potrzeb projekt i zrealizują go. W przygotowaniu artykułu pomogło nam studio dekoracji okiennych EvoArt. Dziękujemy!

https://www.evoart.pl/