Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zasłony do salonu i sypialni. Jaki materiał wybrać?

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jaki powinien być dobry materiał na zasłony? Wybór dotyczy nie tylko koloru, ale przede wszystkim właśnie tkaniny. Jeśli mają one pełnić funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną, warto poznać różne możliwości. Tkaniny zasłonowe różnią się splotem, fakturą, grubością czy przepuszczalnością światła.

Praktyczna ozdoba wnętrza

Aby wybrać najlepszy materiał na zasłony do danego wnętrza, musisz określić swoje potrzeby oraz znać upodobania estetyczne. Ważny jest też styl, w jakim chcesz urządzić mieszkanie, aby zasłony pasowały – to ważny dodatek tekstylny. Wybierając tkaninę, ważna jest grubość, kolor i rodzaj splotu.

Pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, gdyż zapewniają prywatność i chronią przed silnym słońcem, hałasem czy wiatrem. To również niezwykła ozdoba okna i całego pokoju, do której zwykle dobiera się też inne elementy dekoracyjne – m.in. poduszki, koc czy narzutę na łóżko.

Żakard, tiul, a może szyfon?

Tkaniny mają różną gęstość, gramaturę i grubość – od tego zależy, jak będą chronić przed hałasem czy dostępem do światła. Warto poznać wybrane z nich bliżej, aby wiedzieć, czego szukać. Poniżej kilka popularnych tkanin, z których można uszyć samodzielnie lub kupić gotowe zasłony.

Delikatne i lekkie tkaniny

Tafta to sztywna tkanina z naturalnych lub syntetycznych włókien jedwabnych, szeleszcząca i mieniąca się. Występuje w wersji gładkiej lub plisowanej – idealna na lato, gdyż lekka i zwiewna, dodaje oknu uroku.

Alternatywą jest dla niej lekka tkanina bawełniana, czyli perkal, a także delikatny i subtelny woal o mlecznej czy pastelowej barwie. Sprawdzi się także szyfon, tkanina również o delikatnym splocie, oraz tiul – cienka tkanina o splocie ażurowym.

Zasłony do klasycznych wnętrz

Do klasycznych wnętrz sprawdzi się aksamit – ciężki i skutecznie przyciemniający wnętrze materiał. Do wyboru jest m.in. bawełniany lub jedwabny, trzeba zdecydować, który nam się bardziej podoba.

Żakard to mocna i gruba tkanina, świetnie zatrzymuje promienie słoneczne. Często wybierana ze względu na ozdobny splot i wzór z różnych przędz. W dodatku nie trzeba go prasować, co jest ogromną zaletą dla wielu pań.

Grono zwolenników ma także tkanina typu blackout, czyli zaciemniająca, która nie przepuszcza światła słonecznego na poziomie aż 90 proc. Zwykle szyje się z niej zasłony do pokojów hotelowych, ale wiele osób wybiera je też do sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy sen.

Weź też pod uwagę kolor tkaniny oraz zasady jej pielęgnacji – warto wybierać te, które nie wymagają wiele pracy.