Najlepsze rośliny do biura

28 kwiecień 2020

Nie od dziś wiadomo, że otoczenie roślin dobrze wpływa na samopoczucie człowieka i skutecznie oczyszcza powietrze, poprawiając naszą koncentrację. Z tego względu warto zadbać o to, aby niektóre egzemplarze znalazły się również w biurze, gdzie wydajność i skupienie są szczególnie istotne.

Nie od dziś wiadomo, że otoczenie roślin dobrze wpływa na samopoczucie człowieka i skutecznie oczyszcza powietrze, poprawiając naszą koncentrację. Z tego względu warto zadbać o to, aby niektóre egzemplarze znalazły się również w biurze, gdzie wydajność i skupienie są szczególnie istotne.

Dobrze dobrane rośliny nie tylko poprawią komfort pracy, ale także będą stanowić świetny element dekoracyjny. Warto jednak upewnić się, czy wybrane okazy na pewno będą spełniać swoje funkcje. Co więcej, jeśli korzystamy z usług przedsiębiorstwa oferującego sprzątanie firm, dobrze dowiedzieć się czy możliwe jest, aby zajmowało się ono również podlewaniem roślin w biurze.

Dlaczego warto wprowadzić rośliny do biura?

Stresujące sytuacje w pracy są normą. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zredukować napięcia, może ono nadmiernie narastać i pogarszać nasze samopoczucie. Zielone otoczenie poprawia nastrój i wpływa na ostudzenie emocji. Jakie jeszcze są korzyści z obecności roślin?

  • Niektóre gatunki skuteczniej niż inne wpływają na dotlenienie powietrza. Wszystko dzięki procesowi fotosyntezy, podczas którego produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Dzięki temu, nawet po wielu godzinach pracy czujemy się mniej ospali i zmęczeni, co wpływa na poprawę wydajności.

  • Ważną zaletą jest nawilżanie powietrza. Niestety z uwagi na działanie klimatyzacji lub ogrzewania, powietrze jest zwykle bardzo suche. Niektóre rośliny są w stanie także pochłaniać zanieczyszczenia, toksyny, a nawet cząsteczki dymu papierosowego. Przekłada się to na poprawę mikroklimatu w biurze.

  • Rośliny przyczyniają się do poprawy ogólnej atmosfery w miejscu pracy. Wykonywanie obowiązków staje się przyjemniejsze, a w ramach przerwy, aby dać odpocząć oczom, można wpatrywać się w zieleń.

Wybierając rośliny do biura, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich właściwości. Nawet jeśli zlecamy sprzątanie firm zewnętrznym przedsiębiorstwom, kwiaty które brudzą lub często opadają nie sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach pracowniczych. Będą wymagać szczególnej uwagi i niezbyt dobrze prezentować się w oczach klientów odwiedzających biuro.

Należy zrezygnować również z kwiatów, które mają intensywny zapach, gdyż po wielu godzinach może on działać drażniąco.

Jakie rośliny wybrać do firmy?

Choć różnego rodzaju rośliny prezentują się bardzo efektywnie, ich liczba powinna być dopasowana do powierzchni jaką dysponujemy. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zajmują zbyt wiele miejsca, potrzebnego np. na dokumenty. W jakie okazy warto się zaopatrzyć?

  • Paprotka - ta popularna roślina nie tylko świetnie się prezentuje, ale również jest znana ze swoich właściwości pochłaniania promieniowania. Z tego względu warto postawić mniejszy egzemplarz na biurku, w pobliżu monitora. Jej zaletą jest także możliwość przebywania w cieniu.

  • Palma chamedora - to kolejna roślinka, którą można postawić na swoim stanowisku pracy, ze względu na niewielkie rozmiary. Nie jest wymagająca i dobrze radzi sobie w środowisku z ograniczonym dostępem światła.

  • Dracena - warto ustawić ją w zacienionym miejscu, gdyż tam najlepiej się rozwija. Jeśli zlecamy sprzątanie firm na zewnątrz, warto poinformować o częstotliwości z jaką powinny być podlewane rośliny. W tym przypadku gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, więc konieczny będzie udział pracowników.

  • Zielistka - jest szczególnie odporna na niskie i wysokie temperatury. Nie trzeba często jej podlewać, a poza tym będzie rosnąć zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt