Planując montaż szamba betonowego na terenie posesji, każdy inwestor powinien także pamiętać o niezbędnych akcesoriach pomocnych w utrzymaniu eksploatacji. W poniższym artykule postaramy się przedstawić Państwu najbardziej korzystne oraz ekonomiczne rozwiązania, dzięki którym korzystanie ze zbiornika będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Jeśli zdecydujecie się Państwo na zakup zamkniętego zbiornika na ścieki, niezbędna jest kontrola dotycząca poziomu jego zapełnienia. Często przy wyborze wymienionego produktu, Klientom towarzyszy obawa przed przepełnieniem oraz skutkami tego wydarzenia. W tym przypadku metoda szacowania napełniania szamba na podstawie zużycia wody oraz obliczanie średniej dobowej, nie zawsze się sprawdza, a co za tym idzie, zmniejsza się komfort korzystania ze zbiornika.

Czujnik poziomu szamba

Polecanym i skutecznym rozwiązaniem jest zakup przewodowego lub bardziej wygodnego w użyciu bezprzewodowego czujnika poziomu zapełnienia betonowego zbiornika na nieczystości. Urządzenie to ma szereg zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo tanie, łatwe w montażu, a po zakończeniu instalacji praktycznie nie wymaga obsługi. Budowa czujnika jest bardzo prosta, ponieważ składa się z sondy, kabla połączeniowego oraz czujki. Instalacja czujnika nie jest skomplikowana, gdyż polega na zamontowaniu sondy w zbiorniku na wysokości pozwalającej zachowanie kilkudniowego buforu bezpieczeństwa, która łączy się z centralką umieszczoną w domu za pomocą połączenia kablowego lub bezprzewodowego. Centralka wyposażona jest w dwie diody kontrolne, zieloną, która wskazuje gotowość urządzenia, a także w czerwoną, która informuje o osiągnięciu poziomu alarmowego za pomocą migania lub sygnału dźwiękowemu, który w każdej chwili można wyłączyć. Od momentu otrzymania sygnału alarmowego możecie Państwo zamówić wóz asenizacyjny, bez konieczności ograniczania użycia szamba.

Dzięki czujnikowi napełnienia szamba zyskują Państwo wygodę, oszczędność czasu oraz pieniędzy, a także poczucie bezpieczeństwa przed ryzykiem przepełnienia się zbiornika.

Szybkozłączka do szamba

Bardzo często kolejną obawą użytkowników betonowych zbiorników na ścieki jest proces odbioru i wywozu nieczystości. Aby znacznie podnieść komfort danej sytuacji, zaleca się zakup i montaż szybkozłączki. Jest to aluminiowy lub stalowy pierścień zabezpieczony pokrywą, pozwalającą na szybkie podłączenie węża w celu pobrania ze zbiornika nieczystości. W przydomowych szambach, jest ona niezbędną częścią instalacji wraz z elastyczną rurą oraz przyłączeniem w ścianie zbiornika betonowego. Niewątpliwie zaletą jest łatwy montaż oraz brak potrzebnych projektów czy pozwoleń. Zamontowanie szybkozłączki polega na zakopaniu rury na głębokości około 0. 5 metra, a także umieszczeniu złączki w podmurówce ogrodzenia lub w otworze siatki.

Dzięki zamontowaniu szybkozłączki, odbiór nieczystości ze zbiornika nie wymaga wjazdu na posesję oraz obecności właścicieli terenu. Dodatkowo jeśli wąż będzie szczelnie połączony ze złączką, pomoże utrzymać czystość oraz brak przykrych zapachów dochodzących z odbioru nieczystości. Należy jednak pamiętać o okresowych kontrolach, mających na celu sprawdzenie szczelności układów.

montaz u klienta 010

Preparaty do szamba

Preparaty do pielęgnacji szamba są kolejnym akcesoriami, które są niezwykle pomocne w kwestii utrzymania go. Środki chemiczne stosowane są między innymi w celu neutralizowania przykrych zapachów, ale także w celu udrożniania zapchanych rur zalegającymi zanieczyszczeniami. Preparaty do szamba dzielą się na kilka kategorii, w zależności od zastosowania. Na rynku dostępne są środki chemiczne, które zawierają kulty bakterii wielu typów, odpowiedzialnych m. in. za trawienie zanieczyszczeń organicznych. Inny preparat posiadając w swoim składzie bardzo dużą ilość bakterii, będzie skuteczny w walce z większą ilością tłuszczów. Następnie preparat z innej grupy jako enzymatyczny środek, będzie niezwykle pomocny do udrożniania rur ze złogów zanieczyszczeń. Na rynku dostępny jest także preparat do dezynfekcji zbiornika betonowego. Stosuje się go w przypadku, gdy doszło do zwiększonej produkcji metanu, zaburzając pracę ekosystemu przydomowej oczyszczalni.

O wszystkie te elementy należy zapytać już na etapie planowania zakupu szamba. Zazwyczaj każdy dobry producent szamb posiada w swojej ofercie wszystkie pomocne akcesoria i będzie w stanie doradzić ich skuteczne zastosowanie.