Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak skutecznie sprzątać w placówkach medycznych?

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Szpitale i placówki medyczne to miejsca, gdzie szkodliwe działanie drobnoustrojów może mieć szczególnie negatywne konsekwencje. Na różnego rodzaju zagrożenia są narażeni nie tylko pacjenci, ale także lekarze, pielęgniarki, personel i wszyscy przebywający w szpitalu. Zachowanie czystości jest więc sprawą kluczową. Sprzątaniem placówek medycznych zajmują się osoby zatrudnione bezpośrednio przez placówkę bądź zewnętrzne firmy świadczące usługi sprzątające. Przed rozpoczęciem pracy muszą się one zapoznać z tzw. księga higieny, opisującą szczegółowo zasady utrzymania czystości w danej instytucji.

Codzienne sprzątanie w placówkach medycznych

Bezwzględną zasadą jest codzienne sprzątanie placówek medycznych – dotyczy to tak samo szpitali, jak i małych przychodni czy klinik stomatologicznych. Jednak nie wszystkie obiekty i powierzchnie mogą być czyszczone każdego dnia, ponieważ uniemożliwiłoby to normalne funkcjonowanie danego ośrodka. Codziennemu sprzątaniu podlegają m.in. korytarze, łazienki, gabinety lekarskie, gabinety zabiegowe, punkty pobrań krwi, pomieszczenia, w których dokonywana jest rejestracja pacjentów, laboratoria, pokoje socjalne. W tych salach zwykle wymagane jest codzienne mycie oraz dezynfekcja urządzeń sanitarnych, luster, umywalek, pojemników na mydło. Oczywiście należy też opróżnić kosze, umyć podłogi oraz uzupełnić braki środków do mycia rąk czy ręczników. Warunki okresowego sprzątania są określone przez każdą placówkę z osobna. Raz na jakiś czas rozmraża i czyści się lodówkę, myje okna, framugi, drzwi, kratki wentylacyjne. Czyszczenie sprzętu medycznego podlega oddzielnym zasadom.

Jak sprzątać w placówkach medycznych?

Bez względu na to czy o higienę danego miejsca dbają pracownicy gospodarczy czy zewnętrzna firma, obowiązują pewne ogólne zasady, których należy się trzymać:

  • Wszelkich czynności sanitarnych należy dokonywać w rękawiczkach. Przed założeniem rękawiczek i po ich zdjęciu należy umyć ręce.
  • Do sprzątania konieczne są wysokiej jakości środki czyszczące, takie jak Domestos Professional Citrus Fresh idealny do mycia i dezynfekcji powierzchni w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia.
  • Sprzęt do sprzątania powinien być przechowywany w specjalnie wyznaczonych do tego pomieszczeniach.
  • Konieczne jest pilnowanie, by odpady szpitalne wyrzucać do worków o obowiązującym kolorze.
  • Jeśli powierzchnia przeznaczona do dezynfekcji jest wizualnie zabrudzona, należy najpierw ją umyć, a dopiero potem zdezynfekować.

Sprzątanie placówek medycznych wiąże się z bardzo szczegółowymi wytycznymi, z którymi musi zapoznać się każdy pracownik sprzątający. Dokładność pracowników w połączeniu z używaniem profesjonalnych środków czyszczących znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń.

Artykuł powstał przy współpracy z Pro Formula By Diversey.