© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Piec czy kocioł co, jaka jest różnica?

 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Dla laika nie ma większej różnicy pomiędzy kotłem co (centralnego ogrzewania), a piecem co - obydwa przecież służą do tego samego, czyli do ogrzewania domu. Są jednak między nimi istotne rozbieżności. Warto je poznać, zwłaszcza jeśli przed nami budowa własnego domu!

Piec - ogrzewanie miejscowe

Piec co (poprawnie - po prostu piec) ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym się znajduje. Przekazywanie ciepła następuje na drodze promieniowania i konwekcji. Jak to wygląda? Palenisko w przypadku pieca zlokalizowane jest bezpośrednio w ogrzewanym pomieszczeniu. Oznacza to, że ciepło generowane przez piec jest magazynowane i powoli uwalniane do pomieszczenia. Duże gabaryty pieców i spora powierzchnia grzejna powodują, że sprawdzają się one jedynie w pomieszczeniach o dużej powierzchni. W takich miejscach ciepło uzyskiwane w procesie spalania jest łagodne i przyjemne. 

Tradycyjne piece raczej pozbawione są jako takiej możliwości regulacji temperatury, co powoduje, że w pokoju z piecem temperatura może być naprawdę wysoka w porównaniu do pozostałych pomieszczeń. Przykładem jest piec kaflowy, obecny nadal w niektórych miejskich kamienicach i na wsiach. Może być przy nim naprawdę gorąco, natomiast w najbardziej oddalonej części pokoju, już nie. 

Natomiast nowoczesne piece posiadają już pewną formę regulacji. Przykładem mogą być piecyki wolnostojące. Posiadają one dolot powietrza - ograniczając dopływ powietrza, zmniejszamy płomień i tym samym temperaturę. Obecnie wraca moda na wolnostojące piecyki na drewno, głównie ze względu na ich niepowtarzalny design oraz możliwość obniżenia kosztów ogrzewania domu.

Kocioł co - źródło ciepła dla całego domu

Kocioł co podgrzewa nośnik ciepła, którym jest woda, a następnie rozprowadza ją za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł co służy więc do ogrzewania wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Odpowiada on za sprawne przekazywanie ciepła, poprzez czynnik ciepła, np. wodę w instalacjach, która jest następnie dostarczana do odbiorników, którymi są np. grzejniki. 

 Zalety kotłów co w porównaniu do pieców:

  • komfort cieplny w całym domu,
  • równomierne rozprowadzenie ciepła po całym budynku,
  • możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach za pomocą regulatorów pokojowych, które sterują pracą kotła oraz innych zaawansowanych systemów regulacji (m.in. siłowników elektrotermicznych, zewnętrznych czujników pogodowych czy zaawansowanej automatyki sterowania).

 Różnica między kotłem centralnego ogrzewania, a piecem jest więc taka, że kocioł raczej nie magazynuje ciepła, ale oddaje go do otoczenia i, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem centralnego systemu ogrzewania, a nie ogrzewania miejscowego, jak w przypadku pieca. Dość często stosuje się jednak tzw. bufor - dodatkowy zbiornik o pojemności od kilkuset do kilku tysięcy metrów sześciennych wody - w zależności od mocy kotła i wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Bufor umożliwia utrzymanie stałej temperatury ogrzewanych pomieszczeń i jest dodatkowym zabezpieczeniem kotła.

Kocioł co czy piec - co wybrać?

Znając już różnicę pomiędzy kotłem co, a piecem odpowiedź na pytanie “który wybrać?” jest prosta - zarówno kocioł co, jak i piec będzie przydatny, zwłaszcza w dużym domu. Kocioł co należy traktować jako podstawowe źródło ciepła - do ogrzewania pomieszczeń i zapewniania ciepłej wody użytkowej. Kotły co dostępne obecnie na rynku spełniają wymagania 5. klasy, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska. Tego typu kotły co 5. klasy można również znaleźć w ofercie firmy Defro. Są to bardzo nowoczesne urządzenia, bezpieczne i komfortowe w obsłudze, zapewniające najtańsze ciepło spośród wszystkich możliwych rozwiązań dostępnych na rynku. 

Nowoczesne piece, które większości z nas kojarzą się ze starym kaflowym piecem, mają z nim niewiele wspólnego, oprócz nazwy. Piecyki wolnostojące na drewno czy pellet to kompaktowe urządzenia o nowoczesnym designie, estetycznie wykonane i zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół. Służą one nie tylko do dekoracji wnętrz, lecz mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniach, gdy nadejdą jesienne i zimowe chłody.

Dowiedz się więcej o ofercie kotłów firmy Defro: https://www.defro.pl/ 

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry