Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Podpowiadamy jaką odzież ochronną wybrać w branży stolarskiej?

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Praca z surowcem naturalnym kojarzy się z pięknym zapachem tartaku, ale niestety codziennie wykonywane obowiązki mają niewiele wspólnego z zapachem świeżo ściętego drewna. W dodatku emitowany pył, kurz, wióry i zapachy ze środków nakładanych na powierzchnie surowca mogą poważnie wpłynąć na stan zdrowia. Kiedy korzystać z odzieży ochronnej, a kiedy z pracowniczej i komu przysługuje? Pod lupę bierzemy przede wszystkim branżę stolarską.

Praca stolarza a niebezpieczeństwo

Dobór odzieży chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi musi być dopasowany do konkretnych warunków pracy. Coraz częściej warsztaty stolarskie, tartaki lub inne przedsiębiorstwa zajmujące się obróbka drewna dzielą się na podzespoły specjalizujące się w konkretnych czynnościach, a zatem jeden fachowiec będzie wymagał specjalistycznych rękawic o wzmocnionej strukturze, inny z kolei dodatkowego wzmocnienia na kończyny, ponieważ odrzut podczas obsługi maszyny mógłby spowodować poważne uszkodzenia ciała.

Pierwsze co nasuwa się podczas analizowania niebezpieczeństw w pracy stolarza to współpraca z narzędziami. Nawet młotek czy śrubokręt są w stanie wyrządzić poważne krzywdy, więc należy korzystać z nich zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP. Ponadto profesjonaliści w obrębie obszaru roboczego do dyspozycji mają piły, szlifierki, strugarki, wiertarki, które pod wpływem mocy wymagają siły i koordynacji. Niebezpieczeństwo jest związane również z wcześniej wspomnianymi zanieczyszczeniami, które najczęściej podrażniają błony śluzowe, a opary mają bezpośredni wpływ na drogi oddechowe.

Czy stolarz potrzebuje odzieży ochronnej?

Na początek należy rozróżnić odzież ochronną i odzież roboczą. Nierzadko traktowane są jako synonimy, jednakże w świetle przepisów prawnych mają zupełnie inne zadanie. Nadrzędną funkcją odzieży ochronnej jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie ryzyka związanego z wykonywaniem poszczególnych obowiązków. Za ryzyko uznawane są te czynniki, które mogłyby doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Chroni zatem przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed pyłami, prądem, warunkami atmosferycznymi, czynnikami chemicznymi, biologicznymi, termicznymi czy innymi, które uznawane są za ryzykowne. Odzież robocza jest wymagana wówczas gdy pracownik jest narażony przede wszystkim na nadmierne zabrudzenie lub zniszczenie własnego ubrania lub w sytuacji kiedy wymagana jest sterylność. Za odzież robocza uważa się również ubrania opisane nazwą marki.

Biorąc pod uwagę jak ogromne różnice wynikają z podziału na odzież roboczą i ochronną wiadome jest, że specjaliści zajmujący się obróbką drewna potrzebują odzieży ochronnej, a obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o dostęp do:

  • specjalistycznych ubrań wykonanych z solidnych materiałów,
  • rękawic różnego typu, które ochronią, ale i nie utrudnią wykonywania pracy
  • kasków i masek ochronnych
  • specjalistycznych okularów chroniących
  • zatyczek do uszu lub specjalnych słuchawek
  • butów o wzmocnionej konstrukcji

Artykuł powstał we współpracy z firmą: www.stuermer-maszyny.pl