Dom rodzinny zapewnia mieszkańcom ochronę przed warunkami atmosferycznymi, daje poczucie komfortu i przynależności. Bardzo ważne jest jednak to, by zapewniał on także poczucie bezpieczeństwa (w tak niespokojnych czasach). Do tego celu służą zamki, zatrzaski okienne i dobre ogrodzenie. Jednak do znacznego zwiększenia poczucia bezpieczeństwa przyczynić może się monitoring.

Monitoring wizyjny w domu prywatnym

Wielu osobom instalacja kamer kojarzy się jedynie ze sklepami i różnego rodzaju przedsiębiorstwami. Jednak obecnie równie dobrze sprawdza się on również w domach: pozwalając na kontrolę tego co dzieje się we wnętrzach, ale przede wszystkim na terenie posesji. Obecnie systemy monitoringu mają bardzo przystępne ceny oraz wysoką jakość rejestrowanego obrazu. Kamery z rejestratorami umożliwiają zaś oglądanie oraz nagrywanie wszystkiego, co dzieje się w danym momencie.

Rozwój technologii pozwala także niekiedy na rejestrację audio, choć jest to opcja wykorzystywana nieco rzadziej. Wybierać można także spośród kamer z diodami podczerwieni. Umożliwiają one wtedy rejestrowanie obrazów nawet wtedy, kiedy jest całkowicie ciemno. W monitoringu wizyjnym niezwykle wygodne jest to, że pozwala on na późniejsze oglądanie zarejestrowanych wcześniej nagrań. Co ważne, można to robić w domu, ale także poza nim (za pośrednictwem internetu). Instalując taki system należy jednak pamiętać, że rozmieszczenie kamer nie może być przypadkowe, trzeba je również ustawiać pod odpowiednim kątem (by dawały możliwie najszerszy ogląd). Warto więc skorzystać tutaj z pomocy fachowców.

Z czego składa się system monitoringu?

Po pierwsze warto wiedzieć o tym, że na rynku można znaleźć systemy w wersjach: przewodowej i bezprzewodowej. Wersja druga wydaje się wygodniejsza, choć i tutaj kamery potrzebują stałego źródła zasilania.. W związku z tym wymagana jest ich instalacja w niewielkiej odległości od gniazdek lub puszek elektrycznych. w skład systemu wchodzą zaś:

 • przemysłowe kamery z obiektywami,
 • rejestratory z dyskiem twardym,
 • monitory oraz przewody wideo,
 • przewody bądź zestawy bezprzewodowe do transmisji sygnału wideo (czasem też audio),
 • zasilacz,
 • przewody zasilające,
 • złączki.

Oczywiście w takim zestawie znaleźć się muszą też uchwyty, obudowy i inne niezbędne akcesoria do montażu kamer. Czasem taki system obejmuje również router do realizacji połączenia z internetem. Jeśli chodzi zaś o to, czym różnią się od siebie systemy dostępne obecnie na rynku, to jest to sposób transmisji danych z kamer do rejestratora. Tutaj dwie najpopularniejsze opcje to monitoring analogowy i monitoring IP:

1. Monitoring analogowy - jest to system tradycyjny, stosunkowo tani i bardzo popularny. Tutaj dane przesyłane są w domenie analogowej, a obraz posiada jakość niższą od 1 Mpx. Oferowana tutaj technologia jest jednak rozwijana - pojawia się bowiem system HD-CVI, który oferuje obraz o wyższej rozdzielczości.

2. Monitoring IP - w tym systemie do transmisji danych wykorzystywany jest protokół internetowy. Stąd też każdy element monitoringu jest niejako mini-komputerem z kartą sieciową. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, z dobrą jakością obrazu. Minusem jednak może być tutaj podatność na spadki przepustowości łącza internetowego.

Jakie korzyści niesie ze sobą monitoring wizyjny?

Instalacja na swojej posesji systemu kamer rejestrujących to, co dzieje się na podwórku, przy ogrodzeniu albo na tyłach domu, w bardzo wysokim stopniu wpływa korzystnie na życie całej rodziny. Wśród najważniejszych zalet takiego rozwiązania wymienić można:

 • pogląd tego co dzieje się w domu jest dostępny 24/7: dosłownie przez cały czas można kontrolować co się dzieje na terenie posesji,
 • dzięki rozwojowi technologi podgląd obrazu z kamer możliwy jest z dowolnego miejsca przez Internet (jest to szczególnie przydatne w czasie wyjazdów i dłuższych wakacji),
 • zwiększenie bezpieczeństwa całej rodziny,
 • ochronę posiadanych dóbr materialnych,
 • znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa włamania do domu czy jego dewastacji (widoczne na zewnątrz kamery skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei) oraz zapobieganie wydatkom związanym z ewentualnymi naprawami czy stratami materialnymi,
 • szybkie wykrywanie podejrzanych zachowań i sytuacji, a więc podejmowanie natychmiastowych kroków zapobiegawczych,
 • w przypadku ewentualnej kradzieży nagranie z kamer może stać się ważnym dowodem w sprawie - zwiększa to oczywiście prawdopodobieństwo identyfikacji, złapania i ukarania złodzieja, a także odzyskania skradzionej własności
 • wygoda: kamery pozwalają na szybkie sprawdzenie tego, kto stoi przed bramą, czy jest ona zamknięta, a także na kontrolę tego, co robią bawiące się na podwórku dzieci.

Widać więc wyraźnie, że systemy monitoringu zapewniają poczucie bezpieczeństwa: zarówno wtedy, gdy się w danym budynku przebywa, jak i wtedy, kiedy jest się w podróży. Zawsze można mieć pewność, że da się szybko sprawdzić sytuację na podwórku, co pozwoli na ochronę ludzi i mienia. W związku z tym, instalacja na terenie swojej posesji kamer, pozwala na większy spokój i komfort psychiczny, który jest nieporównywalny z niczym innym.

Artykuł powstał przy udziale firmy Protegram, oferującej monitoring wizyjny oraz IP.