Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Listwy oświetleniowe – wszystko co powinno się wiedzieć przed ich zakupem?

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Aranżacja wnętrza to nie tylko odpowiednie ustawienie mebli, kolor ścian, praktyczne (lub mniej) rozwiązania, wzornictwo dekoracji oraz rodzaj pokrycia podłogi. Ogromna rolę gra w niej również... światło – zarówno to naturalne jak i sztuczne. Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia elektrycznego jest więc zadaniem odpowiedzialnym, gdyż to właśnie od jego rezultatów zależy, czy uda się wydobyć piękno projektu wnętrza.

Pomyłki można naprawić, jednak nikogo chyba nie cieszy perspektywa kucia ścian i nakładania od nowa tynku, gdyż przewody i punkty przeznaczone do podłączenia oświetlenia są źle rozplanowane lub jest ich za mało. Świetną alternatywą dla ponownych prac remontowych są w takim przypadku tzw. listwy oświetleniowe – dzięki nim można dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie przy pomocy sztucznego światła i to bez jakiegokolwiek wiercenia.

Czym są listwy oświetleniowe?

Elementy tego typu pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych bardziej klasycznych. Ich potencjał kryje się przede wszystkim w tym, że oprócz różnorodnego i atrakcyjnego wzornictwa są one również niezwykle funkcjonalnym elementem wykończenia pomieszczeń. Listwy oświetleniowe zalicza się do kategorii sztukaterii wewnętrznej. Ich magia polega natomiast na tym, że w dzień są niczym innym jak gustownymi listwami podsufitowymi, kiedy jednak zapada zmierzch ujawniają swój ukryty potencjał w postaci światła LED skrytego w rozchylonej u góry tych elementów rynience. Design jaki wybierzemy do swojego mieszkania jest tu natomiast kwestią gustu, z którym listwy oświetleniowe radzą sobie bardzo dobrze, zapewniając wybór nawet najbardziej wybrednym klientom. Warto tu również zaznaczyć, że na rynku dostępne są także modele kierujące światło w dół, podkreślając tym samym płaszczyznę ściany zamiast sufitu.

Odpowiednie miejsce dla listew oświetleniowych

Jak już wspomnieliśmy powyżej listwy oświetleniowe opierają swoją funkcjonalną część na zastosowaniu technologi taśm LED skrytych w rynnach, a więc osłaniających je przed wzrokiem i czyniących efekt bardziej zaskakującym i eleganckim. Takie rozwiązanie jest również energooszczędne, gdyż diody te pobierają minimalną ilość prądu elektrycznego, a w zależności od potrzeb mogą emitować zarówno światło o różnej mocy jak i w wielu kolorach. Taka różnorodność przydaje się natomiast przede wszystkim w tych pomieszczeniach, które są najczęściej eksploatowane, jak rodzinny pokój dzienny, czy kuchnia. Nie bez znaczenia pozostają one w przypadku chęci doświetlenia przedpokoju, czy klatki schodowej, gdyż poprzez delikatne światło zapewnią one bezpieczną drogę np. dzieciom, które w nocy będą chciały skorzystać z toalety (taki system można podłączyć dodatkowo do czujnika ruchu, który zapali je automatycznie).

Sposób montażu listew oświetleniowych

Dobre i funkcjonalne listwy oświetleniowe wykonuje się z polimeru – tworzywa sztucznego charakteryzującego się odpowiednią elastycznością i gęstością, dzięki której światło taśmy LED kierowane jest w odpowiednią stronę i nie prześwieca przez jej strukturę. Taki rodzaj budowy i surowca gwarantuje również niski ciężar, a więc minimalne obciążenie dla ściany. Wszystko to ma finalnie wpływ na sposób montażu, gdyż listwy oświetleniowe przykleja się za pomocą odpowiedniego kleju. Zarówno on, jak i same element dekoracyjno-oświetleniowy są przystosowane do malowania farbą do ścian. Samodzielny i szybki montaż oraz indywidualne dostosowanie koloru są tu niewątpliwie jedna z większych zalet tego typu asortymentu.

Artykuł powstał we współpracy z maszwnetrze.pl - dziękujemy za wsparcie merytoryczne!