© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sadzenie porzeczek - jak się do tego przygotować?

 |  Redakcja  |  Dom i ogród

W naszym kraju nie brakuje osób, które posiadają w swojej uprawie czarną porzeczkę. Nie może to jednak dziwić. Owoce tego krzewu są nie tylko bardzo smaczne. Trzeba zaznaczyć, że mają pozytywne działanie na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Należy wspomnieć m.in.: o dużej ilości witaminy C, która poprawia działanie układu odpornościowego i zmniejsza ryzyko zachorowania na rozmaite choroby.

Ponadto nie brakuje w tym wypadku witamin A czy E oraz takich składników mineralnych jak magnez, potas oraz fosfor. Warto wiedzieć, że owoce porzeczki redukują również poziom cholesterolu oraz obniżają zawartość cukru we krwi. Nie może zatem zaskakiwać, że tak wiele osób chce posadzić ten krzew na własnej działce. O czym należy pamiętać przed zabraniem się za wykonanie tego zadania? O tym dowiecie się czytając dzisiejszy artykuł.

Czarna porzeczka - jakie ma wymagania glebowe?
Należy wiedzieć, że porzeczka nie jest rośliną, która ma zbyt wielkie wymagania. To oznacza, że jej uprawa udaje się praktycznie na każdej glebie. Jest jednak jeden wyjątek. Osoby, które zamierzają posadzić ten krzew powinny unikać gleb, które będą zbyt wapienne, ponieważ wtedy efekty będą mniej satysfakcjonujące. Najlepiej wybierać ziemie gliniasto-piaszczyste oraz gliniaste. Dobrym wyborem są gleby lekko kwaśne o pH około 6.0.

Jakie są wymagania klimatyczne?
Najlepiej sadzić czarną porzeczkę w miejscach, które mają swobodny dostęp do słońca. Porzeczka radzi sobie również w lokalizacjach półcienistych, ale - jeśli będziecie mieli taki wybór - lepiej zdecydować się na pierwszy wariant. Ponadto pamiętajcie, żeby uprawa była osłonięta od wiatru. Wszystko dlatego, że krzewy z tej rodziny nie są zbyt odporne na przemarzanie.

Jak przeprowadzić sadzenie porzeczki?
Przed rozpoczęciem wykonywania tego zadania należy dokładnie oczyścić lokalizację z chwastów. Potem trzeba przekopać glebę przy pomocy wideł płaskodennych. Bardzo ważne jest też to, aby użyć obornika, który wzbogaci ziemię w wiele substancji organicznych. Należy pamiętać, że porzeczki z gołym korzeniem najlepiej jest sadzić jesienią. Właśnie wtedy w odpowiednio szybkim czasie rozpoczynają one wegetację.

Istotne jest to, że porzeczka powinna być sadzona około 5 cm głębiej, niż miało to miejsce w czasie jej pobytu w szkółce. Po zasadzeniu pojedynczej sadzonki ziemia powinna być z powrotem obtoczona wokół sadzonki i przyciśnięta. Dane miejsce trzeba też polać wodą. Po posadzeniu trzeba przyciąć sadzonkę i zostawić jedynie 2 lub 3 pąki. Dużo osób zwraca uwagę także na odległość. Porzeczki powinny być sadzone w rzędach, które są odległe od siebie o 200 cm. Tymczasem w pojedynczym rzędzie odległości pomiędzy sadzonkami muszą wynosić minimum 100 cm.

Rozmaite zastosowanie porzeczek
Porzeczki można zastosować nie tylko do domowego użytku. Poza jedzeniem tych owoców czy robieniem z nich soków lub dżemów można je również sprzedawać na skupie. Warto wiedzieć, że porzeczki zbierane są ręcznie lub przy pomocy specjalnych kombajnów - które są przede wszystkim stosowane w dużych gospodarstwach.

Autor artykułu:
www.sklepdlaogrodu.pl - internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy!
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry