Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie wybrać drzwi przeciwpożarowe?

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Szczelne, odporne na płomienie oraz sztuczki włamywaczy, a do tego są również bardzo estetyczne – to cechy drzwi przeciwpożarowych, które są nieodzownym elementem każdego pomieszczenia gospodarczego oraz domu jednorodzinnego.

Po co nam drzwi przeciwpożarowe?
Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, drzwi przeciwpożarowe mają zapewniać bezpieczeństwo w razie wybuchnięcia pożaru. Warto zastosować takie rozwiązanie w przypadku drzwi do kotłowni w domu jednorodzinnym. Gdy pożar wybuchnie w środku, domownicy będą mieli więcej czasu na ewakuację, a jeżeli ogień pojawi się poza kotłownią, drzwi szczelnie odgrodzą pożar od materiałów łatwopalnych znajdujących się w pomieszczeniu. Warto mieć również na uwadze zakup drzwi przeciwpożarowych w przejściu z garażu do domu. Wtedy jednak należy zaopatrzyć się w drzwi posiadające dodatkowo właściwości antywłamaniowe, ponieważ tą drogą najczęściej grasują włamywacze.

Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych
Drzwi przeciwpożarowe są jednak w dużej mierze adresowane do właścicieli budynków użyteczności publicznej. Chociaż są drogie i mogą być nieużyte nawet w przypadku pojawienia się pożaru, warto zainwestować w tego typu zabezpieczenie np. w biurowcu. W firmowych pomieszczeniach nierzadko znajduje się dużo urządzeń elektrycznych, które mogą powodować zwarcia, a także sterty papierów narażonych na drobną iskrę zapalną.

Stalowe czy aluminiowe?
W każdym rodzaju wnętrz sprawdzą się drzwi wykonane ze stali, których najlepszym zastosowaniem są pomieszczenia gospodarcze oraz strefa produkcyjna. Bardziej niż wyglądu wymaga się od nich jakości oraz wytrzymałości, dlatego często pełnią funkcję jako drzwi ewakuacyjne lub jako wejście do klatki schodowej. W gabinetach biurowych lepiej sprawdzają się drzwi aluminiowe, które występują jako skrzydła drzwiowe z aluminiowymi ramami i szklanymi taflami chroniącymi przedostanie się dymu oraz płomieni w inne części budynku. Przed dokonaniem zakupu drzwi przeciwpożarowych należy również sprawdzić, czy posiadają wszelkie niezbędne atesty oraz wyposażenie, w skład którego wchodzą samozamykacze oraz uszczelki dymoszczelne. Są one klasyfikowane zależnie od długości zachowania szczelności oraz wytrzymałości na działanie płomieni, a zgodność drzwi z normą i odpowiednią klasą potwierdza certyfikat, który jest wydawany przez Instytut Techniki Budowlanej.

Ofertę aluminiowych drzwi przeciwpożarowych możemy znaleźć na stronie internetowej firmy Alumex z Warszawy, która jest uznanym producentem stolarki aluminiowej. Od 1995 roku dba o najwyższą jakość swoich produktów oraz terminowość realizacji każdej usługi, dzięki czemu coraz więcej produktów z oferty firmy znajduje swoje zastosowanie w licznych obiektach na terenie Warszawy i okolic.