Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nie tylko dla dorosłych. Kabiny natryskowe dla dzieci

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Sanitarne kabiny natryskowe spotkamy w wielu miejscach: na obiektach sportowych, w zakładach pracy i placówkach edukacyjnych. Specjalną kategorię stanowią kabiny przeznaczone dla małych dzieci, które obecne są w przedszkolach oraz szkołach podstawowych.

Czym różni się kabina dziecięca od „dorosłej”?
Małe dzieci są użytkownikami bardziej wymagającymi od dorosłych, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – całe wyposażenie przedszkoli lub szkół powinno być wykonane w taki sposób, by nie zagrażały one zdrowie i życiu malucha. Dotyczy to również kabin natryskowych. Wykonywane są one tak, by szanse na przypadkowe zranienie dziecka były minimalne. Producenci kabin, na przykład firma Sanipol, wytwarzają swoje produkty tylko z materiałów o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, odkształcenia, zarysowania) i czynniki zewnętrzne (temperaturę lub wilgoć), gdyż to właśnie źle wykonane ścianki kabin mogą stanowić największe zagrożenie dla malucha. Inna kwestia to oczywiście wymiary kabin – małe dzieci nie potrzebują pełnowymiarowych stanowisk natryskowych, ponadto mniejsze kabiny ułatwiają ich opiekunom szybką i skuteczniejszą interwencję w razie nagłych wypadków. Trzecia kwestia to bardzo zróżnicowana estetyka – kabiny stanowią ważny element wystroju szkolnych łazienek, dlatego zwykle producenci oferują przedszkolom większą niż w przypadku kabin „dorosłych” paletę kolorów i wykończeń kabin

Z czego wykonuje się kabiny natryskowe dla dzieci?
Kabiny natryskowe stanowiące wyposażenie przedszkoli i szkół wykonywane są z tych samych materiałów, co inne produkty z tej kategorii. Są to między innymi:

- Pianka poliuteranowa – jest materiałem doskonale znanym budowlańcom, wykorzystuje się go przede wszystkim w charakterze izolacji termicznej. Półpłynna masa po zastygnięcia staje się jednolitym, twardym, a jednocześnie bardzo lekkim konstruktem. Uformowana pianka tworzy rdzeń, czyli wewnętrzną warstwą ścianki kabiny –zewnętrzną warstwą wykonuje się z laminatu.

- Płyty HPL
– skrót pochodzi od terminu High Pressure Laminate. Są to płyty wykonywane z kilku warstw papieru nasączonego żywicą. Po sprasowaniu przy użyciu wysokiego ciśnienia i temperatury papier łączy się ze sobą, tworząc jednolitą konstrukcję.

- Płyty wiórowe P2
– podobnie jak w przypadku płyt HPL, płyta powstaje w wyniku prasowania z użyciem dużego ciśnienia, jednak surowcem do jej wykonania są drobne frakcje drewna.