Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Karnisze – ważniejsze niż myślałaś

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dekoracja okienna zdobi i pełni ważną funkcję użytkową. Zasłony chronią mieszkanie przed słońcem, a jego mieszkańców przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Niezależnie od długości, rodzaju tkaniny i mniej czy bardziej bogatego upięcia, zasłony i firany muszą być prawidłowo powieszone. Sprawdźmy więc, jak prawidłowo wybrać karnisz i go odpowiednio zamontować?

Walory użytkowe i powodzenie pracy włożonej w wybór materiału i rodzaj upięcia tkanin okiennych zależą w dużej mierze od właściwego wyboru karnisza. Zazwyczaj kupujemy je raz na kilka lat. Dobrze jest więc ich zakup dobrze przemyśleć, by po zamontowaniu karniszy nie okazało się, że są zbyt długie, zbyt krótkie, albo zupełnie nie pasują do wystroju mieszkania.

Jak wybrać karnisz?
Wybierając karnisz należy zwrócić uwagę na długość drążka, jego średnicę, rodzaj końcówek, kolor i materiał, z którego jest wyprodukowany. Nierzadko błędy, w którymś z wspomnianych obszarów sprawiają, że zasłony osiadają na podłodze, albo okno nie daje się otworzyć – mówi Agata Zając ze sklepu rena.pl.

Wybór karnisza należy zacząć od podjęcia decyzji, czy nad oknem zawiesimy jedynie firankę lub zasłonkę czy też obie tkaniny. Ta odpowiedź determinuje wybór pojedynczego lub podwójnego karnisza. Kolejna rzecz to dobór właściwej długości drążka. Przyjmuje się, że karnisz powinien wystawać po ok. 20 cm z każdej strony okna. Przy oknach tarasowych i balkonowych warto się zastanowić, czy nie będzie lepszy niesymetryczny montaż karniszy, by móc zasunąć zasłony poza przestrzeń wnęki okiennej.

Do całej długości karnisza należy doliczyć jeszcze długość końcówek. Ich rodzaje i wymiary mogą być bardzo różne: od krótkich kulek, niewielkich prostokątnych zakończeń, czy podłużnych wzorów kwiatowych i innych dekoracyjnych elementów o dość pokaźnych, rozbudowanych wzorach. Oprócz samego kształtu końcówki mogą być jeszcze ozdobione elementami ze szkła, wstawkami z kryształków, bądź odróżniać się od drążka kolorem. Ciekawie prezentuje się mieszkanie, gdzie zawieszone są jednakowe drążki, a końcówki dobierane są do funkcji konkretnych pokoi np.: do dziecięcego i do kuchni kwadratowe lub owalne, a do sypialni i salonu ażurowe.

Jak dobrać karnisz do wnętrza?
Kolory karniszy dobieramy do wystroju pomieszczenia. Może on harmonijnie wtapiać się we wnętrze, bądź wręcz przeciwnie, odróżniać się na zasadzie kontrastu. Karnisze nie muszą być jednakowe w całym mieszkaniu. Dobrze jest jednak zachować jednakowy styl w łączonych przestrzeniach np.: kuchni otwartej na salon.

Najczęściej występujące kolory karniszy to: mosiądz antyczny (stare złoto), satyna-nikiel chromowane lub matowe, drewnopodobne okleiny, a także drążki z efektem stali nierdzewnej. Do nowoczesnych wnętrz polecamy karnisze biało-czarne z dodatkowo zdobionymi końcówkami, albo aluminiowe szyny. W klasycznie urządzonych mieszkaniach dobrym wyborem będzie stare złoto lub spokojny antracyt – dodaje A. Zając (rena.pl).

Jak prawidłowo montować karnisz?
Standardowo karnisze do długości 190 cm i średnicy 16 są sprzedawane z dwoma wspornikami. Jeśli drążek jest dłuższy potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie pośrodku. Dodatkowy wspornik jest tez potrzebny dla drążków dłuższych, 210 cm i średnicy 19, a także 230 cm i średnicy 25.

Montując karnisz trzeba zwrócić uwagę, by tkanina nie opierała się o grzejnik lub parapet. Dobrze jest też zostawić ok. 3 cm wolnej przestrzeni od ściany, co umożliwi dołożenie dodatkowych kółek po ściągnięciu końcówki bez konieczności demontażu całego drążka.

Karnisze spełniają w pomieszczeniach dużo ważniejszą funkcję, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Żadna zasłona, czy firanka nie będzie dobrze wyglądała na nieładnym, czy źle dobranym drążku. Jeśli więc chcemy odpowiednio podkreślić wygląd naszych okien, to warto wyborowi karniszy poświęcić nieco uwagi, by ich zakup w pełni spełniał nasze oczekiwania zarówno, co do dekoracyjności, jak i niezbędnych funkcji użytkowych.