Oswoić dentofobię

14 maj 2013

Prawie każdy pacjent odczuwa mniejszy lub większy strach przed dentystą. Obawy związane z leczeniem zębów przyjmują czasem postać trudnego do opanowania lęku, zwanego dentofobią. Nie każdy stomatolog potrafi odpowiednio postępować z przestraszonym pacjentem. Szczególnie trudne jest opanowanie strachu u dzieci.

Dorośli boją się, ponieważ pamiętają przykre doświadczenia w gabinecie dentystycznym sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, kiedy postrach siała wolnoobrotowa bormaszyna. Trudno ich przekonać, że dzisiejsze urządzenia działają sprawniej, delikatniej i nie powodują przykrych doznań.

Z obserwacji wynika, że bardziej boją się mężczyźni. Kobiety szybciej pokonują strach – wynika to prawdopodobnie z większej dbałości o zdrowie i dobry wygląd. I to panie zazwyczaj nakłaniają swoich partnerów do odwiedzenia stomatologa.
- (...) każdy z nas, dorosłych, ma w sobie małe dziecko, czyli emocje. I to właśnie te emocje trzeba przekonać, że w gabinecie dentystycznym możemy być bezpieczni – mówi jedna z doświadczonych dentystek. Dentysta Kraków

Sposobów na pokonanie strachu przed dentystą jest wiele. Sami stomatolodzy uczestniczą w kursach, na których poznają tajniki technik i metod ujarzmiania lęku. Jedną z nich jest EFT – Technika Emocjonalnej Wolności.
- Tajemnica EFT polega na opukiwaniu palcami punktów, tzw. meridianów, np. na twarzy, rękach, obojczykach, wykorzystywanych również podczas akupunktury. Taką operację, zupełnie bezinwazyjną, wykonuje się w momencie, gdy zainteresowany odczuwa negatywne emocje, jest skupiony na swoim problemie – wyjaśnia praktykująca tę metodę dentystka.
Siła EFT polega na tym, że można ją stosować w dowolnym momencie. Celem jest uwolnienie ciała z niedobrej energii. Metoda kojarzy się z niekonwencjonalnymi technikami medycznymi pochodzącymi ze Wschodu, ale – jak przekonują praktycy – jest skuteczna i całkowicie bezpieczna.
Coraz więcej osób jest zafascynowanych techniką EFT. Organizowane są kursy – dla pacjentów i dla stomatologów. W Polsce jeszcze jest mało popularna, ale zainteresowanie nią rośnie.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt