Sprawa wydaje się prosta – aluminium jest łatwe w obróbce, a jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. A jednak zmiana kształtu rury aluminiowej wymaga ostrożności i precyzji. Czy da się to zrobić bez profesjonalnych narzędzi? Sprawdź, jak wygiąć rurę aluminiową domowym sposobem!
Jak wyginać rurę aluminiową za pomocą giętarki?
Zakup giętarki to dobra inwestycja, nawet jeśli nie zamierzasz korzystać regularnie z tego narzędzia. Najtańsze produkty tego typu kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych – trzeba jednak pamiętać, że do wyginania grubszych rur możesz potrzebować bardziej zaawansowanych akcesoriów.
Jak giąć rury aluminiowe za pomocą giętarki? Należy umieścić je w jednym z otworów znajdujących się w narzędziu (większość giętarek umożliwia wyginanie rur o kilku różnych średnicach). Następnie wybiera się kąt, pod jakim ma zostać zgięty metalowy element. Na koniec zaciska się giętarkę aż do momentu uzyskania pożądanego efektu.
Za pomocą takich narzędzi można bez większego wysiłku wyginać rurki aluminiowe o niewielkich średnicach, do kilkunastu milimetrów, i o cienkich ściankach. Jeśli korzystasz z giętarki po raz pierwszy, zachowaj szczególną ostrożność – jeśli włożysz w to zbyt dużo siły, rura może pęknąć.
Co, jeśli nie masz giętarki? Wyginanie rurek aluminiowych po podgrzaniu
Czy podgrzewanie aluminium to dobry sposób na wygięcie rury? Specjaliści zapewniają, że wysoka temperatura zwiększa podatność na obróbkę – po podgrzaniu łatwiej zmienić kształt aluminiowego elementu. Nie należy jednak przesadzać, zbyt gorący materiał może pęknąć.
Do podgrzania najlepiej użyć palnika gazowego, przykładając płomień w miejscu, gdzie ma zostać wykonane gięcie. Ważne jest, by jeden z końców zaślepić, a do środka rury nasypać piasku. Wówczas wysoka temperatura nie będzie powodowała odkształceń.
Co robić, gdy odpowiedni fragment jest już podgrzany? Najlepiej położyć rurę na rogu blatu i uformować, delikatnie naciskając. Możesz także samodzielnie przygotować odpowiednią formę z drewna. Gdy aluminium wystygnie, zmiana kształtu będzie trwała.
Kiedy domowe metody wyginania rur aluminiowych mogą nie wystarczyć?
Wymienione sposoby gięcia rurek aluminiowych sprawdzą się w przypadku elementów o niewielkiej średnicy i grubości ścianek. Ani giętarka, ani podgrzewanie za pomocą palnika nie są natomiast odpowiednimi metodami, gdy chcesz wygiąć większe rury. Wówczas warto zwrócić się po pomoc do warsztatu wyposażonego w maszyny CNC. Korzystając ze wsparcia specjalistów, możesz liczyć nie tylko na szybkie wykonanie usługi, ale również na to, że prace zostaną wykonane z dużą ostrożnością i precyzją. Specjalistyczne maszyny doskonale radzą sobie z rurami aluminiowymi o grubości ścianek nawet do kilkunastu milimetrów.
Szukasz rurek aluminiowych, za pomocą których zrealizujesz nietypowy projekt? Sprawdź tutaj: https://ulamex.com.pl/rury-aluminiowe.