Czy opłaca się robić filmy poklatkowe z budowy?
Chcesz pokazać postępy swojej pracy w sposób przejrzysty i atrakcyjny dla odbiorców? Film poklatkowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Stosuje się go w przypadku wielu projektów. Dużą popularnością cieszą się filmy poklatkowe z budowy. Dowiedz się, jak powstają i w jaki sposób można je wykorzystać.
Jak powstają filmy poklatkowe?
Filmy poklatkowe (timelapse) powstają ze zlepku zdjęć zrobionych w krótkich odstępach czasu z tego samego miejsca. Animacja odtwarzana jest z dużą prędkością (nawet do 30 klatek na sekundę), aby uzyskać efekt ruchu. Wykorzystuje się je do pokazania procesów zachodzących w przyrodzie (np. wzrost kwiatów) i postępów w projektach naukowych, artystycznych czy budowlanych.
Jest to dość prosta metoda. Wystarczy odpowiednie ustawienie kamery na początku, a potem skupiamy się już tylko na pracy. Dopiero po zakończeniu projektu siadamy do sklejania animacji. Jednocześnie wymaga to posiadania aparatu w najwyższej rozdzielczości. Na budowie potrzebny jest sprzęt odporny na warunki atmosferyczne i taki, który wytrzyma wiele dni pracy. Obecnie filmy timelapse często robią drony, do których instalowana jest kamera. Z takiej kamery filmy tworzy Two Shots.
Zastosowanie filmów poklatkowych na budowie
Timelapse z budowy najczęściej powstaje, aby pokazywać przebieg prac inwestycji. Trafia m.in. do inwestora. Jednak ma też inne zastosowania.
-
Dokumentacja postępów pracy - film poklatkowy pozwala pokazać kolejne etapy budowy, od przygotowania terenu po wykończenie budynku. Taka dokumentacja jest istotna dla wykonawców i inwestorów. Umożliwia śledzenie każdego etapu. To szczególnie ważne, kiedy buduje się duże obiekty publiczne.
-
Marketing i promocja - timelapsy pozwalają przedstawić skomplikowany proces budowy w przystępny i atrakcyjny sposób, przyciągając uwagę potencjalnych klientów, inwestorów i partnerów. Takie filmy mają duży potencjał do wykorzystania na stronach internetowych firm, w mediach społecznościowych oraz podczas prezentacji.
-
Analiza i ocena jakości - w razie problemów lub opóźnień można wrócić do kluczowych momentów w projekcie i dokładnie prześledzić, gdzie pojawiły się komplikacje. Umożliwia to ocenę pracy i identyfikację ewentualnych błędów, co może pomóc w optymalizacji procesów w przyszłych projektach.
Filmy poklatkowe z budowy timelapse mają przede wszystkim pokazać profesjonalizm wykonawcy, ale mogą mieć też formę edukacyjną dla innych budowlańców.
Filmy timelapse z budowy - dlaczego powstają?
Filmy poklatkowe pokazują inwestycję na różnych etapach. Dzięki temu efekt końcowy wydaje się bardziej spektakularny - śledzimy zmiany na bieżąco. Takie animacje są ciekawsze niż same zdjęcia, a wrzucone do internetu znajdą wielu odbiorców, którzy mogą zamienić się w klientów.