Jak dobrać odpowiednią szlifierkę? Poradnik dla profesjonalistów i początkujących
Szlifowanie to jedna z najważniejszych czynności pozwalających na obróbkę materiałów i nadanie im ostatecznego kształtu oraz dopracowanie szczegółów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek, a każdy z nich ma swoje zastosowanie. Poznaj najpopularniejsze typy szlifierek oraz ich przeznaczenie.
Niezależnie od tego, czy zajmujesz się wykańczaniem powierzchni, renowacją mebli czy cięciem materiałów budowlanych, odpowiednio dobrana szlifierka jest narzędziem, które znacznie ułatwi pracę. Jak możemy zatem podzielić szlifierki ze względu na ich rodzaje i zastosowanie?
Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie
Wybór odpowiedniego typu szlifierki zależy od rodzaju materiału do obróbki, jego wielkości
i specyfiki oraz oczekiwanego efektu końcowego. W zależności od wielkości powierzchni i typu prac, do obróbki wykorzystuje się różne rodzaje szlifierek np. szlifierki kątowe, mimośrodowe, oscylacyjne lub taśmowe.
- Szlifierki kątowe to najpopularniejszy rodzaj szlifierek. Ich wszechstronne zastosowanie docenią zarówno fachowcy, jak i domowi majsterkowicze. Szlifierki kątowe sprawdzają się do wykonywania wielu prac takich jak szlifowanie, polerowanie i cięcie. Wybierając szlifierkę kątową, warto zwrócić uwagę na rozmiar tarczy i moc silnika.
- Szlifierki mimośrodowe,nazywane bączkiem, to specjalny rodzaj szlifierek służących do szlifowania zgrubnego powierzchni płaskich oraz nieznacznie zaokrąglonych. Urządzenie to łączy ruch oscylacyjny z obrotowym, dzięki czemu sprawdzi się do obrabiania drewna, tworzyw sztucznych oraz metali. Szlifierki mimośrodowe pozwalają między innymi na usunięcie starej farby i wygładzenie powierzchni oraz przygotowanie jej do położenia nowej warstwy farby lub lakieru.
- Szlifierki oscylacyjne to narzędzia do szlifowania i wykańczania płaskich powierzchni. Dzięki płaskiej i prostokątnej stopie szlifierskiej szlifierki oscylacyjne umożliwiają precyzyjne dotarcie do narożników oraz obróbkę krawędzi.
- Szlifierki taśmowe to elektronarzędzia przeznaczone do szlifowania dużych powierzchni. Do szlifowania wykorzystywany jest pas z papieru ściernego o dowolnej gradacji. Szlifierki taśmowe sprawdzają się do szlifowania drewna i materiałów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych i metalu.
Wielozadaniowe szlifierki to elektronarzędzia, które sprawdzają się podczas profesjonalnych prac w warsztatach stolarskich i samochodowych, firmach zajmujących się wykończeniem wnętrz, a także podczas remontów w domu. Wybierając szlifierkę, należy zwrócić uwagę na jej rodzaj dostosowany do poszczególnych prac. Istotna jest również moc silnika oraz dodatkowe funkcje takie jak regulacja prędkości czy system odprowadzania pyłu.