Konstrukcje wznoszone przez rusztowania aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Klienci doceniają ich wysoką jakość oraz przystępną cenę. Aluminium to lekki, a jednocześnie wytrzymały materiał, który zdominował rynek rusztowań. W szczególności dużym zainteresowaniem cieszę się rusztowania aluminiowe jezdne, gdyż ich użytkowanie jest proste i funkcjonalne.
Konstrukcje jezdne - najpopularniejsze rusztowania aluminiowe na rynku
Aluminium jest wykorzystywane we wszystkich typach rusztowań, jednak najczęściej wykorzystywane jest do budowy konstrukcji rusztowań jezdnych. Występują one w różnych rozmiarach i wysokościach dlatego można bez trudu dopasować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Łatwość składania i dopasowywani poszczególnych modułów jest ich niewątpliwym atutem. Wyposażone w kółka bez trudu mogą być przemieszczane w różne miejsca, bez konieczności każdorazowego ich montażu i demontażu. Zastosowany mechanizm jezdny pozwala na wykonywanie konstrukcją różnych manewrów, także na nierównych powierzchniach. Specjalne mechanizmy zabezpieczające powodują, że rusztowania aluminiowe są stabilne, a dzięki temu praca na nich jest bezpieczna. Ofertę rusztowań aluminiowych można znaleźć na stronie https://magnetic-metal.pl/produkt/rusztowania-aluminiowe/
Możliwości wykorzystania rusztowań jezdnych
Rusztowania jezdne mają szereg różnych zastosowań i istnieje wiele możliwości ich wykorzystania, nawet w mniej oczywistych okolicznościach. To dobra alternatywa dla drabiny, a stabilna platforma robocza daje gwarancję bezpieczeństwa pracy i pozwala na to, aby wszystkie przydatne narzędzia były w zasięgu ręki. Odpowiednio dobrane rozwiązanie pozwala na pracę na rusztowaniu aluminiowym więcej niż jednej osobie. Lekkość, mobilność, a jednocześnie stabilność konstrukcji powodują, że mają one wszechstronne zastosowania.
Przede wszystkim są wykorzystywane w czasie prac budowlanych, malarskich oraz renowacyjnych – wszędzie tam, gdzie konieczne są prace na wysokości, a tradycyjne formy dostępności nie zdają przysłowiowego egzaminu. Rusztowania aluminiowe można zastosować na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Są one także wykorzystywane w czasie różnego rodzaju wydarzeń plenerowych np. koncertów – tworzy się nich scenę, czy są użytkowane jako platforma dla dźwiękowców. Na planach filmowych konstrukcje jezdne służą jako miejsce pracy kamerzystów, czy wieszak na dekoracje.
Zalety i wady rusztowań aluminiowych
Cechą charakterystyczną uszorowań wykonanych z aluminium jest ich stabilność i wytrzymałość na różne bodźce zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Materiał, jakim jest aluminium, łatwo poddaje się obróbce, stosunkowo łatwe w formowaniu, dzięki czemu stosunkowo łatwo tworzyć z nich nawet bardzo skomplikowane konstrukcje. Poszczególne elementy łączy się ze sobą najczęściej poprzez nitowanie, choć wykorzystywanym sposobem jest także klejenie i spawanie.
Kolejną cechą, która pozytywnie wyróżnia rusztowania aluminiowe, jest fakt że są nietoksyczne, odporne na ogień i korozję. Oznacza to, że mogą być wykorzystane w również w trudnych i wymagających środowiskach np. w zakładach przemysłu spożywczego. Nie wymagają specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Poddane ewentualnej obróbce powierzchniowej – np. lakierowaniu zwiększają swoją funkcjonalność, a czas użytkowania rusztowań aluminiowych znacznie się wydłuży. Ponieważ aluminium jest materiałem o niedużym ciężarze, rusztowania bez trudu można transportować, a ich składanie i rozkładanie nie stanowi większego problemu.
Rusztowania aluminiowe zazwyczaj zbudowane są z poszczególnych modułów, które składa się ze sobą bez konieczności korzystania z profesjonalnych narzędzi. Dzięki temu szybko można tworzyć konstrukcje dopasowane do aktualnych potrzeb np. wysokości budynku. Zastosowane rozwiązania pozwolą na tworzenie wysokich konstrukcji, które mogą sięgać nawet kilkanaście metrów.
Czy rusztowania wykonane z aluminium mają wady? Ich niewątpliwym, ale jedynym minusem jest to, że aluminium jest dobrym przewodnikiem elektrycznym, co oznacza, że nie mogą być one wykorzystywane w czasie prac związanych z instalacjami elektrycznymi.
Montaż rusztowań aluminiowych nie jest trudny
Konstrukcja rusztowań aluminiowych najczęściej jest konstrukcją modułową, co oznacza, że można jest rozbudować zgodnie z aktualnymi potrzebami. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnych norm zalecanych przez producenta. Podstawą budowy rusztowań są pionowe ramy oraz robocze pomosty. Pomosty zbudowane są z drewna, płyty, czy kraty aluminiowej. Istotne jest, aby powierzchnia pomostów nie była śliska, oraz gwarantowała stabilność osób na niej przebywających. Pracujących na wysokościach ochraniają także specjalne przypodłogowe burty oraz barierki. Poszczególne elementy rusztowań aluminiowych łączy się ze sobą za pomocą zacisków wzmocnionych odpowiednimi systemami stabilizacyjnymi. Pomost roboczy może być ustawiany w sposób elastyczny pomiędzy szczeblami, co znacząco ułatwia prowadzone prace.
Bezpieczeństwo w czasie poruszania się po rusztowaniach aluminiowych zapewniają profilowane szczeble pokryte powłoką antypoślizgową. Szczeble te montowane są na pionowych ramach i usprawniają wejście na pomost roboczy. Zaawansowane modele rusztowań mają wbudowane schody wewnętrzne, co znacząco ułatwia korzystanie z konstrukcji i podnosi jej funkcjonalność.
Normy bezpieczeństwa rusztowań aluminiowych
Unia Europejska wprowadziła szczegółowe regulacje określające standardy i normy obowiązujące użytkowników rusztowań aluminiowych. Normą obowiązującą na terenie Wspólnoty jest norma EN 1004. Gwarantuje ona, że w sytuacji korzystania z rusztowań w sposób zgodny z zaleceniami, prace na nich prowadzone są bezpieczne. Właściwa eksploatacja oznacza stosowanie się do następujących zasad:
- przestrzeganie zalecanej maksymalnej masy obciążenia konstrukcji;
- stosowanie się do zasad właściwego montażu i demontażu rusztowań;
- stosowanie się przez osoby pracujące do zasad BHP oraz używania właściwych środków ochrony indywidualnej.
Zaleca się, aby rusztowania aluminiowe jezdne stosowane były tylko na stabilnym i płaskich podłożu.
Producenci wskazują również, że bardzo ważne są regularne kontrole stanu technicznego rusztowań. Ewentualne uszkodzenia typu pęknięcia, uszkodzenia łączników, zniekształcenia powinny być naprawiane natychmiastowo w celu uniknięcia całkowitego zniszczenia konstrukcji. Zaniedbanie tego procederu może wyprowadzić do niebezpieczniejszych wypadków. Każdorazowo przed użyciem rusztowania, uprawniona osoba powinna sprawdzić, czy jego poszczególne elementy są właściwie podłączone.
Parametry techniczne – ważne przy wyborze rusztowań aluminiowych
Zastosowana konstrukcja rusztowań powinna być dostosowana do określonych prac, a przy ich wyborze koniecznie trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne. Jednym z podstawowych parametrów technicznych jest nośność konstrukcji, która minimalnie powinna wynosić 200 kilogramów na metr kwadratowy. Wszystkie posiadane przez rusztowania parametry powinny być potwierdzone certyfikatami, przyznawanymi przez instytucje badawczo – kontrolne. Muszą one także być oznaczone symbolem normy, którą spełniają.
Kto posiada uprawnienie do montażu i użytkowania rusztowań aluminiowych?
Bez względu na typ rusztowań zarówno ich montaż jak i rozbiórka powinny być wykonane przez uprawnionego do tego specjalistę. Kto może być osobą uprawnioną do tego typu prac, reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2001 roku dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy korzystania z urządzeń w czasie prowadzenia robót. Zgodnie z paragrafem 23 oraz 26 tego rozporządzenia montażysta może być osoba która:
- ukończyła szkolenie i otrzymała pozytywny wynik testu przeprowadzonego przez Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie;
- otrzymała świadectwo oraz stosowny wpis do książki operatora;
- osoba uprawniona do montażu rusztowań aluminiowych i innych musi także mieć aktualne badania lekarskie, w tym badania potwierdzające brak przeciwwskazań do podejmowania prac na wysokościach;
- montażysta rusztowań zobowiązany jest do ukończenia instruktażu stanowiskowego i posiadać instrukcję, wydaną przez producenta rusztowań.
Zmontowane rusztowanie musi zostać oficjalnie odebrane – uprawnienia takie posiada kierownik budowy lub wydelegowana przez niego osoba posiadająca uprawnienia w specjalności budowlano – konstrukcyjnej.
Pracownicy pracujący na rusztowaniach aluminiowych również muszą posiadać zezwolenie od lekarza medycyny pracy na pracę na wysokości powyżej 3 metrów. Zazwyczaj konieczne jest okresowe przechodzenie badań psychologicznych, gdyż w ten sposób pracodawca zabezpiecza się przed ewentualnymi wypadkami spowodowanymi w sposób celowy. Robotnicy pracujący na wysokościach zobowiązani są również do odbycia instruktażu z zasad i bezpieczeństwa higieny pracy. Ważne jest również, aby potrafili być opanowani, uważni i skoncentrowani na zadaniu, co znacząco poprawia bezpieczeństwo, oraz komfort pracy.