Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego służą murki oporowe?

murki oporowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Nawet jeśli budowla nie jest duża, to pod jej ciężarem może dojść do osunięcia gruntu. Jest to niebezpieczne zjawisko, grożące poważnym wypadkiem, dlatego w ramach zabezpieczenia stosuje się powszechnie mury oporowe. Jak wyglądają takie konstrukcje?

Mury oporowe – dlaczego są potrzebne?

W uproszczeniu, mur oporowy to ściana, która pełni funkcję zabezpieczającą oraz wzmacnia daną konstrukcję. Dzięki takim ścianom nie dochodzi do obsuwania się ziemi, czasami murki oporowe pełnią także funkcję dekoracyjną, będąc na przykład częścią małej architektury na osiedlach mieszkaniowych lub w przydomowych ogródkach.

Ściany oporowe mogą być zrobione z kamieni, pustaków, cegieł, betonu, a dla zwiększenia ich nośności stosuje się dodatkowo zbrojenie. Są one niezbędne przy skarpach, nasypach, wykopach i uskokach, w budownictwie mieszkalnym służą do zabezpieczania tarasów i ogrodowych skalniaków. Do postawienia muru oporowego potrzebny jest zawsze projekt budowlany, a jego wykonanie najlepiej zlecić specjalistom.

Mury oporowe z prefabrykatów

Ściana oporowa musi być z solidnego materiału, który dobrze zniesie nacisk obsuwającego się gruntu, dlatego najczęściej takie zabezpieczające ściany są wykonywane z betonu. Obecnie coraz chętniej korzysta się z betonowych prefabrykatów, które zamówić można między innymi na Sienkiewicz.com.pl. Prefabrykaty betonowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ skracają czas budowy i są łatwe w montażu, co zmniejsza koszt całej inwestycji budowlanej.

Prefabrykowane ściany oporowe są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, prócz tego istnieje opcja przygotowania prefabrykatów na indywidualne zamówienie, według projektu zgodnego z wytycznymi klienta. Prefabrykowane murki oporowe wyróżniają się bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki pogodowe, a do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie mieszanki betonowe spełniające określone kryteria, tak by gotowa konstrukcja mogła osiągnąć oczekiwane parametry.

Gotowe prefabrykaty są przewożone na miejsce budowy, gdzie od razu można je zamontować zgodnie z planami, a ponieważ do ich produkcji używa się jednolitych form, wszystkie elementy idealnie do siebie pasują – w przypadku murów oporowych wykonywanych tradycyjną metodą jest bardzo ciężko po podobną dokładność i precyzję wykonania.