Dlaczego warto inwestować w domy szkieletowe?
Domy szkieletowe to technologia, która zyskuje na popularności przede wszystkim ze względu na szybsze tempo budowy w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Takie domy nie mają też gorszych parametrów jeśli chodzi o izolacyjność termiczną i akustyczną, a także paroprzepuszczalność, a często pod tymi względami przewyższają te budowane w technologii tradycyjnej. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i poznać nowoczesne technologie oferowane przez firmę Skand House.
Ekspresowe tempo budowy - domy szkieletowe w mgnieniu oka
Domy szkieletowe wznoszone są bardzo szybko ze względu na możliwość stosowania wielu gotowych komponentów. Dom prefabrykowany pod klucz może powstać w ciągu 6 miesięcy, podczas gdy budowa domu w metodzie tradycyjnej trwa około roku, a proces często wydłuża konieczność przerw w pracach z powodu niesprzyjającej pogody.
Budowa domu szkieletowego powinna obejmować nowoczesne technologie budowlane, które eliminują problemy związane z pleśnieniem konstrukcji, pojawianiem się grzybów na ścianach czy mostkami termicznymi zwiększającymi koszty eksploatacji budynku. W związku z tymi wyzwaniami budowa domu skandynawskiego lub domu z drewnianym szkieletem w technologii budownictwa modułowego Steico będzie najlepszym wyborem.
W technologii skandynawskiej stosowane jest między innymi drewno konstrukcyjne czterostronnie strugane i suszone komorowo, podkłady akustyczne EPDM, płyty konstrukcyjne otwarte dyfuzyjnie czy wełna skalna i wełna mineralna do izolacji.
Z kolei producent domów szkieletowych całorocznych Steico proponuje własne rozwiązania takie jak belki klejone dwuteowe i warstwowe LVL, izolacja nakrokwiowa z płyt Steico Universal, czy izolacja ścian zewnętrznych przy użyciu płyt Steico Protect albo izolacja wewnętrzna Steico Flex, czyli maty z włókien drzewnych porównywalne ze stosowaną w ścianach wewnętrznych wełną mineralną.
Energooszczędność na najwyższym poziomie
Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zmniejsza się koszty eksploatacji budynku. Koszty ogrzewania, ale i chłodzenia domu mogą być niższe w przypadku wykorzystania technologii skandynawskiej lub technologii Steico.
W technologii skandynawskiej na ściany zewnętrzne stosuje się wełnę skalną oraz folię paroizolacyjną. Od wewnątrz ściany izoluje się wełną mineralną i folią opóźniacza pary. Okna montowane są w systemie ciepłym, co dodatkowo eliminuje mostki termiczne, a ponadto zawsze wykonywana jest próba szczelności, która pokazuje, czy budynek spełnia normy izolacyjności dla domów energooszczędnych.
Domy energooszczędne szkieletowe w technologii Steico powstają przy wykorzystaniu najlepszych cech drewna w zakresie termoizolacji i izolacji akustycznej. Dotyczy to choćby płyt nakrokwiowych Steico Universal i płyt zewnętrznych izolacyjnych Steico Protect. Te ostatnie charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, przez co budynek wolniej wychładza się zimą, a jednocześnie wolniej nagrzewa się latem.
Trwałość na lata - co czyni domy szkieletowe niezawodnymi?
System szkieletowy może być naprawdę niezawodny i zapewniać trwałość rozwiązań systemowych i odporność na uszkodzenia, butwienie czy pleśnienie stosowanych materiałów. Nowoczesne domy energooszczędne w technologii skandynawskiej lub Steico wykorzystują doskonałe właściwości drewna pochodzącego z krajów skandynawskich. To drewno konstrukcyjne klasy C24, klejone KVH i BSH, które ma odpowiedni przekrój zapewniający solidność szkieletu budynku. Dzięki dłuższym mroźnym zimom drewno pochodzące ze Skandynawii jest twarde i zwarte, a ponadto odporne na pasożyty i wolne od pasożytów. Stosowana w technologii skandynawskiej do izolacji zewnętrznej wełna skalna zapobiega pleśnieniu i gniciu konstrukcji drewnianej.
Podobne właściwości mają płyty Steico Protect. Dobrej jakości drewno jest odporne nawet na ekstremalne warunki pogodowe i trwałość takich budynków oceniana jest przynajmniej na 100 lat, co czyni je tak samo trwałymi jak te budowane w tradycyjnej technologii.
Innowacyjność i komfort - nowoczesne technologie w domach szkieletowych
Projekty domów szkieletowych drewnianych bardzo często zakładają wykorzystanie nowoczesnych technik grzewczych i wentylacyjnych. Warto tutaj przypomnieć, że według wytycznych UE od 2028 r. wszystkie domy będą musiały być zeroemisyjne. Dobrym rozwiązaniem jest zatem już teraz wybierać nowoczesne technologie przy budowie domów szkieletowych.
Doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe, technologie na podczerwień czy stosowanie grzejników konwekcyjnych. Jako źródło ogrzewania sprawdzają się pompy ciepła w połączeniu z systemami fotowoltaicznymi zmniejszającymi koszty energii elektrycznej.
W przypadku dobrze zaizolowanego domu takie technologie świetnie zdają egzamin. Duże znaczenie ma także stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji. Dzięki temu w domach szkieletowych można dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania.