Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy najlepiej malować dach?

malowanie dachu śląsk
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Jakie dachy trzeba malować?

Do malowania nadają się prawie wszystkie najpopularniejsze pokrycia. Najczęściej takie prace wykonuje się w przypadku dachów wykonanych z blachodachówek. Z malowania skorzystają też pokrycia z dachówki ceramicznej lub betonowej, czy nawet z gontu.

Za malowanie warto zabrać się, gdy pokrycie wyraźnie straciło swój blask i zaczyna być pokryte sporą warstwą zabrudzeń. Malowanie przydatne jest też gdy efektywność cieplna budynku zaczyna spadać. Może to być oznaka koniecznego przeglądu i impregnacji pokrycia.

Dlaczego regularnie malowanie dachu jest tak istotne?

Na dachu zbiera się wiele zabrudzeń, mchu, czy (w przypadku blaszanych pokryć) istnieje ryzyko korozji. To dlatego, że powłoka, którą pokryte były dachówki, z czasem zaczyna degradować się pod wpływem uderzających w nią kropel deszczu i kulek gradu.

Malowanie wraz z wymaganymi do jego wykonania pracami pozwala dokładnie oczyścić dach i odbudować powłokę ochronną. Dzięki temu pokrycie prezentuje się znacznie lepiej i jest gotowe na kolejne lata. Na takie prace trzeba decydować się co kilka lat.

W jakich warunkach należy wykonać malowanie dachu?

Aby mieć pewność, że efekty prac będą zadowalające, trzeba znaleźć idealny moment na malowanie dachu. Kiedy następuje taka okoliczność? W zależności od temperatury, zachmurzenia i poziomu wilgotności.

Za najlepsze warunki uznaje się takie, gdy:

  • jest sucho i słonecznie;
  • temperatura znajduje się w przedziale od 10 do 25 stopni w skali Celsjusza;
  • wilgotność nie przekracza 80%.

Takie warunki występują szczególnie wiosną lub jesienią. Ograniczenia wynikają z tego, że prawidłowe nałożenie farby jest dużo trudniejsze, a czasem i niemożliwe, gdy dach jest zbyt gorący i wilgotny.

Malowanie dachu — najlepsza pora roku to wiosna czy jesień?

Którą z pór roku wybrać na malowanie dachu i dlaczego? Jesienią dach będzie lepiej przygotowany do zimy. Malowanie pozwoli uodpornić pokrycie przed czynnikami atmosferycznymi, a także poprawi termoizolację budynku. Malowanie dachu jesienią ma jednak pewną wadę. W razie niekorzystnej pogody mamy do dyspozycji mniej czasu na ukończenie prac. Może się bowiem okazać, że gdy deszcz przestanie regularnie padać, to temperatury będą już zbyt niskie.

Wczesna wiosna pozwala z kolei szybko i sprawnie wykonać malowanie dachu bez obaw o przymrozki. Im później, tym bardziej trzeba uważać na wysokie temperatury. Gdy na zewnątrz zrobi się zbyt ciepło, mogą pojawić się spore problemy z prawidłowym nałożeniem farby w związku ze zbyt wysoką temperaturą pokrycia dachu.

Jakiej i ile farby użyć do malowania dachu?

Farbę należy dobrać do materiału, z którego wykonano pokrycie. W przypadku blachodachówki najczęściej stosuje się przeznaczone do metalu farby akrylowe lub poliwinylowe. Ilość potrzebnej farby obliczamy na podstawie powierzchni dachu wyrażonej w metrach kwadratowych.

Poza standardowym zapasem trzeba też wliczyć to, że pokrycie dachu nie jest idealnie płaską powierzchnią. Dlatego należy doliczyć 10% lub 15% do powierzchni, którą pokryje farba w przypadku dachów z blachy lub dachówki falistej. Przy bardziej płaskich pokryciach w zupełności wystarczy doliczenie do 10%. W ten sposób farba wystarczy zarówno na cały dach, jak i na dodatkowe elementy takie jak wyprawki, skosy, okucia kominowe, czy załamania.

Jeśli chcemy mieć pewność, że malowanie dachu przebiegnie bez żadnych przeszkód, decydujmy się skorzystać z usług fachowców. W takich pracach pomoże firma RS-Mal, która specjalizuje się w kompleksowym odnawianiu dachów. Decydując się na usługi profesjonalistów, możemy liczyć na pomoc w doborze materiałów i pełne zadowolenie z efektu prac.