Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jest moda na Czyste Powietrze!

termomodernizacja domów
Źródło zdjęć: pexels.com
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Czyste Powietrze to program rządowy umożliwiający szeroko rozumianą termomodernizacje gospodarstwa domowego. Początkowo służył wyłącznie tym, którzy chcieli uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych, z czasem jednak stał się on rozbudowaną formą pomocy w utrzymaniu ciepła w naszych domach. Dzisiaj z programu Czyste Powietrze można uzyskać aż do 135 tys. złotych zwrotu!

Na ten moment program Czyste Powietrze dotuję wymianę pieca, okien i drzwi. Ponadto z otrzymanych środków możemy zakupić rekuperacje do naszego domu, mikroinstalację fotowoltaiczną oraz ocieplić dom czy zmodernizować nasz system grzewczy. Warto pamiętać, że im mniejszy posiadamy dochód, tym większe otrzymamy dofinansowanie.

Wzrost zainteresowania programem

W tym roku padają kolejne rekordy w ilości wniosków złożonych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z udostępnionym przez Polski Alarm Smogowy (PAS) Barometrem Czystego Powietrza między 16 a 22 marca złożono najwięcej wniosków w historii całego programu - aż 6649! To pokazuje jak wielką popularnością cieszy się projekt i jak chętnie właściciele domów korzystają z możliwości dotacji.

W kwietniu tego roku budżet programu ma zostać zasilony kolejnymi miliardami złotych. Aby jednak spełnić początkowe założenia projektu do NFOŚiGW tygodniowo musi wpływać ok. 8 tysięcy wniosków. Początek roku 2024 odnotowuje spory wzrost zainteresowania Czystym Powietrzem w porównaniu z latami ubiegłymi.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Wniosek o konkretny typ dofinansowania możemy złożyć sami na stronie czystepowietrze.gov.pl, choć nieraz okazuje się to skomplikowanym procesem. Warto nadmienić, że istnieją firmy, które od A do Z zajmują się przeprowadzeniem klienta przez cały proces - począwszy od złożenia wniosku, przeprowadzenia audytu, doboru sprzętu i jego montażu aż po rozliczenie całego przedsięwzięcia. Jedną z takich firm jest Energetyczny Projekt, który niweluje pojawienie się błędów w trakcie realizacji.

Na ten moment są trzy poziomy dofinansowania w programie Czyste Powietrze: podstawowy, podwyższony i najwyższy. O tym jaki próg dochodowy pozwala nam skorzystać z danego poziomu oraz jaki zwrot możemy otrzymać przeczytamy na stronie: https://energetycznyprojekt.pl/

Moda na Czyste Powietrze

Czyste Powietrze staje się modne, właściciele domów coraz chętniej korzystają z przysługujących im dofinansowań. Budżet programu jest sukcesywnie uzupełniany, a wnioski w tym roku mają być rozpatrywane w ekspresowym tempie. Warto się jednak spieszyć - im szybciej zdecydujemy się na skorzystanie z programu, tym większa pewność, że pieniądze trafią do nas jeszcze z obecnej puli.