Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Modele BIM materiałów budowlanych – dlaczego warto je mieć?

BIM TECHNOLOGY
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

BIM to koncepcja która całkowicie zmieniła podejście do projektowania i realizacji inwestycji budowlanych. Świadomość korzyści jakie daje ta technologia jest coraz bardziej rozpowszechniona. Coraz więcej pracowni architektonicznych wykorzystuje w swojej pracy technologię BIM, widząc korzyści w postaci projektów lepszej jakości oraz łatwiejszej komunikacji międzybranżowej. Producenci materiałów budowlanych mogą stać się częścią tej zmiany, dostarczając projektantom swoje produkt w postaci modeli BIM.

Czym są modele BIM?

Modele BIM są cyfrową reprezentacją rzeczywistych produktów, materiałów budowlanych lub wyposażenia, używanych przez architektów podczas projektowania nowego obiektu. Model BIM tworzony jest poprzez połączenie modelu 3D (np. kształt, wymiary) z metadanymi o produkcie (np. model, opis, nr seryjny).

Mogą to być materiały budowlane takie jak cegły czy elementy konstrukcyjne, ale także okna, drzwi, elementy wyposażenia wnętrz czy instalacji. Niemal każdy produkt czy materiał budowlany może być przekształcony w model BIM, a każdy producent budowlany może prezentować swoje portfolio w postaci bibliotek BIM. 

Korzyści jakie dają producentom materiałów budowlanych gotowe modele

Najważniejszą zaletą prezentacji i dostępności produktów w formie modeli BIM to łatwość ich wykorzystania w projektach, co zwiększa szanse na wykorzystanie ich na etapie budowy. Generuje to nowe zamówienia i ułatwia powstanie nowych kanałów sprzedażowych.

Dodatkowo wysokiej jakości modele BIM same w sobie stanowią produkt sprzedażowy, zwiększając innowacyjność, widoczność i zasięgi firmy. Raz przygotowane modele mogą być wykorzystywane wielokrotnie przez architektów na całym świecie. Możliwość szybkiej aktualizacji bibliotek  modeli BIM sprawia że baza produktów jest ciągle aktualna, a wszystkie informacje o produkcie znajdują się w jednym miejscu i są dostępne od ręki.

BIM MODEL

Modele BIM jako narzędzie marketingowe

Projektanci którzy w swojej pracy szukają szybkich i skutecznych rozwiązań, chętnie korzystają w wirtualnych bibliotek produktów, wykorzystując gotowe modele BIM w projektach. Ułatwia im to pracę, pozwala na oszczędność czasu dzięki wykorzystaniu produktów wraz z ich pełną dokumentacją.

Tak przedstawione produkty stają się narzędziem marketingowym budującym przewagę nad konkurencją. Stając się propagatorem nowoczesnych rozwiązań, producenci budowlani budują długotrwałe relacje z projektantami. Pozwala to na rozwinięcie sieci kontaktów i znalezienie nowych partnerów biznesowych. Cyfrowa transformacja branży budowlanej oferuje wiele nowych możliwości promocji dla producentów materiałów budowlanych.

BIM SOLUTIONS

Nowe standardy w branży budowlanej

Ponadto technologia BIM staje się standardem w zamówieniach publicznych w wielu krajach. Unia Europejska popiera rozwój tej technologii widząc korzyści w postaci lepszej jakości projektów, zmniejszenia kosztów inwestycji oraz pozytywnego wpływu na środowisko.

Wszystko to sprawia że BIM staje się powoli nie tylko rewolucyjną nowinką, a potężnym sprzymierzeńcem rozwoju cyfrowego branży budowlanej.