Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


​Stojak hydrantowy – co warto wiedzieć na jego temat?

stojak hydrantowy
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

W naszym codziennym życiu otaczają nas elementy infrastruktury, które mogą wydawać się mało istotne, dopóki nie nadejdzie sytuacja kryzysowa. Stojak hydrantowy, choć często niezauważony, odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i efektywności działań ratowniczych oraz gaśniczych. Dowiedz się więcej.

Do czego służy stojak hydrantowy?

Warto zdawać sobie sprawę, że stojak hydrantowy służy do zapewnienia dostępu do wody podczas działań ratowniczych i gaśniczych. Jest to istotny element infrastruktury służący do gaszenia pożarów lub podawania wody w celach ratunkowych. Stosuje się go zarówno w kontekście działań prowadzonych przez straż pożarną, jak i w sytuacjach wymagających interwencji na terenach budowlanych czy w infrastrukturze miejskiej.

Ponadto, dzięki posiadaniu atestu higienicznego wydanego przez Państwowy Zakład Higieny (PZH), stojaki hydrantowe mogą być wykorzystywane do czerpania wody pitnej, co jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw budowlanych oraz służb wodociągowych, które muszą zapewnić dostęp do bezpiecznej wody dla pracowników lub w sytuacjach awaryjnych.

​Poznaj rodzaje stojaków hydrantowych

Można wyróżnić kilka rodzajów stojaków hydrantowych, dzielonych ze względu na standardy sieci wodociągowych. Sieć DN50, będąca starszym typem, nadal funkcjonuje w wielu polskich miastach. Stopniowo zastępowana jest przez nowocześniejszą sieć DN80. Jej stojaki zapewniają przepływ zgodny z parametrami sieci dla różnych nasad wyjściowych.

Sieć DN80, najbardziej rozpowszechniona w Polsce, wymaga nasad Storz B75 do optymalnego przepływu, choć wersje z nasadami C52 mogą jedynie w małym stopniu ograniczać przepływ.

W ogromnych zakładach przemysłowych, najczęściej spotyka się sieć DN100. Stosowana jest głównie na obiektach takich jak kopalnie czy fabryki. Jej zastosowanie jest istotne przy projektowaniu systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego na dużą skalę.

Gdzie kupić stojaki hydrantowe?

Stojak hydrantowy można kupić w specjalistycznych sklepach oferujących ekwipunek strażacki oraz sprzęt przeciwpożarowy. Takie sklepy często dysponują szerokim asortymentem różnego rodzaju urządzeń i akcesoriów przeznaczonych dla straży pożarnej, w tym stojaków hydrantowych dostosowanych do różnych typów sieci wodociągowych. Poszukaj tutaj: https://www.supermarketstrazacki.pl/category/armatura-wodno-pianowa-stojaki-hydrantowe. To sprawdzony sklep z asortymentem wysokiej klasy.