Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Porównanie skuteczności różnych metod zabezpieczeń przeciwpożarowych dla drewna

szlifowanie drewna
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Drewno, choć piękne i naturalne, jest materiałem wysoce podatnym na zapalenie. W przypadku pożaru drewnianej więźby dachowej, konsekwencje mogą być katastrofalne, prowadząc do znaczących strat materialnych i, co gorsza, zagrożenia dla życia. Dlatego też, zarówno podczas budowy nowych budynków, jak i podczas konserwacji i remontów istniejących, zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed pożarem jest niezwykle istotne. To samo dotyczy drewnianych ścian i stropów. W tym artykule przedstawimy różne metody zabezpieczeń przeciwpożarowych dla drewna oraz porówna ich skuteczność i koszty.

Impregnacja chemiczna drewnianych konstrukcji

Impregnacja chemiczna polega na nasyceniu drewna specjalnymi środkami chemicznymi, które utrudniają lub uniemożliwiają zapłon oraz rozprzestrzenianie się ognia. Są to specjalne lakiery ognioochronne, impregnaty opóźniające zapłon, a także farby nakładane technika natryskową. Substancje impregnujące wnikają głęboko w strukturę drewna, zapewniając trwałą ochronę przed pożarem. Ta metoda jest skuteczna, jednakże jej działanie może zanikać w miarę upływu czasu, co wymaga regularnego odnawiania impregnacji. Koszty zabezpieczenia drewna impregnacją są zazwyczaj stosunkowo niskie, co czyni tę metodę atrakcyjną dla wielu inwestorów. Ile kosztuje zabezpieczenie chemiczne zabezpieczenie więźby dachowej? Ogólny koszt zaczyna się od kwoty 5 tys. zł i zależy od powierzchni i rodzaju impregnatu. Zaletą jest też zabezpieczenie drewna przed wilgocią, grzybem i kornikami.

Powłoki ogniochronne na drewno

Powłoki ogniochronne to kolejna popularna metoda zabezpieczania drewna przed pożarem. Nakładane na powierzchnię drewna specjalne farby lub lakiery tworzą warstwę izolacyjną, która pęcznieje pod wpływem temperatury, ale opóźnia proces spalania drewna. Nakładanie powłok wygląda podobnie, jak impregnowanie chemiczne, jednak środki te działają na innej zasadzie. Powłoki ogniochronne są bardziej skuteczne, łatwe w aplikacji i charakteryzują się długotrwałym działaniem. Koszty zastosowania powłok ogniochronnych mogą być nieco wyższe niż impregnacji chemicznej, jednakże są one uzasadnione ze względu na długotrwałą ochronę i skuteczność. Powłoki, podobnie jak impregnaty chemiczne, zabezpieczają przed zawilgoceniem, kornikami i korozją biologiczną, spowodowaną działaniem drobnoustrojów.

Obudowa konstrukcji

Więźbę dachową zabezpiecza też przed pożarem izolacja cieplna z wełny mineralnej, która jest materiałem niepalnym i płyt kartonowo-gipsowych. Tu najlepiej sprawdzą się płyty F, najodporniejsze na ogień. Tego rodzaju izolacje warto połączyć z jedną z poprzednich metod, co daje większą skuteczność. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza że obudowa niweluje straty ciepła, a przy tym pozwala zaadoptować poddasze lub strych na cele mieszkaniowe czy też inne, według potrzeb inwestora. Koszt zabudowy strychu k-g w połączeniu z wełną mineralną, zaczyna się od kwoty kilkunastu tysięcy złotych. Podobna izolację wykonuje się wewnątrz domów z bali.

Zabezpieczenia termiczne drewna przed pożarem

Zabezpieczenia termiczne to metoda pochodząca z krajów Dalekiej Azji, ale znana w Europie od dawna. Polega na opalaniu drewna, najczęściej za pomocą palnika z butlą gazową. Ta metoda niszczy warstwę celulozy, a przez to zabezpiecza drewno przez wilgocią, szkodnikami oraz podnosi jego odporność na działanie ognia. Przy okazji przyciemnia drewno, przez wygląda ono ciekawiej. Po wypalaniu drewno należy wyszczotkować i nawoskować. Te metody są trwałe i skuteczne, znacznie przedłużają żywotność drewnianych konstrukcji. Koszt impregnacji termicznej drewnianego domu wraz z więźbą dachową zaczyna się od kwoty kilkunastu tysięcy złotych.

Nanotechnologia – nowoczesne środki impregnacyjne

Ta nowa technologia jest jeszcze mało dostępna na rynku, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Polega na nanoszeniu na strukturę drewna specjalnych preparatów z nanocząsteczkami krzemu i silanów. Nano impregnaty nakłada się na drewna nielakierowane. Tworzą one powłokę hydrofobową, a także zmniejszają podatność drewna na zapalenie. Ich skuteczność jest jeszcze mało znana, a koszt impregnacji wyższy od wymienionych wcześniej metod.

Zabezpieczanie drewna przed pożarem. O czym warto pamiętać?

Skuteczność zabezpieczeń drewnianych konstrukcji przed pożarem zależy w dużej mierze od metody zabezpieczenia, ale również od regularnego powtarzania impregnacji, a także od źródła ognia i czasu trwania pożaru. Oferta firmy RS-MAL jest kompleksowa i obejmuje prócz konserwacji powłok dachowych również zabezpieczenie konstrukcji drewnianych. Warto zlecić nam tę usługę, zwłaszcza że znamy odpowiednie środki i metody zabezpieczeń, mamy potrzebny sprzęt i doświadczenie w tej kwestii.

Podsumowując, istnieje kilka różnych metod zabezpieczeń przeciwpożarowych dla drewna. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz warunków lokalnych. Warto jednak zainwestować w skuteczne zabezpieczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo drewnianych konstrukcji oraz chronić wartość inwestycji na dłuższą metę.