Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Transport kruszywa – klucz do efektywności w budownictwie

Kopalnia Jaźwica
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Transport kruszywa ma ogromne znaczenie w całym procesie wydobywczym. To, co zostaje uzyskane w kopalni musi zostać przewiezione do miejsca docelowego - na czas i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Transport kruszywa stanowi więc klucz do efektywności w budownictwie, jednocześnie konieczne jest zapewnienie, że działania transportowe nie będą miały negatywnego wpływu na jakość życia lokalnych społeczności oraz na stan naturalnych ekosystemów.

Kruszywa - jak jest ich podział? Do czego są stosowane?

Kruszywa to sypkie materiały o ziarnistej budowie, które mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza w budownictwie. Mogą występować w postaci składników materiałów budowalnych, jak również jako materiały do innych przeznaczeń - umacniania, przygotowywania podłoża czy prac wykończeniowych. Dodatkowo, są niezbędne w produkcji betonu, gdzie stanowią kluczowy składnik mieszanki, zapewniając jej odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Kruszywa znajdują również zastosowanie w produkcji mieszanek bitumicznych, wykorzystywanych do budowy i remontów dróg, co podkreśla ich wszechstronność i niezastąpioną rolę w wielu sektorach przemysłu budowlanego. Do kruszyw zaliczamy na przykład piasekżwirkamień łamanygrystłuczeń itp. Mogą być pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Pierwsze z nich pochodzą ze skał - rozkruszone mechaniczne lub pozyskiwane w wyniku erozji. Sztuczne zaś również pochodzą od naturalnych minerałów, lecz poddawane są modyfikacjom, na przykład obróbce termicznej. 

Inny podział dotyczy rozmiaru kruszyw. Dostępnych jest kilka kategorii, tj. drobne (wielkość ziaren mniejszych lub równych 4 mm; to przeważnie piaski) czy grube (ziarna większe niż 4 mm; żwir). Poza tym oferowane są kruszywa o ciągłym uziarnieniu (mieszanka drobnych oraz grubych kruszyw), tak zwane “wypełniacze” naturalne (pochodzenia rzecznego i lodowcowego). 

Jaka jest rola kruszyw w produkcji materiałów budowlanych?

Jedne z ważniejszych materiałów budowlanych jak beton czy asfalt muszą cechować się nienaganną trwałością, zapewniają wytrzymałość konstrukcji. Ogromną rolę w tym względzie mają zastosowane w produkcji tych materiałów kruszywa, szczególnie że beton składa się z większości, bo aż 70% z kruszywa. Warstwę tę może stanowić zarówno kruszywo naturalne, kruszywo sztuczne, jak i kruszywo z recyklingu. Bardzo ważne, aby kruszywa miały możliwie różnorodną wielkość i nie zawierały jednocześnie żadnych zanieczyszczeń. To dlatego tak ważne jest, aby wybierać materiał od sprawdzonych dostawców. Polecamy zwłaszcza Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, do których należą trzy kopalnie: Kopalnia JaźwicaKopalnia Laskowa i Kopalnia Winna. Jest to jedna z nielicznych firm o długiej historii i tradycji w wydobywaniu oraz obróbce surowców skalnych w regionie świętokrzyskim, której kruszywa są doskonałej jakości, a procesy wydobywcze z poszanowaniem zrównoważonego rozwoju i środowiska naturalnego. 

Logistyczne aspekty transportu kruszywa - o czym pamiętać? 

Od kruszyw zależy wiele - nie tylko solidność budowanych konstrukcji, ale również, a może przede wszystkim dotrzymywanie terminów budowy wielu obiektów. Jeśli bowiem prace mają toczyć się bez opóźnień, materiały muszą być dostarczane na bieżąco. A pamiętajmy, że cały proces związany z wydobywanym surowcem (załadunek, transport, wyładunek) jest dość skomplikowany i czasochłonny. 

Niezwykle więc ważne jest, żeby lokalizacja kopalni kruszywa znajdowała się w możliwie bliskiej odległości. Dzięki temu procesy logistyczne przeprowadzane są sprawnie, bez problemów i opóźnień.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. oferuje przewóz wapna nawozowego i kruszywa własnym niskoemisyjnym transportem kołowym zasilanym LNG oraz transportem kolejowym, korzystając z pociągów towarowych. Usługi są zaprojektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko, co pozwala na zredukowanie śladu węglowego związanego z przewozem materiałów. To, co jest jednocześnie ważne, to ocena oddziaływania kopalni na środowisko i okoliczne tereny. Istotne jest zapewnienie, że działalność kopalń nie prowadzi do degradacji jakości wód gruntowych. Trzeba również pomyśleć o tym, jak zmniejszyć emisję spalin, redukcję hałasu oraz zanieczyszczeń, jak pył. Żeby wyeliminować te uciążliwe dla środowiska i lokalnych mieszkańców warunki czasem trzeba dodatkowo zainwestować w specjalistyczne systemy, sprzęt czy dodatkowe drogi dojazdowe. 

Transport kruszywa - jak zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko?

Transport kruszywa może mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko, podobnie jak jego wydobycie. Mowa tu o problemach, o których już wspomnieliśmy w artykule - zanieczyszczeniach, hałasie, emisji CO2. To tylko pokazuje, że organizacja transportu to bardzo duże wyzwanie logistyczne dla każdego podmioty. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę aspekty ekonomiczne, z drugiej nie można zapominać o prawnych ograniczeniach, związanych z kwestiami środowiskowymi. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych przykładają dużą wagę do optymalizacji procesów logistycznych, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Jak wiadomo, nawet najmniejsze opóźnienia mogą mieć tu kolosalne znaczenie dla wykonawców inwestycji (dróg, mostów, budynków itp.). To właśnie wdrażanie nowoczesnych technologii staje u podstaw zrównoważonego wydobycia. Tak samo ważna jest systematyczna modernizacja istniejącego sprzętu transportowego i wydobywczego.