Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zrobić z odpadami po remoncie?

remont mieszkania
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Prace remontowe przeprowadzane zarówno w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, jak i domu jednorodzinnym często wiążą się z koniecznością wykonania wielu czynności podzielonych na kilka etapów. Zależnie od zakresu takich działań możemy mieć do czynienia z niewielką ilością odpadów lub wręcz przeciwnie – z gruzem, resztką glazury, gresu czy cegły po wyburzeniu ścian. Żeby dbać o swoje bezpieczeństwo lub pracowników zajmujących się remontem, należy regularnie usuwać z wnętrz powstałe elementy. Co jednak zrobić z odpadami po remoncie i gdzie można je przekazać? Podpowiadamy.

Czy odpady po remoncie można wyrzucić do tradycyjnego śmietnika?

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu prac remontowych, zastanawia się, czy powstałe odpady mogą wyrzucić do tradycyjnego kosza na śmieci ze zmieszanymi odpadami. Otóż nie. Wszystkie elementy, które wskutek przeprowadzania czynności remontowo-budowlanych nie są nam potrzebne, należy wyrzucić do odpowiednich kontenerów. Znajdują się one na przykład w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W takich miejscach możemy zutylizować nie tylko odpady poremontowe takie jak gruz, ceramika czy fragmenty tapet ale również zużyte sprzęty, które wymieniamy podczas remontu, takie jak na przykład lodówka, pralka, telewizor czy piekarnik. 

Zgromadzenie wszystkich odpadów i ich podział na poszczególne kategorie może być jednak problematyczny. Dlatego warto skorzystać z pomocy firm, które oferują wynajem zsypów. Żeby znaleźć takie przedsiębiorstwo, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę taką jak na przykład: „wywóz nieczystości Gdańsk”. Wynajem zsypu daje nam możliwość kontroli procesu usuwania odpadów i jest to rozwiązanie, które może być dopasowane do potrzeb poszczególnych użytkowników.

Gdzie zanieść odpady poremontowe?

Odpady poremontowe powinny być odpowiednio posegregowane i absolutnie nie wolno ich wyrzucać do zwykłego śmietnika, ponieważ jest to działanie, przez które możemy zostać surowo ukarani. Dlatego mamy kilka możliwości utylizacji odpadów budowlanych. Pierwszą z nich jest wynajem firmy, która zajmuje się wywozem gruzu. Takie przedsiębiorstwo może wynająć nam zsyp, w którym będziemy umieszczali wszystkie odpady budowlane. 

Pamiętajmy, że jest to dość szeroka kategoria, która obejmuje takie nieczystości jak gruz, skuty tynk, cegły, cement, beton, płytki, odpady ceramiczne, zerwane tapety, drewno, szkło w postaci wyrzucanych okien, a nawet zlewy czy wanny. W tej grupie znajdują się też tworzywa sztuczne powstałe podczas prac remontowych takie jak na przykład zużyte rury kanalizacyjne. Do takiego zsypu możemy wrzucić również opakowania po farbach, materiały izolacyjne czy kamienie. Taka firma zajmie się profesjonalną utylizacją nieczystości, a także odbierze od nas wynajęty kontener, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o dowóz śmieci do PSZOK-u. Jeżeli jednak mamy taką możliwość, możemy samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wszystkie odpady budowlane, a PSZOK ma obowiązek je przyjąć.