Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Budowa i specyfika działania wiertnicy elektrycznej oraz jej zastosowanie w budownictwie, energetyce i przemyśle

Wiertnica elektryczna
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Są takie urządzenia, które w istotny sposób ułatwiają wykonywanie prac wymagających dużej precyzji i powtarzalności. Do takich czynności należy z pewnością wykonywanie odwiertów, które mogą mieć charakter badawczy, ale i służyć instalacji przewodów, urządzeń czy elementów infrastruktury drogowej. Sprawdzi się w tym przypadku wiertnica elektryczna. Warto poznać jej budowę, specyfikę działania, a ponadto szerokie zastosowanie w przemyśle, a zwłaszcza w budownictwie.

Czym jest wiertnica elektryczna i jak działa?

Wiertnica elektryczna to urządzenie, które sprawdza się do wiercenia w najtwardszych materiałach takich jak beton, asfalt, a nawet skały. Wiele osób wiertnice kojarzy z dużymi platformami funkcjonującymi choćby w ramach budowy gazociągów, jednak trzeba wiedzieć, że w tym przypadku wykorzystywane są wiertnice spalinowe lub pneumatyczne. Jednak są również mniejsze, przydatne w codziennych pracach urządzenia. Wiertnica elektryczna może występować nawet w wersji ręcznej, choć najczęściej stosuje się urządzenia zdalnie sterowane, w przypadku których ryzyko błędu, ale i niebezpieczeństwo dla operatora jest maksymalnie ograniczone.

Wiertnice ze względu na sposób wykonywania otworów można podzielić na: 

  • obrotowe, gdzie nacisk wywierany jest przez świder lub koronkę i dochodzi do kruszenia twardego materiału;
  • udarowe, które wykonują odwierty poprzez uderzanie świdra o grunt;
  • wibracyjne, w przypadku których wykorzystywana jest energia rezonansowa i duża częstotliwość drgań;
  • obrotowo-udarowe, które łączą element pracy obrotowej wiertła oraz uderzanie o twardy grunt.

Wiertnice rdzeniowe należą do najpopularniejszego typu urządzeń wykonujących odwierty badawcze czy budowlane. Często wykorzystuje się je przy montażu rur hydraulicznych, kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych, a także choćby do wykonywania otworów pod znaki drogowe, słupy oświetleniowe czy elementy monitoringu. Takie wiertnice nie wykorzystują drgań ani wibracji, a otwory cylindryczne wykonywane są przez wiertła diamentowe. W przypadku tego rodzaju wiertnic odwierty mogą mieć średnicę nawet 600 mm.

Wiertnica elektryczna z przyczepą - dlaczego to dobry wybór do wielu prac drogowych i budowlanych?

Wśród wiertnic rdzeniowych dużym zainteresowaniem cieszy się wiertnica elektryczna z przyczepą. Tego rodzaju model gwarantuje stabilność na podłożu, a jednocześnie nie wymaga bezpośredniego zaangażowania operatora, gdyż wyposażona jest w pilot zdalnego sterowania. Najczęściej wiertnica wyposażona jest w dwa akumulatory. Po naładowaniu z sieci elektrycznej może pracować nieprzerwanie nawet przez 6 godzin. Poszukując takiego wysokiej klasy urządzenia, warto zapoznać się z ofertą na stronie: https://viateco.eu/produkt/wiertnica-elektryczna-do-nawierzchni/. Trzeba podkreślić, że nie wymaga dodatkowych uprawnień od operatora i wystarczy prawo jazdy kat. B. Umożliwia stałą regulację prędkości posuwu, co zapewnia precyzję, ale i powtarzalność wykonywania odwiertów. Zaletą jest także to, że taka wiertnica elektryczna posiada własny zbiornik na wodę o pojemności nawet 230 litrów. Może być też wyposażona w robocze oświetlenie LED oraz ostrzegawcze oświetlenie LED. W związku z tym odwierty wykonywane są również w warunkach ograniczonej widoczności czy nawet po zmroku. Wskaźnik naładowania informuje, kiedy urządzenie należy ponownie podłączyć do gniazdka elektrycznego. Wiertło wyposażone jest w łopatki, które usuwają materiał wydobywany podczas wiercenia, a także kanały odwadniające, dzięki którym możliwe jest odprowadzanie wody, co zapobiega awarii tego kluczowego elementu wiertnicy elektrycznej. Główną częścią wiertła jest trzpień, który jest zrobiony ze stali odpornej na ścieranie. Wiertła mocowane są w wiertnicy za pomocą gwintowanych lub stożkowych złączy.

Zastosowanie wiertnicy elektrycznej w przemyśle i korzyści z tego wynikające

Przede wszystkim warto podkreślić, że wiertnica elektryczna nie ma wpływu na środowisko ani otoczenie. Nie wywołuje zakłóceń, a jednocześnie skutecznie wykonuje swoją pracę, czyli odwierty. Obrotowy mechanizm jest bardzo skuteczny i zapewnia powtarzalność. Wysoka jakość urządzenia pozwala na pracę nawet na najbardziej twardych i wymagających nawierzchniach. Wiertnica elektryczna sprawdza się nie tylko przy budowie dróg, ale również pracach geologicznych. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest wykonanie choćby instalacji pompy ciepła, która jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Znacząco ułatwia odwierty pod wykonanie studni czy drenażu. Warto wiedzieć, że wiertnice elektryczne, oczywiście odpowiednio dostosowane do specyfiki pracy, stosowane są choćby w górnictwie, zarówno w pracach badawczych, jak i ratowniczych. To wyspecjalizowane urządzenia, które maksymalizują korzyści przy minimalnym ryzyku błędów.