Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile zarabia monter fotowoltaiki i jakie są jego obowiązki?

monter fotowoltaiki
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Odnawialne źródła energii cieszą się dużym zainteresowaniem, przez co na rynku tworzą się nowe miejsca pracy. Monter fotowoltaiki jest to dosyć nowy zawód. Jakie ma obowiązki i ile zarabia monter fotowoltaiki?

Zawód montera fotowoltaiki jest połączeniem zadań pracownika ogólnobudowlanego, elektryka i dekarza. Zatrudniając się na takim stanowisku, będziesz odpowiedzialny za przygotowanie, budowę i uruchomienie elektrowni słonecznej.

Jeśli zdobędziesz odpowiednie doświadczenie czy też ukończysz specjalne kursy, będziesz mógł również zgłaszać wykonane instalacje i je projektować - dodaje Tomasz Wykowski z serwisu ekohub.pl.

Na czym w ogóle opiera się praca montera fotowoltaiki?

Wykonując zawód montera fotowoltaiki, twoim obowiązkiem będzie nie tylko montaż samych paneli słonecznych. Musisz znać się również na:

  • konfigurowaniu falowników prądu
  • elektryce oraz pomiarach elektrycznych
  • budowaniu konstrukcji dachowych
  • wyznaczaniu oraz instalowaniu tras kablowych do modułów

Monter instalacji fotowoltaicznych nie tylko montuje wybraną przez klienta instalację fotowoltaiczną, ale również zajmuje się serwisowaniem systemu.

Kto nadaje się na to stanowisko?

Osoba na tym stanowisku musi posiadać również pewnie umiejętności interpersonalne. Jako monter powinieneś być samodzielny. Dobrze, jeśli będziesz mieć prawo jazdy, co ułatwi ci dotarcie do klientów. Monter nie zajmuje się dobieraniem zleceń, jednak to właśnie on odpowiada na wszelkie pytania klientów. Przyda ci się więc duża wiedza z zakresu fotowoltaiki. Otrzymasz z pewnością całą listę projektów, które powinieneś wykonać. Do ich realizacji przyda ci się umiejętność planowania swojego czasu. Nie bez znaczenia jest również punktualność, dobry kontakt z ludźmi i dbałość o szczegóły.

Kto może zostać monterem instalacji słonecznych?

Według prawa obowiązującego w naszym kraju, chcąc zostać monterem instalacji fotowoltaicznych, musisz spełnić pewne wymagania formalne. Podstawą będzie tutaj posiadanie przez ciebie certyfikatu UDT, którego okres ważności wynosi 5 lat. Ponadto, aby go otrzymać, musisz ukończyć kurs instalatora mikrourządzeń w akredytowanej placówce. W terminie do 12 miesięcy po ukończonym kursie, czeka cię państwowy egzamin sprawdzający twoje umiejętności. Co ważne, monter fotowoltaiki ma kontakt z prądem, a więc musi uzyskać uprawnienia elektryczne (SEP kategorii E i D) o właściwym zakresie.

Ile zarabia osoba na stanowisku montera instalacji fotowoltaicznych?

Zarobki tak samo, jak w przypadku wszystkich innych zawodów, zależą od kwalifikacji zawodowych, otrzymywanych premii, formy zatrudnienia, posiadanego doświadczenia, województwa. Jeśli chodzi o branżę fotowoltaiczną, pensja, na jaką możesz liczyć, będzie także uzależniona od pogody oraz pory roku. Na niski zarobek może liczyć osoba początkująca w tej branży. Taki monter zajmuje się jedynie wykonywaniem prostych prac przy elektryce, przygotowuje materiał i jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku.

Sprawdź też: https://ekohub.pl/inwerter-solarny

Doświadczony monter zarobi o wiele więcej. Najwyższą pensję otrzyma oczywiście osoba nadzorująca całą pracę, podpisująca dokumenty, wykonująca pomiary. Taki pracownik odpowiedzialny jest za całą instalację i jej prawidłowe podłączenie i działanie. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, zarobki montera fotowoltaiki wynoszą od 3500 do 5000 zł brutto. Najwięcej zarobić może osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Będzie ona rozliczana od zamontowanej mocy instalacji wyrażonej w kWp. W okresie letnim można liczyć na zarobki w przedziale 5-10 tysięcy złotych.

Czy warto podjąć pracę w tym zawodzie?

Coraz więcej gospodarstw domowych, ale także firm decyduje się na montaż paneli słonecznych. Jest to więc praca, która pozwala na pewny zarobek. Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przez co przybywa miejsc pracy w charakterze montera fotowoltaiki. Co ważne, jeśli uzyskasz odpowiednie kwalifikacje, możesz otrzymać pracę nie tylko na terenie naszego kraju, ale również w Niemczech, Holandii czy we Francji. Posiadając certyfikat montera paneli słonecznych, możesz liczyć na wiele korzyści. Jest to więc inwestycja niezwykle opłacalna.

Sprawdź też: https://ekohub.pl/instalacja-fotowoltaiczna

Praca montera wymaga bycia na bieżąco ze wszelkimi nowymi technologiami. Nie jest więc to praca nudna, oprócz tego można się przyczynić do budowania świadomości ekologicznej. Zarobki okazują się atrakcyjne, zwłaszcza jeśli zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.