Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Domy modułowe – zmień sposób myślenia o architekturze!

Dom modułowy
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Współczesna architektura zaskakuje i inspiruje – przekonują architekci i prezentują niebanalne propozycje na budynki mieszkalne, jak i budynki użyteczności publicznej, które zachwycają formą i funkcjonalnością. Decydując się na budowę własnego domu, warto zwrócić uwagę na domy modułowe drewniane. Jak są budowane? Czy taki dom spełni nasze oczekiwania?

Nowoczesne budownictwo w polskiej przestrzeni

Budowa własnego domu to olbrzymie wyzwanie, zarówno finansowe, jak i logistycznie. Na szczęście dzisiaj mamy wiele możliwości wyboru rodzaju domu, technologii budowy – dzięki temu dom może być jeszcze lepiej dopasowany do konkretnych potrzeb użytkowników.

Domy modułowe to ciekawa propozycja na polskim rynku. Stanowią one doskonałą alternatywę dla klasycznego, murowanego budownictwa, odpowiadają oczekiwaniom klientów i wpisują się w ekologiczne rozwiązania, które pozwalają po prostu żyć lepiej. Atutem jest tu również nowoczesny, przemyślany design, który cieszy oczy domowników.

Domy modułowe to zarówno domy jednorodzinne, jak i domki wakacyjne – Polacy pokochali szczególnie domy modułowe wakacyjne, które mogą stanąć w wybranym miejscu: w górach, nad morzem, blisko jezior. Domy modułowe to świetna alternatywa dla osób, które szukają rozwiązań szybkich, trwałych i nietuzinkowych.

dom modułowy w lesie

Jak zaprojektowany jest dom modułowy?

Podstawowym zagadnieniem, które interesuje osoby pragnące wybudować dom modułowy, jest jego konstrukcja. Materiałem nośnym jest tu drewno klejone krzyżowo – lite drewno odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia, ścieranie, zmienne warunki atmosferyczne. Płyty tworzące konstrukcję domu składają się zazwyczaj z 3 do 7 warstw lameli drewnianych, klejonych ze sobą naprzemiennie. Taka struktura ścian jest niezwykle sztywna, zabezpieczona przed odkształcaniem. Takie konstrukcje drewniane cieszą się olbrzymią popularnością w Europie – od kilku lat dostępne są również w Polsce, m.in. dzięki firmie Emiter.

Dlaczego warto postawić na drewno?

Lite drewno jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów konstrukcyjnych. Jego walory są nie do przecenienia: jest trwałe, doskonale izoluje przed chłodem, jest również materiałem, który stanowi doskonałą barierę akustyczną. Drewno oraz nowoczesne technologie pozwalają na szybką budowę domu modułowego. Topowi producenci wakacyjnych domów modułowych proponują również wykonanie konstrukcji w ściśle określonych warunkach – najczęściej w olbrzymim magazynie, dzięki czemu możliwe jest zachowanie szybkiego terminu realizacji. Takie domy powstają w zaledwie cztery miesiące! Szybki termin dodania domu modułowego sprawia, że ten rodzaj konstrukcji staje się coraz popularniejszy w Polsce!

Domy jednorodzinne modułowe

Jednorodzinne domy modułowe wyróżniają się na tle współczesnego budownictwa nie tylko ciekawym designem, ale też wysoką funkcjonalnością. Domy takie dostępne są zarówno w wersji parterowej, parterowej z poddaszem czy też jako domy piętrowe. Domy jednorodzinne modułowe zaprojektowane są w taki sposób, by spełniać oczekiwania domowników – poza obszernymi przestrzeniami wspólnymi takimi jak salon czy kuchnia domownicy mogą liczyć również na wygodne sypialnie, komfortowe łazienki. Domy jednorodzinne tego typu nierzadko uzupełniane są o spiżarnie czy kotłownie. Atutem są przestronne tarasy oraz balkony, dzięki którym możliwe będzie spędzanie czasu bliżej natury.

zdjęcie drewnianego budynku w lesie

Czy w projektach domów modułowych możliwe jest wprowadzanie zmian?

Bryły domów modułowych zaprojektowane są w sposób optymalny, a zmiany w ich obrębie możliwe są wyłącznie w niewielkim stopniu. Warto więc dokładnie przyjrzeć się propozycjom konkretnych producentów i wybrać rozwiązanie, które spełnia nasze oczekiwania.

Dom modułowy ze zintegrowanymi systemami odnawialnych źródeł energii

Olbrzymim atutem domów modułowych jest fakt, że są one przystosowane do stosowania elementów pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Wśród najchętniej wybieranych są instalacje fotowoltaiczne, wiele osób decyduje się także na pompy ciepła. Elementy te mogą współpracować ze sobą! Bez względu na wybrany system, możliwe będzie zarządzanie nim przy pomocy wygodnej instalacji smart home. System smart home to rozbudowana instalacja, pozwalający na kontrolowanie konkretnych elementów w naszym domu: rolet, bram, drzwi, ale też oświetlenia, zużycia energii. System inteligentnego domu może być zarządzany z wysokości aplikacji w naszym smartfonie, jak również z tabletu, który umieszczony zostanie na ścianie w domu.