Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak uzyskać decyzję środowiskową?

decyzja środowiskowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Niezależnie od tego, jaką planujesz inwestycję, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zanim ją rozpoczniesz, konieczne będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń i zgód. Wśród nich zapewne wymagana będzie decyzja środowiskowa, czyli decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Jak można ją uzyskać? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

Sprawdź, czy na pewno niezbędna jest decyzja środowiskowa

Zanim wystąpisz o wydanie decyzji środowiskowej, warto, abyś upewnił się, czy przy tym konkretnym rodzaju inwestycji faktycznie jest potrzebna. Ocena oddziaływania na środowisko jest konieczna w przypadku takich inwestycji jak np.: elektrownia jądrowa, budowa i remont drogi, spalarnia odpadów, budowa autostrady, lakiernia proszkowa, budowa chlewni czy stacja paliw. Czasem decyzja środowiskowa jest wymagana również przy innych inwestycjach takich jak budowa farmy fotowoltaicznej, farmy wiatrowej, zabudowy mieszkaniowej, masztu telefonii komórkowej czy sieci wodociągowej. Jeśli dojdziesz do wniosku, że Twoja inwestycja wymaga decyzji środowiskowej, zobacz, jak możesz ją uzyskać. 

Jak wygląda staranie się o uzyskanie decyzji środowiskowej?

Decyzja środowiskowa to zdecydowanie jedna z najczęściej wydawanych decyzji administracyjnych o charakterze środowiskowym. Zanim ją uzyskasz, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami. Jednym z podstawowych dokumentów jest karta informacyjna, z kolei gdy inwestycja ma znacząco oddziaływać na środowisko, potrzebny będzie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko

Konieczne będzie dołączenie również mapy ewidencyjnej czy wypisu z rejestru gruntów. Warto podkreślić, że to, jakie dokładnie będą potrzebne załączniki, jest zależne od charakteru przedsięwzięcia. Za wydawanie takich decyzji najczęściej odpowiedzialny jest prezydent miasta, wójt, burmistrz. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od przypadku wydawaniem decyzji może zajmować się starosta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. 

Jeśli chciałbyś mieć pewność, że Twoja inwestycja zacznie się bez żadnych komplikacji, a raport nie będzie zawierał błędów, skorzystaj z pomocy ekspertów z AvesNature, którzy mają na swoim koncie ponad 400 dokumentacji środowiskowych i przyrodniczych w całej Polsce. Chętnie pomogą Ci w sporządzeniu dokumentów, które zapewnią uzyskanie pozytywnej decyzji środowiskowej. W razie jakichkolwiek pytań możesz skontaktować się ze specjalistami, dzwoniąc lub wysyłając wiadomość e-mailową. Wszystkie potrzebne dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej AvesNature.