Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy malowanie konstrukcji stalowych chroni przed korozją? Odpowiedź eksperta

malowanie konstrukcji stalowych
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Konstrukcje stalowe są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co oczywiście wpływa nie tylko na aspekt wizualny, ale przede wszystkim trwałość konstrukcji. Bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać powierzchnię, czy nie pojawiły się na niej oznaki korozji, a jeśli tak, to niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków. Czy można pomalować dużą konstrukcję stalową i skutecznie ochronić ją przed korozją? Oto odpowiedź eksperta w tej sprawie.

Jak zadbać o konstrukcję stalową?

Branża budownicza często wykorzystuje stal, która jest nie tylko materiałem solidnym, ale też i łatwym w montażu. Ze stali można z powodzeniem wybudować halę przemysłową, stworzyć konstrukcję dachu lub obiektu mieszkalnego. Jest ona powszechnie stosowana, ale niestety ma też swoje wady, a mianowicie może ulec korozji, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona. Jeśli mamy do czynienia już z gotowym obiektem wykonanym z konstrukcji stalowej, to ciężko jest stwierdzić, czy został on zabezpieczony warstwą ochronną. Można jednak to sprawdzić, a w razie konieczności dokonać renowacji. Ekspert jednak zaleca, by te prace zostały wykonane przez profesjonalną firmę, która ma do użytku specjalistyczne narzędzia i wiedzę. 

Jak zabezpieczyć stal przed korozją?

Są specjalne środki do ochrony antykorozyjnej, które stosuje się na powierzchnie stalowe. Muszą być one jednak odpowiednio dobrane, a także nałożone na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Warto w tej kwestii oprzeć się na opinii eksperta, który rekomenduje zastosowanie odpowiednich farb, a wcześniej podkładów. Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się farby dwuskładnikowe, jednoskładnikowe oraz gruntoemalie. Każda z nich nadaje się do zabezpieczenia powierzchni stalowej przed korozją, ale każda z nich ma inne właściwości. 

Farby dwuskładnikowe najczęściej są farbami epoksydowymi lub poliuretanowymi, które szybko schną i często wykorzystuje się je do renowacji maszyn i urządzeń. Wśród farb jednoskładnikowych można znaleźć farby akrylowe, poliwinylowe, silikonowe czy alkidowe, którymi maluje się kominy, rurociągi czy piece. Ostatnią grupą są gruntoemalie, które chronią przed promieniowaniem słonecznym, a także nie ma konieczności nakładania przed malowaniem warstwy podkładowej. 

Jak przygotować konstrukcję stalową do malowania?

Przed malowaniem czegokolwiek zawsze należy odpowiednio przygotować powierzchnię, a więc ją oczyścić. Z konstrukcji stalowych muszą być usunięte odpadające kawałki farby, rdza czy inne zabrudzenia, które się pojawiły z biegiem czasu. W tym celu ekspert zaleca użyć specjalnych preparatów z inhibitorami korozji, które znacznie spowalniają procesy rdzewienia. Oczywiście ten etap musi odbyć się przy użyciu odpowiednich narzędzi, a oczyszczanie najczęściej wykonuje się metodą strumieniowo-ścierną. Są też inne sposoby stosowane przez profesjonalne firmy, a wśród nich można wyróżnić oczyszczanie przez:

  • młotkowanie,
  • szczotkowanie,
  • opalanie.

Wybór konkretnej metody należy pozostawić fachowcom, którzy ocenią stan konstrukcji stalowej i stwierdzą, która z nich będzie najlepszym sposobem na przygotowanie powierzchni pod kolejny etap, czyli malowanie. 

Czym jest ocynkowanie?

Przez wiele lat konstrukcje stalowe były zabezpieczane przed rdzą metodą ocynkowania. Ten sposób polegał na umieszczeniu stalowych elementów w kąpieli, w której znajdowały się odpowiednie preparaty elektrolitowe. Następnie roztwór był podłączony do prądu i tworzyła się na stali trwała powłoka. Oczywiście jest to dobra metoda chroniąca przed korozją, jednak ma jeden duży mankament, o czym wspomina ekspert, a mianowicie należy zdemontować każdy element, by go zabezpieczyć. W wielu przypadkach jest to niemożliwe, a jeśli jest taka opcja, to jest to proces czasochłonny i bardzo kosztowny. W opinii eksperta malowanie konstrukcji stalowej przynosi porównywalne efekty, a jest to praca dużo łatwiejsza i nie ma konieczności demontażu konstrukcji. To wpływa oczywiście na czas wykonywanej pracy, a także na koszty. 

Ochrona konstrukcji stalowych przed korozją - jak znaleźć firmę?

Prace polegające na malowaniu konstrukcji stalowych wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, ale też i wiedzy. Przyda się też doświadczenie, które pozwoli wykonać wszystkie zadania profesjonalnie, dzięki czemu efekt będzie trwały. Najlepiej zlecić malowanie firmie, która zajmuje się tym od lat i ma wiele zrealizowanych projektów na swoim koncie. Taką firmą jest RS-MAL, która wykonuje swoje usługi terminowo, rzetelnie i z zachowaniem największej staranności. Malowanie konstrukcji stalowej jest skutecznym sposobem, by ochronić ją przed korozją.