Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są korzyści z instalacji zbiornika na deszczówkę w domu jednorodzinnym?

zbiornik na deszczówkę
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Zbiorniki na wodę deszczową zyskują coraz większą popularność wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Na podjęcie decyzji o instalacji mają wpływ przede wszystkim dwa główne czynniki: ekonomia i ekologia. Zaoszczędzona woda z opadów atmosferycznych ma wiele zastosowań, m.in. służy do podlewania i nawadniania ogrodów. Dzięki temu w skali roku na pewno można trochę zaoszczędzić, zależnie od metrażu działki i pojemności zbiornika.

Podziemny na naziemny - który zbiornik wybrać?

Jeśli zdecydujesz się kupić zbiornik na deszczówkę, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim zastanów się nad rodzajem zbiornika. Na niedużej działce może być problem z umieszczeniem większego pojemnika zewnętrznego. Po drugie w tego typu zbiorniku znajdzie się o wiele mniej wody niż w zbiorniku zamontowanym pod ziemią. Przy niedużych potrzebach użytkownika nie ma problemu z zaopatrzeniem roślinności w wodę itp., ale przy większej powierzchni już tak. Musisz pamiętać, że zbiorniki na wodę opadową ustawia się bezpośrednio przy rynnach. Takie usytuowanie sprawia, że zbiorniki muszą być zaopatrzone w przelew awaryjny i system odpowietrzenia.

Zbiorniki podziemne zgromadzą już wiele więcej wody opadowej, bo nawet 100 000 tys. litrów. Podczas montażu nie ma takich obostrzeń co do miejsca, w którym znajdzie się zbiornik. Oczywiście nie umieszczać go tam, gdzie znajdują się rury, media czy korzenie drzew. Natomiast w sytuacji montażu zbiornika w miejscu, które jest narażone na duże naciski z zewnątrz, koniecznie trzeb założyć dodatkowe wzmocnienia. Kupując taki zbiornik dobrej, renomowanej firmy, otrzymasz w zestawie inne elementy montażowe, czyli kanał dopływowy i odpływowy, nadstawkę montażową, sito filtracyjne oraz przykręcane pokrywy. 

Estetyczny i praktyczny zbiornik na deszczówkę - same korzyści

Zbiorniki naziemne mają zazwyczaj bardzo estetyczną konstrukcję. Dzięki temu wpisują się w nowoczesne trendy aranżacyjne i stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Jeśli zdecydujesz się na kupno zbiornika zewnętrznego, wybierz taki, który nie będzie psuł stylistyki ogrodu i przydomowego terenu. Druga kwestia to strona praktyczna. Zbiornik zbierający wodę deszczową powinien być wykonany z najlepszej jakości materiałów.

Zbiorniki podziemne muszą być wytrzymałe na naciski z zewnątrz. Sprawdź, jaką warstwą ziemi mogą być przysypane, bo to jest niezwykle istotna kwestia w późniejszym użytkowaniu. Jeśli zbiornik na deszczówkę będzie miał idealne paramenty techniczne i sprawdzi się pod względem wizualnym, dobierz odpowiedni kształt i pojemność. Dopasowanie zbiornika do wielkości działki i potrzeb użytkowników sprawi, że sporo zaoszczędzisz w poborze wody do podlewania ogrodu. 

Co warto kupić z oferty firmy Xymen? 

Rynek ze zbiornikami na deszczówkę jest bardzo duży. Dlatego też wybór odpowiedniego urządzenia przysparza czasami trochę problemów.  Jedną z firm, która oferuje wysokiej jakości pojemniki na wody opadowe, jest Xymen: https://xymen.pl/kategoria-produktu/zbiorniki-na-wode-deszczowa/. W sporej ofercie katalogowej znajdziesz np. Zbiornik na wodę deszczową MARSEPLAST Bolt 2500l z pakietem deszczowym i pompą automatycznąZbiornik zbudowany z wysokiej jakości polietylenu, dlatego jest bardzo szczelny i wytrzymały. W zbiorniku zainstalowana jest pompa automatyczna, dzięki której łatwo można wykorzystać zgromadzoną wodę. Wystarczy tylko odkręcić kran lub spust pistoletu, aby pompa z wbudowanym czujnikiem uruchomiła się i pracowała bez nadzoru. Zbiornik składa się ze strefy gromadzenia wody i podczyszczania wody.

Drugi rodzaj zbiornika marki Xymen: Zbiornik na wodę deszczową MARSEPLAST Bolt 3500L z pompą pływakową to rynkowa nowość. Od strony budowy i parametrów mocno przypomina ww. urządzenie. Jednak trzeba wyróżnić za obecność kosza-sita filtracyjnego, które oczyszcza wodę z drobnych zanieczyszczeń. Dzięki temu woda nie gnije i nie uszkadza podzespołów zbiornika. To urządzenie można śmiało podłączyć do kranu, aby zasilić gospodarstwo w wodę bieżącą.

Dlaczego warto zainstalować zbiornik na wodę opadową? Przede wszystkim oszczędzasz pieniądze, ale też składasz głęboki ukłon przyrodzie. W obecnych czasach mądre korzystanie z zasobów wodnych to konieczność. Co więcej, możesz doprowadzić wodę deszczową do pralki lub toalety, oczywiście po odpowiedniej filtracji.