Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Energooszczędność w budownictwie: korzyści zastosowania gruntowych wymienników ciepła

gruntowy wymiennik ciepła
Źródło zdjęć: Adobe Stock
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie, które wspiera zarówno nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej, jak i ogrzewanie budynków, zapewniając oszczędności, ale i efektywność. Warto poznać wszystkie korzyści związane z jego zastosowaniem w budownictwie.

Zalety zastosowania gruntowego wymiennika ciepła zimą i latem

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być wspomagana przez zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła. Takie rozwiązanie pozwala doprowadzić wstępnie ogrzane zimą albo schłodzone latem powietrze do rekuperatora. Dzięki temu nie trzeba korzystać ze wstępnych nagrzewnic elektrycznych zimą. Z kolei latem do domu trafia schłodzone powietrze, dzięki czemu można osiągnąć większy komfort termiczny. Zarówno gruntowy wymiennik ciepła przeponowy, jak i bezprzeponowy może być bardzo wydajny. Można dopasować rodzaj do warunków i poziomu wód gruntowych. Największą zaletą gruntowych wymienników ciepła jest fakt, że zimą nie dopuszczają do dostania się do systemu wentylacji powietrza o ujemnej temperaturze. Dzięki temu system ogrzewania np. pompą ciepła może działać jeszcze wydajniej.

Powietrzna pompa ciepła

Oszczędności, które można uzyskać dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła

Decydując się na montaż gruntowego wymiennika ciepła, można liczyć na maksymalnie opłacalne dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Dzięki GWC wymiennik ciepła w rekuperatorze nie zamarza, co sprawia, że koszty eksploatacji, a także konserwacji się obniżają. GWC znajduje się zwykle na głębokości 1,5 do 2 m, czyli poniżej granicy przemarzania gruntu. W tym miejscu panuje stała dodatnia temperatura. Zastosowanie zaizolowanych przewodów zapewnia efektywne doprowadzanie do domu powietrza o temperaturze wynoszącej plus 5-7 stopni zimą, niezależnie od panującej aury i ujemnej temperatury. W ten sposób ogranicza się ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku.   

Instalacja gruntowego wymiennika ciepła to gwarancja zdrowego mikroklimatu i ekologiczne rozwiązanie

Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła zapewnia zawsze oczyszczone powietrze o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Warto wiedzieć, że żwirowy GWC przez cały czas oczyszcza powietrze z bakterii, grzybów i alergenów. Trzeba podkreślić, że powietrze trafia do rekuperatora, który także wyposażony jest w filtry. Dzięki temu powietrze w domu może być naprawdę czyste, co sprzyja  rekonwalescencji w przypadku chorób, a także ogranicza występowanie alergii. Bez wątpienia zainstalowanie rekuperacji z odzyskiem ciepła współpracującej z GWC w nowym budynku czy poddawanym gruntownej termomodernizacji  pozwala osiągnąć najlepsze parametry, jeśli chodzi o ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, korzysta się z zielonej energii z gruntu, która jest odnawialna i ogranicza się zużycie energii elektrycznej czy eksploatację źródeł ciepła.

Energia geotermalna

Posiadając gruntowy wymiennik ciepła nie trzeba korzystać z chemii do oczyszczania powietrza, np. jonów srebra. Pomaga utrzymać prawidłową wilgotność, która w domu powinna wynosić pomiędzy 40 a 60%. Warto podkreślić, że wymienniki bezprzeponowe, zarówno płytowe, grzebieniowe jak i żwirowe nie wymagają konserwacji. W przypadku wymiennika rurowego konieczne jest przemywanie, ale robi się to nie częściej niż raz do roku, a konserwacja trwa około 2 godzin. Choć zastosowanie GWC nie zastępuje klimatyzacji, to jednak znacznie poprawia komfort życia domowników latem przy wysokich temperaturach.