Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wygoda i komfort w pracy, czyli inwestycja na lata: jak dobrać odzież BHP?

odzież BHP
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Odzież BHP to ekwipunek, który ma na celu zapewnienie nam ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami w miejscu pracy. Powinna ona nie tylko spełniać odpowiednie normy, lecz także zapewniać wygodę umożliwiającą rzetelne wykonywanie obowiązków. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, dzięki któremu dobranie odpowiedniej odzieży BHP stanie się znacznie łatwiejsze.

Dlaczego tak ważne jest, by wyposażyć się w dobrej jakości odzież BHP?

Odzież BHP ma na celu zabezpieczać pracownika przed możliwymi obrażeniami, skaleczeniami, poparzeniami czy kontuzjami mogącymi przydarzyć się w czasie pracy. W wielu krajach, takich jak Polska, obowiązują odpowiednie przepisy, które wymagają od pracowników i pracodawców stosowania zasad BHP w miejscu pracy. Ma to na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Pracownicy wyposażeni w odpowiednią odzież BHP mogą w pełni skupić się na wykonywaniu swojej pracy. Dzięki temu mogą być bardziej wydajni i efektywni. Firmy, w których korzysta się z odzieży ochronnej, cieszą się także lepszym wizerunkiem i opiniami.

W jakiego rodzaju odzież BHP warto się wyposażyć?

Do kategorii odzieży BHP możemy zaliczać różnorodne elementy wyposażenia, takie jak kaski, okulary ochronne czy rękawice. Istnieją jednak 3 główne elementy odzieży tego rodzaju, które są niezbędne w większości miejsc pracy – są to buty robocze, kurtki i spodnie.

Buty robocze

Buty robocze to obuwie o specyficznej budowie i konstrukcji, która ma na celu chronić stopy przed upadkiem na nie ciężkich przedmiotów, wbijaniem się ostrych przedmiotów leżących na ziemi i rozcięciami. Nierzadko wyposaża się je również w antypoślizgowe podeszwy, jeśli warunki pracy tego wymagają. Najwygodniejsze buty robocze będą nie tylko chronić stopy pracowników, lecz także zapewniać im komfort co przyczyni się do zwiększenia ich efektywności w miejscu zatrudnienia.

buty robocze bhp

Kurtka

Zadaniem kurtek BHP jest ochrona górnych części ciała pracowników przed różnego rodzaju substancjami i działaniem czynników atmosferycznych, jeśli praca odbywa się na zewnątrz. Zazwyczaj jest to ubranie wykonane z wytrzymałych, odpornych na różne czynniki zewnętrzne materiałów. Tego rodzaju kurtki są dodatkowo wyposażone w elementy odblaskowe, czego przykładem może być kurtka Portwest.

kurtka robocza bhp

Spodnie

Spodnie ochronne służą jako bariera dla dolnych części ciała, jakim są nogi i biodra. Ten rodzaj odzieży roboczej jest wyposażony w dodatkowe wzmocnienia umieszczone w miejscach, które są bardziej narażone na urazy i kontuzje. Dobrym przykładem takich wzmocnień są okolice kolan. Spodnie Polstar świetnie sprawdzają się w roli ubrania ochronnego. Zastosowany przy produkcji trwały i odporny materiał sprawia, że spodnie tego typu znajdą zastosowanie w każdych warunkach. Dodatkowo są one wyposażone w strategicznie umiejscowione kieszenie, dzięki czemu komfort ich użytkowania jest jeszcze większy.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj odzieży BHP?

Chcąc znaleźć odpowiednią odzież BHP, należy przede wszystkim ustalić, w jakich warunkach ma być wykonywana praca. Ponadto warto wybierać odzież BHP cechującą się wysoką jakością, która nie tylko zapewni ochronę, lecz także posłuży przez długie lata użytkowania. Ubrania spełniające wymogi BHP to rozsądna inwestycja, na której nie należy oszczędzać.