Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zyskujemy dzięki instalacji fotowoltaicznej?

instalacja fotowoltaiczna
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Fotowoltaika wiedzie tu niewątpliwie prym. Łączna moc wszystkich źródeł energii (a więc też tych konwencjonalnych) wyniosła w grudniu 2022 r. w Polsce 60 GW. 20% tej wartości wygenerowała fotowoltaika! Biorąc pod uwagę wzrost cen prądu – energia ze słońca może pomóc sporo zaoszczędzić. A to zaledwie jedna spośród wielu korzyści, jakie niosą za sobą instalacje fotowoltaiczne.

Oszczędność finansowa, jakiej się nie spodziewasz

„Ceny prądu nie spadają”, „Rachunki za prąd wzrosną” – to hasła, które ze wszech stron spadają na gospodarstwa domowe i firmy budząc obawy o stabilność finansową w przyszłości. Jak jest w rzeczywistości? Niestety mało optymistycznie. Ceny prądu zostały zamrożone tylko od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Dla podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorców koszt zużycia 1MWh wynosi obecnie 785,00 zł. Dla gospodarstw domowych i rolników wprowadzono limity zużycia energii. Po ich przekroczeniu obowiązuje cena – 693 zł za 1MWh.

Choć sytuacja cen energii nie jest tak dramatyczna, jak w roku 2022, to nadal daleko jej do stabilnej. Można się spodziewać dalszego ich wzrostu w 2024 r. Ceny energii raczej nie będą nadal zamrożone, co zarówno dla przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych oraz rolników oznaczać będzie… drastyczny ich wzrost. I to nawet o 40%

Stać Cię na to? A nawet jeśli tak, to czy naprawdę chcesz wydawać zarobione pieniądze na prąd? To pytanie tylko pozornie jest retoryczne. Gdy na nie odpowiesz, zrozumiesz, jak wiele korzystnych zmian wprowadzi do Twojej codzienności fotowoltaika. W Bielsku-Białej zdążysz zrealizować inwestycję jeszcze w tym roku!

Początkowo duży wydatek związany zakupem paneli, elementów niezbędnych do funkcjonowania systemu, a także sam montaż zwróci Ci się po zaledwie 7–10 latach. Tymczasem żywotność paneli wynosi aż ćwierć wieku. To znaczy, że przez 15–18 lat słońce dostarczać Ci będzie darmową energię. A jeśli skorzystasz z dotacji – jeszcze szybciej inwestycja Ci się zwróci!

Gdy cała instalacja pracuje w systemie on-grid (jest podłączona do sieci) możesz odsprzedawać nadwyżki energii, której nie zużywasz. A jeśli decydujesz się na inwestycję w domu, którego jesteś właścicielem (albo współwłaścicielem) możesz w zeznaniu rocznym pomniejszyć podstawę opodatkowania nawet o 53 000 zł. Jest to tzw. ulga termomodernizacyjna, z której warto skorzystać, by zyskać na fotowoltaice jeszcze więcej.

Nie same finanse się liczą

Powietrze w Polsce jest w bardzo złym stanie. Choć w 2022 r. stężenie większości zanieczyszczeń było niższe niż w 2021 r., to nie znaczy, że było dobrej jakości. Poprawa oznacza, że przekroczenie dopuszczalnego średniodobowego poziomu PM10 odnotowano nie w 25 strefach, ale w 14. Innymi słowy – jest nieco mniej źle.

Sytuacja jest najgorsza w sezonie grzewczym, gdy elektrownie pracują na pełnych obrotach, a z kominów na wsiach i peryferiach miast unosi się dym (nie zawsze wyłącznie ze spalonego węgla czy drewna).

Decydując się na fotowoltaikę, zaczynasz produkować bezpieczną dla środowiska energię. Nie sprawisz co prawda, że powietrze w okolicy stanie się nieskazitelnie czyste, ale zrobisz ku temu ważny krok i stworzysz trend, za którym może podążą inni mieszkańcy. 

Firmy, które decydują się na wprowadzenie instalacji fotowoltaicznych do swoich przedsiębiorstw, budują pozytywny proekologiczny wizerunek. Dla wielu konsumentów jest to coraz ważniejsze. To całkiem prosty sposób na marketing. Montaż paneli fotowoltaicznych w Bielsku-Białej może poprawić konkurencyjność Twojej firmy!

Jesteś niezależny, nawet gdy wokół szaleje burza

Ostatnie lata pokazały, jak nieobliczalna potrafi być pogoda. Gwałtowne burze, wichury, ulewy. Wszystkie te zjawiska niekiedy skutkują przerwami w dostawie prądu (o czym raz za razem informują alerty RCB). Może nastąpić to w trakcie wykonywania przelewów wynagrodzeń pracownikom, prowadzenia szkolenia online czy pisania terminowego raportu. 

Instalacja fotowoltaiczna uniezależnia od przerw w dostawie prądu. Podczas gdy u sąsiadów gasną światła, Ty nadal możesz bez chwili przerwy realizować swoje obowiązki. To instalacja produkuje prąd zaspokajający Twoje potrzeby i całkowicie uniezależnia Cię od kaprysów natury i działania elektrowni. A jeśli wyposażysz instalację w magazyn energii to nawet nocą burza i wichura nie będą Ci straszne. 

Źródła:

  1. https://www.are.waw.pl/badania-statystyczne/wynikowe-informacje-statystyczne/publikacje-miesieczne#informacja-statystyczna-o-energii-elektrycznej, dostęp: 9.08.2023 r.
  2. https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/04/PIE-Raport_OZE.pdf, dostęp: 9.08.2023 r.
  3. https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20230714133336/download?id=166238&lang=pl_PL, dostęp: 9.08.2023 r.
  4. https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1004483, dostęp: 9.08.2023 r.