Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kraty pomostowe w budownictwie drogowym, przemysłowym i prywatnym

Krata pomostowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Kraty Wema są bardzo popularnym rozwiązaniem zarówno w budownictwie prywatnym, jak i w przemysłowym. Mimo to wiele osób nie kojarzy ich nazwy. Dlatego postanowiliśmy dziś przybliżyć czytelnikom ten niezwykły element budowlany - w szczególności jego wszechstronną funkcjonalność. Gdzie można wykorzystać kraty pomostowe i jakie są ich największe zalety? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kraty Wema - budowa i charakterystyka

Kraty pomostowe to stosunkowo prosta konstrukcja ze stali, najczęściej ocynkowanej, składająca się z naprzemiennie ułożonych profili oraz prętów. Pomiędzy nimi tworzą się oczka, co znacząco zmniejsza wagę takiego elementu. Całość obramowana jest dodatkowym prostownikiem. Najczęściej kraty Wema wykonuje się techniką zgrzewania lub wciskania. W określonych przypadkach stosuje się także serratowanie, czyli nacinanie powierzchni kraty w celu zwiększenia przyczepności. Jest to pomocne w miejscach, gdzie może pojawić się lód lub inna ciecz.

Najważniejszą zaletą krat Wema jest bardzo wysoka wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej masie. Konstrukcja taka jest również odporna na działanie większości czynników chemicznych czy pogodowych. Koszt wytworzenia takiego elementu nie jest duży, a dodatkowo istnieje możliwość personalizacji zamówienia - obok standardowego typoszeregu dostępne są również wymiary nietypowe.

Najważniejsze zastosowania krat pomostowych

Gdzie najczęściej wykorzystuje się kraty Wema?

  • Elementy konstrukcyjne sprawdzają się głównie przy wykonywaniu ciągów komunikacyjnych. Mogą to być przejścia i kładki dla pieszych, ścieżki czy przejścia nadziemne.
  • Platformy na obiektach sportowych.
  • Części stanowisk na linii produkcyjnych.
  • Jako podłoże lub podłoga w magazynach lub na myjniach samochodowych. W tym przypadku zapewniają szybkie pozbycie się rozlanych płynów czy wody.
  • Elementy konstrukcyjne obiektów stalowych.
  • Jako ozdoby na ogródkach i podwórkach.
  • A nawet w formie wycieraczek. Jest to niezwykle popularne rozwiązanie w domach utrzymanych w stylu industrialnym.

Mnogość zastosowań krat Wema to tylko jedna z zalet tego rozwiązania.

Dlaczego warto korzystać z krat Wema?

Niska waga, duża wytrzymałość oraz mnóstwo zastosowań - te cechy sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup omawianego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych zalet. Kraty Wema można w łatwy i szybki sposób montować i demontować. Oznacza to również bardzo szybką wymianę uszkodzonych elementów - choć trwała, metalowa konstrukcja nie jest łatwa do zniszczenia. Świadczy o tym choćby zastosowanie krat pomostowych w budowie mostów, gdzie nawet najmniejsze uszkodzenie może mieć katastrofalne skutki. Jednak kratki Wema stosuje się również w przemyśle, często narażając je na działanie środków chemicznych, co w długim czasie może prowadzić do powstania pęknięć czy zniszczenia powierzchni ochronnej.

Warto również zwrócić uwagę na estetykę krat pomostowych. Prosta konstrukcja prezentuje się doskonale zarówno w surowych warunkach fabryk i magazynów, jak i jako ozdoba domu albo ogrodu. Jest to zasługa cynkowej powierzchni, pięknie mieniącej się w słońcu.

Decydując się na zakup krat Wema, możesz wybrać dwie możliwości. Szybszą jest zdecydowanie się na jeden z popularnych rozmiarów. Wtedy gotowe detale będą czekać na Ciebie w magazynie. Jednak producent krat pomostowych umożliwia także zamówienie nietypowych wymiarów. Choć wymagać to będzie więcej czasu, gotowa krata będzie idealnie pasowała w swoje miejsce, co zaowocuje jej większą funkcjonalnością oraz estetyką. Szczególnie że wykonanie takiego zlecenia trwa stosunkowo krótko.