Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przepusty ppoż w budynkach użyteczności publicznej - najważniejsze informacje

gaśnica
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Przepusty ppoż (przeciwpożarowe), określane też inaczej jako przepusty instalacyjne, mają ogromne znaczenie w każdym budynku użyteczności publicznej, gdyż skutecznie spowalniają rozprzestrzenianie się pożaru. Dowiedzmy się o nich więcej informacji.

Przepusty ppoż - co je definiuje?

Przepusty instalacyjne przeciwpożarowe powinny być dobrane pod kątem rodzaju instalacji, jak i specyfiki danego przewodu. To, co jest oczywiście najważniejsze w przypadku przepustów instalacyjnych - to poziom odporności ogniowej, którego powinny cechować dwie główne cechy - szczelność oraz izolacyjność. Ten pierwszy parametr określa się literą E, izolacyjność zaś literą I. Warto zwracać uwagę na to oznaczenie. Liczba symbolu EI120 mówi nam, przez ile minut ogień nie ma prawa przedostać się przez ścianę izolacyjną. 

Jakie są rodzaje przepustów pożarowych?

Istnieje wiele rodzaj przepustów ogniowych, przyjrzyjmy się kilku z nim. Jednymi z bardziej popularnych są przepusty rur palnych (rury wytworzone z materiałów jak PP, PVC, PE itp.). Żeby je zabezpieczyć, stosuje się kołnierze, kasety ochronne, pęczniejące opaski, bandaże ognioochronne czy pęczniejące masy uszczelniające. Do przepustów rur niepalnych zaś trzeba zastosować materiał izolujący, jak wełna mineralna bądź mieszanki mineralne. Inne to przepusty elektryczne (jak kable elektryczne), do których również stosuje się wełnę mineralną, ale też różne rodzaje zapraw ognioochronnych czy elementów poliuretanowych mających właściwości pęczniejące. Są też przepusty kombinowane, w których przez jedną przegrodę przechodzą instalacje różnego rodzaju. Najlepiej wypełnić je wełną mineralną i różnego rodzaju zaprawami.

Materiały w przepustach ogniochronnych

Wspomnieliśmy już o niektórych materiałach stosowanych w przejściach pożarowych, teraz warto je wymienić i pokrótce opisać. Opaski i kołnierze są najchętniej wybierane, bo zapewniają skuteczną ochronę rur palnych. Tego rodzaju opaskę zakłada się na rurę i wsuwa do przegrody. Masy, kity i zapraw doskonale wypełniają drobne szczeliny przepustów elektrycznych, a farby służą do malowania nimi kabli, żeby opóźnić ich zajęcie przez ogień. Elementy poliuretanowe pasują szczególnie do przepustów kombinowanych ze względu na swoje właściwości. Kiedy temperatura wzrasta, poliuretan pęcznieje, uszczelniając skutecznie przegrodę przed szkodliwymi substancjami. Ognioochronne kratki wentylacyjne efektywnie spowalniają rozprzestrzenianie się ognia pomiędzy pokojami. Po więcej zapraszamy tutaj -> https://pol-poz.pl/przepusty-ogniochronne.