Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak stworzyć estetyczną elewację domu? Poznaj najważniejsze trendy

elewacja domu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Każdy dom jest unikalny, a jego elewacja stanowi nie tylko o jego estetyce, ale także często o charakterze i stylu. Projektując ją, warto zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak rodzaj budynku, lokalizacja, osobiste preferencje, a także aktualne trendy. Wiele osób bazuje dziś właśnie na ostatnim z wymienionych czynników. Dlatego przyjrzymy się bliżej najważniejszym trendom i sprawdzimy w jakich stylach projektuje się dzisiaj fasady. Wszystko po to, by dom mógł cieszyć oczy właścicieli oraz zachwycać gości.

Materiały, kolory i elementy dekoracyjne

Materiał, z którego wykonana jest elewacja, ma wpływ na jej estetykę i trwałość. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do elewacji są: cegła, kamień, drewno czy tynk. Wybierając materiał, należy wziąć pod uwagę styl architektoniczny budynku oraz warunki klimatyczne w miejscu, gdzie znajduje się dom. W Polsce sprawdzi się wiele rozwiązań, choć wciąż jednym z najpopularniejszych jest tynk, którzy przyozdabiają odpowiednie farby na elewacje.

Jeśli już o farbach mowa, warto wspomnieć o kolorze. To ważny czynnik w projektowaniu elewacji, który wpływa na jej estetykę. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się elewacje w jasnych kolorach, takich jak biel, beż i szarość. Trzeba jednak zauważyć, że nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Jeśli budynek zlokalizowany jest np. blisko ruchliwej trasy, w sąsiedztwie lasu lub drogi o sypkiej nawierzchni, jasne farby na elewacje szybko stracą swój kolor z powodu zanieczyszczeń. W takim przypadku lepiej zdecydować się na nieco ciemniejsze barwy, np. grafit czy brąz.

Oprócz kolorów, duże znaczenie dla estetyki budynku mają również elementy dekoracyjne, takie jak bonie, gzymsy, pilastry czy cokoły, które dodają charakteru oraz podkreślają styl domu. Ważne jest, aby rozmieszczenie tych elementów było proporcjonalne i harmonijne. Często stosuje się symetrię, która nadaje elewacji elegancki charakter.

Najważniejsze trendy w projektowaniu elewacji

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się elewacje utrzymane w stylu minimalistycznym. Charakteryzują się one stonowanymi kolorami oraz prostymi kształtami. Innym trendem jest elewacja w stylu skandynawskim, która jest utrzymana w jasnych, ale ciepłych kolorach i posiada duże okna. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są elewacje utrzymane w stylu industrialnym, czyli wykonane z betonu, kamienia lub cegły, z widocznymi elementami konstrukcyjnymi.

W przypadku materiałów wiele osób stawia wciąż na wspomniane już elewacje z tynku cienkowarstwowego. To rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie gładkiej i jednolitej powierzchni. Wykorzystując farby na elewacje, tynk można malować na dowolny kolor, co pozwala na uzyskanie różnych efektów estetycznych. Ważne jest jednak, aby wybierać powłoki dobrej jakości, które będą odporne na warunki atmosferyczne. Sporą popularnością cieszą się także elewacje z elementami drewnianymi, które w sposób wizualny ocieplają estetykę budynku, dodając mu naturalnego uroku.