W starszym budownictwie często konieczne jest przeprowadzanie rozmaitych remontów. Problemy wynikają z wyeksploatowania poszczególnych elementów konstrukcji i idących za tym konsekwencji. Jednym z tego typu problemów jest niewłaściwa izolacja i pojawiająca się z tego powodu wilgoć. W poniższym artykule wyjaśniamy, o co konkretnie chodzi i jak przeciwdziałać wilgoci pojawiającej się z takiej przyczyny.
Izolacja murów
Tworząc konstrukcję budowlaną, w projekcie należy uwzględnić izolację murów. Mowa o zastosowaniu materiału, który uniemożliwi przenikanie przez mury wody. To konieczne, ponieważ z czasem w murze pojawia się wiele nieszczelności. Natomiast wystarczą naprawdę niewielkie prześwity, aby mogły przedostawać się przez nie cząsteczki wody. Efekt tego jest oczywisty – wilgoć zalegająca w ścianach, a z czasem przedostająca się z nich do wnętrza. Dlatego też w starszych budynkach często trzeba wykonać naprawę izolacji. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy ma miejsce podciąganie kapilarne. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, na czym polega to zjawisko.
Podciąganie kapilarne – źródło wilgoci
Przechodzimy teraz do kwestii kluczowej, czyli wyjaśnienia, na czym polega podciąganie kapilarne, czyli bezpośrednia przyczyna pojawiania się wilgoci w murach. Otóż jest to zjawisko, do którego dochodzi w sytuacji, gdy mury nie są szczelne. Jednak spełniony musi zostać jeszcze jeden warunek. Mianowicie w okolicy obiektu musi pojawić się źródło wody. Może to być strumyk czy zbiornik podziemny, ale też woda nagromadzona w gruncie w wyniku intensywnych opadów. W każdym z tych przypadków zaczyna ona podchodzić w górę budynku i pnie się coraz dalej, przechodząc przez szczeliny, aż do momentu, gdy spotka na swojej drodze izolację, która ją zatrzyma. W starszych budynkach, o których była mowa, dochodzi do tego zwykle bardzo późno, Dlatego wykonuje się podcinkę, a więc zabieg rozwiązujący problem. Sprawdź, co to takiego osuszanie przez podcinanie.
Podcinka jako sposób na wilgoć
Prawdopodobnie każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że obecność wilgoci w murach wymaga podjęcia interwencji. Jak wskazaliśmy wcześniej, najlepszy sposób działania to wykonanie nowej izolacji. Aby było to możliwe, niezbędna jest podcinka. Mowa o zabiegu polegającym na wykonaniu w murze poziomego, bardzo równego cięcia. Zachowanie dokładności jest istotne, aby możliwe było włożenie w szczelinę płyty izolacyjnej. Co więcej, tylko odpowiednie wymierzenie i profesjonalne przeprowadzenie procesu cięcia w ścianie gwarantuje brak uszkodzeń w postaci na przykład przecięcia kabli.
Po włożeniu płyt izolacyjnych w szczeliny fachowcy montują jeszcze kliny. Są to stosunkowo niewielkie elementy, które jednak skutecznie zapobiegają osiadaniu budynku. W efekcie otrzymujemy skuteczną i bezpieczną izolację, która znacząco wydłuża przydatność budynku do użycia. Według szacunków ekspertów dobrze wykonana izolacja z wykorzystaniem metody podcinki to nawet 100 lat skutecznego zapobiegania pojawianiu się wilgoci. Trudno zatem o metodę dającą trwalsze efekty.