Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowoczesne biuro IT

Nowoczesne biuro
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Branża IT jest aktualnie najszybciej i najbardziej rozwijającym sięsektorem na rynku. Jest to jednak specyficzna branża. Mogłoby się zdawać, że to zwyczajna praca biurowa i że istniejące przestrzenie biurowe sprzed lat będą odpowiednie dla pracowników IT. Nic bardziej mylnego. Do samej pracy oczywiście wystarczy szybkie połączenie internetowe i dobry laptop, ale czy to wszystko? W tym artykule postaramy się pokazać, jak dobrze zaprojektowane biuro może podnieść efektywność, zadowolenie i chęć do pracy.

Biuro dla firmy z branży IT

Firmy z sektora IT tworzą niezwykłe produkty i przodują w innowacjach. Pracownicy w branży IT są kreatywni i wyjątkowi oraz jednocześnie bardzo wymagający. Nic więc dziwnego, że odczuwają potrzebę przebywania w ciekawych, inspirujących przestrzeniach. Dodatkowo ze względu na bardzo popularną od marca 2020, czyli od czasu pandemii pracę zdalną, biura tym bardziej muszą zachęcać pracowników do przyjeżdżania do miejsca pracy. Większość ofert pracy na rynku gwarantuje pracę zdalną, więc firmy, które chcą przyciągnąć pracowników do pracy z siedziby firmy, muszą zachęcić przyszłych pracowników. Biura IT są innowacyjne i wyznaczają trendy w projektowaniu biur w Polsce i na całym świecie. Największe firmy opracowują nowe sposoby na aranżację biur, która pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz na efektywność i wydajność pracowników, co korzystnie wpływa na rozwój firmy. Aranżacja nowoczesnych technologii uwzględni zarówno potrzeby funkcjonalne, jak i estetykę i design wnętrza. W ten sposób firmy z branży IT wyznaczają najnowsze trendy w projektowaniu najnowocześniejszych biur.

Powierzchnia biurowa a nowe technologie

Jednym z ważniejszych aspektów biur dla branży IT są rozwiązania systemów technologicznych. Sektor IT tworząc coraz to bardziej zaawansowane technologie, programy i rozwiązania, chce też móc wykorzystywać jak najlepsze rozwiązania. Oczywiste jest wykorzystanie sprzętu komputerowego i informatycznego oraz połączeń telekomunikacyjnych z najwyższej półki. Programiści, informatycy, projektanci i graficy muszą pracować na sprzęcie jak najwyższej jakości w komfortowych warunkach, żeby uzyskać najlepsze efekty i wydajność pracy.

Projekt nowoczesnego biura

Projektowanie miejsc pracy w biurze IT

Biura muszą zapewnić miejsca do pracy w różnych systemach, w różnych typach przestrzeni. Daje to możliwość pracy w takich warunkach, które zapewniają najwyższą efektywność pracy w danym momencie. Pracownicy potrzebują pełnego spektrum rozwiązań przestrzennych uzupełnionych o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Niektóre zajęcia są indywidualne i wymagają od pracownika dużego skupienia. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się niewielkie pomieszczenia do pracy indywidualnej, tak zwane focus roomy. Są one wyciszone, co pozwana na osiągnięcie wysokiego skupienia pracownika. Takie miejsca często są wykorzystywane do wykonywania indywidualnych rozmów telefonicznych bądź videocalli. Pozwala na odizolowanie się od pozostałych pracowników i wykluczenie możliwego wzajemnego zakłócania pracy głośnymi rozmowami. 

W biurach przedsiębiorstwa IT potrzebne są oczywiście mniejsze oraz duże sale konferencyjne. Pozwalają one na organizowanie wewnętrznych narad oraz spotkań z osobami z zewnątrz. Muszą być wyposażone w odpowiedni system oświetlania, który pozwoli dostosować natężenie światła, na przykład w trakcie prezentacji projektu.

Oprócz tego oczywiście potrzebne są przestrzenie typu open space. Pozwalają one na pracę grupową, wspólne rozwiązywanie problemów i znajdowanie najlepszych rozwiązań.

Czas spędzony wspólnie jest wartością dodaną. Zgrany zespół dogadujących się specjalistów jest przepisem na świetne projekty. Wspólnie spędzony czas pozwala na poznanie się współpracowników, poznanie ich mocnych stron. Spotkania integracyjne, rozmowy są świetnym sposobem na stworzenie zżytego zespołu, co zaowocuje lepszymi wynikami w pracy. Z tego względu tak ważne są również przestrzenie socjalne i rekreacyjne. Piłkarzyki, rzutki i inne gry zespołowe są często spotykane jako element aranżacji wnętrza nowoczesnych powierzchni biurowych.

Po więcej wiedzy związanej z projektowaniem przestrzeni biurowej zachęcamy do zapoznania się z artykułem OBA Architekci - nowoczesne biuro.

Przestrzenie do wynajęcia dla branży IT

Przestrzenie przeznaczone do pracy zazwyczaj utrzymane są w jasnych, harmonijnych i stonowanych barwach. Jest to podyktowane potrzebą utworzenia przestrzeni, które wspomagają w utrzymaniu koncentracji i nie rozpraszają pracowników. Według aktualnych trendów w aranżacjach przestrzeni biurowych stosowane są, oprócz standardowych stanowisk, miejsca bardziej zaskakujące. W tym momencie nikogo już nie dziwią huśtawki, hamaki czy pufy w przestrzeni przeznaczonej do pracy. Firmy starają się zapewnić pracownikom jak najbardziej komfortowe warunki, które pomogą w uwolnieniu potencjału. 

Przy aranżacji przestrzeni wspólnych i socjalnych można pozwolić sobie na więcej luzu. Często wprowadzane są kolorowe, ciekawe elementy, a stylistyka nie jest aż tak spokojna i minimalistyczna. 

Dużą uwagę w biurowcach powinny przykuwać także pomieszczenia socjalne. Są one nie mniej ważne jak reszta powierzchni biurowej. To tutaj spotykają się pracownicy biurowy aby zrobić sobie przerwę na lunch i porozmawiać o swoich pomysłach. 

Miejsca pracy IT w Polsce

Biura w branży IT prześcigają się w coraz bardziej nowatorskich rozwiązaniach aranżacji przestrzeni. Architekci wymyślają przestrzenie wspomagające kreatywność. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy z najwyższą starannością i zaangażowaniem zaprojektują nowoczesne biuro sprawdź ofertę OBA Architekci. Jest to zaepół architektów z Wrocławia, które ma duże doświadczenie w projektowaniu przestrzeni biurowych.