Prace budowlane i remontowe zawsze prowadzą do wytworzenia ogromnych ilości odpadów, które trzeba przecież jakoś zagospodarować. Problem wywozu gruzu doczekał się wielu regulacji prawnych, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Dlatego dzisiaj opowiemy o dwóch najważniejszych zasadach, które musi spełnić każdy posiadacz gruzu. Czego dotyczą? Wystarczą 3 minuty na przeczytanie poniższego poradnika, a uzyskasz solidną dawkę wiedzy o legalnym i ekologicznym procesie transportu gruzu z budowy.
1. Odpowiednie składowanie
Procedura wywozu odpadów budowlanych rozpoczyna się na długo przed faktycznym pojawieniem się specjalistycznego pojazdu transportowego. Zanim zdecydujemy się na wywóz, musimy zapewnić bezpieczne i zgodne z prawem składowanie nagromadzonego gruzu. Do tego celu służą odpowiednie pojemniki lub wytrzymałe worki budowlane.
Większość robót rozbiórkowych, remontowych i konstrukcyjnych prowadzi do wytworzenia tysięcy litrów ciężkich odpadów. Dlatego idealnym rozwiązaniem okazuje się przeważnie wyposażenie lokalizacji w dedykowane urządzenie do składowania. Kontener na odpady budowlane w Lublinie lub innych miastach Polski zapewni legalność procedur i zagwarantuje wygodę dla użytkowników.
Warto już teraz wypracować określone nawyki segregacji śmieci. W roku 2025 wchodzą bowiem w życie nowe przepisy, które wymuszą na inwestorach prywatnych i firmach podział gruzu na 6 frakcji i odrębne składowanie każdej z nich. Recykling stanowi podstawę zrównoważonej gospodarki. Dzielenie gruzu na czysty i zmieszany jest punktem wyjścia do mądrego gospodarowania zasobami i ograniczania wydatków na utylizację pozostałości budowlanych.
2. Transport zgodny z ustawą
Punktem zwrotnym w kwestii gospodarowania odpadami budowlanymi stało się uchwalenie ustawy o odpadach w 2012 roku. Ten akt normatywny zawiera szczegółowe regulacje związane z procedurami wywozu. Powiedzieliśmy wcześniej o konieczności podstawowej, wstępnej segregacji i umieszczeniu gruzu w certyfikowanych kontenerach. Na tym jednak nie koniec.
Sam transport pozostałości również podlega licznym wymaganiom. Nawiązanie współpracy z licencjonowaną firmą to najlepsza (często jedyna) metoda dla zapewnienia legalności całego procesu. Odbiór podstawionych pojemników rozpoczyna procedurę wywozu i przekazania gruzu do tzw. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadków Komunalnych. PSZOK wydaje kartę przekazania odpadów, a następnie uruchamia poszczególne etapy recyklingu. Gruz trafia w dalszej kolejności do zakładów obróbki, gdzie zostaje przetworzony na kruszywo do ponownego wykorzystania.
Wywóz odpadów z budowy poddaje się prawnej standaryzacji. Warto już teraz nawiązać współpracę z profesjonalnym podmiotem zewnętrznym, który zapewni legalny transport pozostałości. Wynajmując kontener na odpady w Katowicach, masz możliwość skorzystania z kompleksowych usług serwisu Gruzy.pl. Wejdź na stronę https://gruzy.pl/kontener-na-odpady/katowice/ i zapoznaj się z kompleksową ofertą, która uczyni proces wywozu gruzu znaczniej mniej uciążliwym.