Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Inteligentna winda – co to znaczy?

Inteligentna winda
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Współczesna architektura i rozwój technologiczny kształtują nowoczesne budynki oraz ich infrastrukturę. Jednym z elementów, który zyskał na popularności, jest inteligentna winda. Co to oznacza? W jaki sposób zapewnia ona komfortowy transport pionowy? Sprawdź!

Jak działa inteligentna winda?

Pierwszą windę osobową uruchomiono w 1857 roku i miała ona przede wszystkim bezpiecznie przewozić ludzi z piętra na piętro. Teraz – gdy we wszystkich dziedzinach życia postęp technologiczny jest niesamowity – od wind wymaga się dużo więcej. Producenci, odpowiadając na potrzeby rynku, wprowadzili windy inteligentne. Co to oznacza? 

Inteligentna winda wykorzystuje zaawansowane technologie – sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy (IoT) oraz algorytmy optymalizacji. Wszystko po to, by poprawić wydajność, komfort i bezpieczeństwo. W porównaniu z tradycyjnymi dźwigami oferują one bardziej efektywne i przyjazne rozwiązania, automatyczną diagnostykę i konserwację oraz adaptacyjne systemy zarządzania ruchem. Współpracują ponadto z innymi systemami – oświetlenia, klimatyzacji czy bezpieczeństwa.

Przykładem znanego i cenionego producenta wind, o którym warto wspomnieć, jest KONE. Windy KONE są wyposażone w urządzenie, które w sposób ciągły, bez żadnych przerw zbiera informacje o parametrach technicznych, statystykach użytkowania oraz błędach w działaniu. Poniżej wyjaśniamy, jakie niesie to za sobą korzyści.

Windy KONE

Jakie zalety ma inteligentna winda?

Jedną z głównych zalet inteligentnych wind jest szybkość i skuteczność transportu, której nie zapewnią tradycyjne dźwigi osobowe. Wygodne jest też to, że taką windę wezwiemy przy pomocy smartfona. Co ciekawe, deweloperze, architekci i zarządcy budynków mogą dowolnie zaprojektować wnętrze dźwigu i zaplanować oświetlenie, a na dużym wyświetlaczu podróżujący mają okazję zapoznać się z aktualną prognozą pogody, bieżącymi newsami lokalnymi i ze świata, a nawet posłuchać muzyki.

Ponadto zastosowana technologia pozwala przewidzieć najbliższe usterki i zidentyfikować potrzebę konserwacji. Jeśli problem jest poważny, na miejsce od razu są wysyłani pracownicy serwisu. Wszystko po to, by było bezpiecznie oraz by użytkownicy nie odczuli dyskomfortu z powodu ewentualnych przestojów.

Producenci wind doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają dźwigi w nowoczesnych budynkach, apartamentowcach, centrach handlowych i innych wieżowcach. Wykorzystaj potencjał inteligentnych wind!